Príprava kysnutého cesta s čerstvým droždím

Ako funguje čerstvé droždie?

Čerstvé droždie je živý mikroorganizmus, ktorý po pridaní múky alebo cukru kvasí a prispieva ku kysnutiu pečiva. Aký je rozdiel medzi sušeným a čerstvým droždím? Ako prepočítať množstvá sušeného droždia na čerstvé? Ako spracovať čerstvé droždie? Kde inde možno použiť čerstvé droždie okrem pečenia?

Zverejnené:

18. marec 2023 (sobota) - 11:53 od:  Agata Profi Kuchárka

Čerstvé droždie je živý mikroorganizmus, ktorý začne kvasiť po pridaní múky alebo cukru. Uvoľňuje sa pritom oxid uhličitý, ktorý prispieva ku kysnutiu pečiva. Pridanie cukru do čerstvého droždia uľahčuje jeho premiešanie s vodou a podporuje jeho kvasenie.

Aký je rozdiel medzi sušeným a čerstvým droždím?
Čerstvé droždie môže reagovať o niečo rýchlejšie ako aktívne sušené droždie, ale rozdiel je minimálny. Okrem toho droždie funguje rovnako, či už je čerstvé alebo sušené. Čerstvé droždie má krátku trvanlivosť (niekoľko týždňov) v porovnaní s mesiacmi alebo dokonca rokmi (v mrazničke) v prípade sušeného droždia.

Ako prepočítame množstvá sušeného droždia na čerstvé?
Ak sa v našom recepte vyžaduje použiť sušené droždie a my chceme použiť čerstvé droždie, musíme množstvo droždia starostlivo prepočítať. Keďže čerstvé droždie obsahuje v sebe vlhkosť, na dosiahnutie rovnakej kypriacej schopnosti instantného droždia by sme mali použiť 3-násobok hmotnosti čerstvého droždia a 2,5-násobok množstva aktívneho sušeného droždia.

Náš tip: 7 gramov instantného droždia = 21 gramov čerstvého droždia 

Ako spracovať čerstvé droždie?
Čerstvé droždie možno spracovať viacerými spôsobmi.

Prvým spôsobom je rozmiešať čerstvé droždie vo vlažnej vode so štipkou cukru tak, aby sa rozpustilo. Potom počkáme 10 minút a skontrolujeme, či sa tvorí pena.

Ak chceme použiť čerstvé droždie v recepte, môžeme v strede suchých ingrediencií urobiť jamku, rozdrobiť do nej čerstvé droždie, zaliať ho teplými tekutinami a do tekutín zamiešať trochu suchých zložiek. Počkáme, kým sa nevytvoria bublinky, a potom pokračujeme v miešaní.

Čerstvé droždie môžeme tiež rozpustiť v troche tekutiny (maslo s mliekom) a pridať ho do misky so zvyškom tekutín. Pri miesení a kysnutí pokračujeme ako zvyčajne. Čerstvé droždie je potrebné vždy pred miešaním zmäkčiť alebo rozpustiť v tekutinách, inak sa nerozloží rovnomerne po celom ceste.

Kde inde možno použiť čerstvé droždie okrem pečenia?
Čerstvé droždie možno okrem pečenia použiť napríklad pri príprave drožďovej nátierky alebo drožďovej polievky.

Fotka od Andreas Lischka z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#droždie #kysnuté cesto #kysnuté buchty #chlieb

----------------------------------------------------------