Vlašské orechy celé v škrupine s lieskovými orieškami, v pozadí jablko

Vlašské orechy

Vlašské orechy sa pôvodne nazývali "grécke". Konzumujú sa vylúpané surové, ale pridávajú sa aj do mnohých koláčov a nátierok. Vedeli ste, že orechové stromy rastú aj 200 a viac rokov? A čo všetko sa vyrába z ich dreva? Alebo že neradno spať pod takýmto stromom? A načo všetko je dobrá konzumácia orieškov, okrem toho, že sú skrátka chutné?

Opis:
Vlašský orech (lat. Júglans régia) je druh stromov z rodu Orech z čeľade orechovité (Juglandaceae). Orech je vysoký silný strom s rozložitou korunou. Jeho kmeň dosahuje priemer 2 metre a jeho výška 30 metrov. Prvé plody sa objavujú vo veku 5-10 rokov a od 35-50 rokov môže tento gigant dať ľuďom až 400 kg orechov za sezónu. Orech je dlhoveký, stromy sa dožívajú v priemere 200 rokov a podľa niektorých zdrojov ich dĺžka života dosahuje až 1000 rokov.

Plod orecha nie je taký jednoduchý - vonkajšie oplodie je mäsité, zelené, po dozretí kožovité, sčernie a následne sa oddelí od samotného orecha dvojchlopňová kôstkovica, vo vnútri ktorej je štvorlaločné semienko pokryté tenkou kožou.

História:
Podľa niektorých zdrojov je rodiskom orecha Kaukaz, kde sa pestoval ešte pred naším letopočtom, podľa iných Balkán či Blízky východ. Počas vykopávok v Mezopotámii sa našli hlinené tabuľky, ktoré naznačujú, že v babylonských visutých záhradách rástli orechy. Vlašský orech spomínajú Gréci a Rimania. Jeden z prvých opisov tejto rastliny patrí „otcovi botaniky“ Theophrastovi. Vo svojich spisoch o ňom hovorili Cicero, Plínius, Virgilius a Hippokrates. 

Orech sa do Európy dostal asi pred tisíc rokmi vďaka gréckym obchodníkom. Tento lahodný orech sa pôvodne podľa toho aj nazýval „grécky orech“. Nie preto, žeby pochádzal z Grécka. Za jeho vlasť sa považuje stredná Ázia – kde ho Gréci aj kúpili.

Až neskôr bol pomenovaný vlašský alebo kráľovský orech - pravdepodobne preto, že v latinčine názov rastliny znamená "kráľovský žaluď".

Zloženie:
Zloženie jadra vlašských orechov zahŕňa bielkoviny, mastný olej, uhľohydráty, vitamíny A, C, B1, B2, B12, K, E, PP, ako aj vlákninu, soli železa a kobaltu, taníny. Všetky časti rastliny obsahujú veľa biologicky aktívnych látok.

Prínos pre ľudský organizmus:
Pre človeka sú zdraviu prospešné napríklad tým, že znižujú horúčku, uľaví sa vám po nich od únavy, dokonca odbúravajú stres.

Kedysi sa predpokladalo, že jedenie orechov podporuje inteligenciu vďaka podobnosti ich tvaru s ľudským mozgom. Určite ste o tom niekedy uvažovali. Je to tak, ale nie pre ich tvar, ale pre nutričné ​​hodnoty (sú bohaté na bielkoviny, vitamíny B a C, vlákninu, omega-3 mastné kyseliny. Sú skrátka skvelé pre naše zdravie.

Využitie v kuchyni:
O použití vlašských orechov pri varení môžete hovoriť dlho, pretože sa kombinujú s rôznymi potravinami a sú vhodné do rôznych jedál. Vlašské orechy sa pridávajú do šalátov a občerstvenia - zeleniny a mäsa, studené a teplé (sú dobré napríklad s kuracím, morčacím mäsom, baklažánom, repou, mrkvou). Tvoria aj základ mnohých omáčok.

No a samozrejme obľúbené sú v rôznych druhoch koláčov a iných sladkých dezertov. Robia sa z nich nátierky aj v kombinácii s čokoládou. Výborne sa hodia k jablkám, vytvárajú spolu dokonalé jesenné koláče či štrúdle.

Zaujímavosti
Vedeli ste, že z orechového dreva sa vyrába nábytok, oltáre, klavíre, dvere, a dokonca aj pažby strelných zbraní? Drevo orechového stromu je pre svoju kvalitu prestížne.

Je to starodávna plodina. Verí sa, že pochádza z Perzie a že to boli Rimania, ktorí ich rozšírili po celej dnešnej Európe. 

Nikdy nezaspávajte v tieni orecha - ak ste to už niekedy urobili, bolo to dosť hlúpe. Určite ste si všimli nevysvetliteľnú bolesť hlavy. Z orechov totiž vychádza určité množstvo kyanidu. Okrem toho, že pod orechmi nezaspíme, kyanid je aj dôvodom, prečo by sme mali zelené vlašské orechy lúskať (alebo ich nejesť vôbec).

Orechy nás pravdepodobne zbavia túžby po jedle, ktorá na niektorých z nás útočí. Jesť ich je priam radosť. Môže zato chémia: obsah serotonínu nás zasýti a dokáže zabrániť pocitu hladu.

Pýtate sa čo s orechmi robia v laboratóriu? Vďaka svojmu pôsobeniu na odstránenie zubného kameňa sa používajú na výrobu zubných pást, ale aj v kozmetike. Pridávajú sa dokonca do farieb, emailov a farbív.

Fotka od Mupfel80 z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor