Strom so značkou nefajčiť

Ako prestať fajčiť?

Fajčenie cigariet patrí medzi najťažšie prekonateľné závislosti. Ak aj tento rok patrí k vašim novoročným predsavzatiam, že sa o to znovu pokúsite, čítajte určite ďalej. Vedeli ste, že limetková šťava je pri odvykaní si od fajčenia dokonca účinnejšia ako nikotínová žuvačka? Aké ďalšie potraviny nám pomáhajú, ak sa chceme zbaviť závislosti od nikotínu?

Zverejnené:

25. marec 2023 (sobota) - 13:29 od:  Agata Profi Kuchárka

Fajčenie cigariet je jednou z najťažšie prekonateľných závislostí. Je preto prirodzené, že ľudia závislí od nikotínu chcú vyskúšať čokoľvek, čo by im mohlo pomôcť prestať fajčiť. Mnoho ľudí skúša prírodné prostriedky, ale nie všetky sú účinné alebo bezpečné. 

Mnohí ľudia, ktorí úspešne prestali fajčiť, použili kombináciu viacerých domácich metód. Poďme sa teraz spolu pozrieť na niektoré z možností.

Čierne korenie  
Esenciálny olej z čierneho korenia môže znížiť intenzitu chuti na cigaretu. Táto metóda spočíva v tom, že je potrebné inhalovať jednu kvapku oleja z čierneho korenia na tkanine počas dvoch minút vždy, keď nás prepadne chuť na cigaretu.

Olej z čierneho korenia aj olej z angeliky môže znížiť intenzitu našej chute na cigaretu. Tieto oleje okrem toho prispievajú k tomu, že chuť na cigaretu je zároveň aj menej častá.

Olej z čierneho korenia je účinnejší pri znižovaní chute na cigaretu, zatiaľ čo olej z angeliky je účinnejší pri predlžovaní času medzi jednotlivými chúťkami.

Šťava z limetky 
Limetková šťava je cenovo oveľa viac dostupnejšou alternatívou nikotínových žuvačiek pri odvykaní si od fajčenia.

Čerstvá limetková šťava pomáha pri abstinencii od fajčenia. Zmenu je možné pozorovať už po siedmich dňoch. Táto metóda je oveľa účinnejšia ako nikotínová žuvačka. Nie je isté, prečo limetková šťava môže pomáhať pri chuti na cigaretu. Predpokladá sa, že ľudia, ktorí fajčia, majú bežne nižšiu hladinu vitamínu C v tele, čo môže zvyšovať chuť na fajčenie. A limetková šťava práve pomáha doplniť vitamín C v našom organizme.

Opražená kôrka 
Budeme potrebovať: chlebovú kôrku alebo inú pochutinu.

Odkrojíme vrchnú časť chlebovej kôrky a nakrájame ju na kúsky veľké asi pol centimetra. Opražíme ich nasucho v rozohriatej rúre a nosíme ich vždy pri sebe. Keď dostaneme chuť na cigaretu, dáme si do úst opražený kúsok chlebovej kôry. Kôrku môžeme nahradiť napríklad aj orieškami.

Lekári odporúčajú fajčiarom (tí, ktorí vyfajčia viac ako dve cigarety denne) užívať dva druhy vitamínov (vitamín A – paradajky, špenát, žlté melóny, vitamín E – avokádo, maliny, sója, olej, mrkva).

Fotka od Markus Winkler

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#chlieb #limetka #koreniny #domáca lekáreň #domáci recept

----------------------------------------------------------