Trochu ošúpaná červená paradajka - začiatok šúpania na bielom tanieriku

Ako ošúpať paradajky

Na odstránenie šupky z paradajok existuje niekoľko kuchynských trikov, ktoré vám túto prácu môžu uľahčiť. Ak ich nepoznáte, môžu sa vám zdať veľmi komplikované. Venujte môjmu tipu pozornosť a naučte sa šúpať paradajky rôznymi spôsobmi, práve podľa toho, na čo ich potrebujete. Pripravení?

Zverejnené:

19. apríl 2022 (utorok) - 09:43 od:  marTinka

Paradajka je ingrediencia, s ktorou sa dá pracovať na mnoho spôsobov. Či už chcete pripraviť omáčku, gazpacho alebo iné zdravé recepty, ktoré vyžadujú, aby boli paradajky dokonale ošúpané, je dôležité, aby ste poznali všetky detaily.

Jednou z možností, ako ľahko ošúpať paradajky, keď sú surové, je použiť škrabku na zemiaky. Existujú však aj iné, jednoduchšie alternatívy.

Ďalší nápad ako odstrániť šupku z paradajok, ak máte plynový oheň, je popichať paradajku vidličkou a vystaviť paradajku ohňu na niekoľko sekúnd. Šupka sa postupne zvraští a po chvíli odpočinku môžete odstrániť kožu prstami. Táto možnosť môže byť praktická, ak pri príprave receptu nemusíte použiť veľa paradajok. Naopak, ak potrebujete veľa paradajok, je lepšie použiť ktorýkoľvek z nasledujúcich spôsobov.

Ako blanšírovať paradajky
Ak chcete paradajky blanšírovať, najskôr si uvarte vodu. Do chladničky si pripravte nádobu s vodou a kontrast medzi teplotou oboch druhov vody spôsobí, že sa šupka paradajky oddelí od mäsitej časti. Ďalším krokom pri lúpaní paradajok je mierny zárez v tvare kríža na spodnej časti paradajky a vloženie paradajok do vriacej vody na maximálne 40 sekúnd v závislosti od ich veľkosti. Teraz ich necháme odležať v studenej vode. Začneme odstraňovať šupku a tvrdú časť zo stredu.

Ako ošúpať paradajky v mikrovlnnej rúre
Po umytí rajčiakov hruškového typu alebo inej odrody vytvorte nožom kríž na spodku paradajok a položte ich na tanier krížom nadol.
Teraz prikryte paradajky fóliou vhodnou na ohrev v mikrovlnnej rúre a vložte ju do tohto spotrebiča na 5 minút pri maximálnom výkone.
Potom ich nechajte pár minút vychladnúť. Následne vložte do studenej vody a ľadu. Teraz odstráňte kožu končekmi prstov alebo pomocou noža.

Ako ošúpať cherry paradajky
Spomedzi rôznych odrôd paradajok môže byť šúpanie cherry paradajok oveľa prácnejšie ako odstraňovanie šupky z paradajky inej triedy kvôli jej veľkosti. Ak ich však pred odstránením kože oparíte, táto úloha na seba nenechá dlho čakať.
Na to stačí cherry paradajky vložiť pomocou sitka na 10 sekúnd do vriacej vody. Po obarení ich vložte do nádoby s vodou a ľadom, aby ste zastavili varenie. Po tomto procese budú pripravené na ľahké olúpanie.

Fotka od Crepessuzette z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#paradajky #cherry paradajky #čistenie #tipy pre začiatočníkov

----------------------------------------------------------