Rôzne indické pokrmy

Ako pripraviť indický chlieb doma?

Naan a Roti sú typické severoindické chleby. Hlavným rozdielom medzi roti a naan je v múke. Na prípravu roti sa vždy používa celozrnná múka. Naan sa naopak vyrába z hladkej múky. Ako možno pripraviť naan a roti doma, ak nemáme špeciálnu pec? Je to vôbec možné?

Zverejnené:

07. december 2022 (streda) - 19:12 od:  Agata Profi Kuchárka

Indické ploché chleby, ako napríklad Roti a Naan sa varia a pripravujú v špeciálnych peciach. Čo teda robiť, ak doma žiadnu nemáme? Ak nemáme špeciálnu pec na prípravu indického chleba, postačí nám iné zariadenie na pečenie. Štruktúra indických plochých chlebov síce nebude taká dokonalá ako v prípade chlebov zakúpených v indických pekárňach, no domáce pečenie má neuveriteľnú silu.

Chlieb je neoddeliteľnou súčasťou indického jedla rovnako ako príbor na austrálskom stole. Každý región v Indii má na prípravu chlebov rôzne postupy aj ingrediencie. Indické chleby majú jednu spoločnú vlastnosť - majú schopnosť nasiaknuť zvyšky karí a omáčok, obaliť kebab alebo ich možno naplniť zeleninou a korením.

Aký je rozdiel medzi naan a roti?
Naan a roti sú dva najbežnejšie indické chleby, ktoré sú základom severoindickej kuchyne. Zároveň sú to dva najrozšírenejšie druhy chleba v Indii. Hoci sa tieto pojmy najmä v Európe používajú zameniteľne, medzi naan a roti sú určité rozdiely. Základný rozdiel medzi roti a naan je v múke, ktorú obsahujú. Na prípravu roti sa vždy používa celozrnná múka, ktorú v hindčine nazývajú "atta'". Naan sa naopak vyrába z "maida", čo je hindský výraz pre hladkú múku.

Ako pripraviť Naan doma?
Na prípravu naanu budeme potrebovať dve šálky hladkej múky, štvrtinu čajovej lyžičky droždia, pol šálky tvarohu a malé množstvo vody. Z múky vymiesime mäkké cesto a podľa potreby pridáme vodu. Cesto odložíme na dve hodiny a prikryjeme pokrievkou. Chlieb naan vytvarujeme alebo vyrovnáme pomocou rúk tak, aby vznikol hrubý chlieb podobný pizzi. Potom ho vložíme do rúry. Do cesta môžeme pred pečením pridať cesnak, rascu alebo chilli.

Ako pripraviť Roti doma?
Na prípravu roti budeme potrebovať celozrnnú pšeničnú múku, vodu a štipku soli. Tieto suroviny hnetieme dovtedy, kým nám nevznikne mäkké cesto. Necháme ho 10 minúť odpočívať a predhrejeme si rúru. Potom cesto rozvaľkáme tak, aby sa sploštilo a vytvorilo priesvitnú placku. Cesto vložíme do rúry a chlieb pečieme dovtedy, kým sa na ceste neobjavia hnedé škvrny.

Fotka od Dipankar Basumatary z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#čerstvý chlieb #chlieb #domáci chlieb #indické jedlo #india #celozrnná múka

----------------------------------------------------------