Bobuľové ovocie plné flavonoidov - jahody a čučoriedky

Ako sa stravovať, aby sme sa vyhli impotencii?

Erektilná dysfunkcia sťažuje mužom dosiahnutie alebo udržanie erekcie. K úspešnej liečbe môže prispieť dodržiavanie určitých diét alebo konzumácia špecifických potravín.

Zverejnené:

16. september 2022 (piatok) - 14:15 od:  Agata Profi Kuchárka

Erektilná dysfunkcia je stav, ktorý môže mužom sťažiť dosiahnutie alebo udržanie erekcie. Predchádzať tomuto stavu sa dá napríklad dodržiavaním určitých diét alebo konzumáciou špecifických potravín.

Tip: Vedeli ste, že správnou stravou alebo čajmi môžete docieliť aj zlepšenie zdravia prostaty?

Aký výber potravín môže pri impotencii pomôcť?

Flavóny v potrave 
Muži, ktorí konzumujú väčšie množstvo flavónov v strave, majú erektilnú dysfunkciu pod kontrolou. Flavóny sú čiastkové zlúčeniny, ktoré sa bežne nachádzajú v ovocí a zelenine. Sú súčasťou svojej materskej zlúčeniny, flavonoidov, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v čajoch, ovocí a zelenine.

Vysoká koncentrácia flavónov sa nachádza v týchto potravinách:

  • harmančekový čaj
  • bergamotová šťava
  • artičokové hlavy
  • kumquat
  • papriky

Bobuľové ovocie 
Muži, ktorí konzumujú viac flavonoidov, majú oveľa nižšie riziko výskytu erektilnej dysfunkcie v porovnaní s tými mužmi, ktorí konzumujú málo flavonoidov. Flavonoidy nájdeme v jahodách, čučoriedkach, jablkách, hruškách a citrusových plodoch.

Losos 
Vyšší príjem omega-3 pomáha znižovať fyziologické poškodenie, čo následne znižuje riziko impotencie. Losos žijúci v studenej vode je jedna z najzákladnejších potravín pre príjem omega-3. Losos chovaný na farmách môže obsahovať trošku menej živín, pretože zdrojom omega-3 sú riasy, ktoré nie sú bežne dostupné na rybích farmách. Množstvo omega-3 v lososoch chovaných na farmách do veľkej miery závisí od toho, čím sa ryby živia.

Olivový olej 
Každý olej, ktorý prechádza procesom rafinácie, mení svoju molekulárnu štruktúru. Preto sa pri liečbe erektilnej dysfunkcie odporúča konzumovať panenský a extra panenský olivový olej. Tieto druhy olivového oleja obsahujú antioxidanty a majú protizápalové vlastnosti.

Celozrnné obilniny 
Konzumácia celozrnných výrobkov je pri liečbe erektilnej dysfunkcie prospešnejšia ako strava s nízkym obsahom tukov. Je však potrebné konzumovať celé zrná bez potenciálne škodlivých prísad, ako sú pesticídy.

Orechy a strukoviny 
Konzumácia orechov a strukovín pomáha znižovať riziko impotencie. Strukoviny sú jedinou prírodnou potravinou obsahujúcou katechíny a epikatechíny, teda zlúčeniny, ktoré tvoria jednu podskupinu flavonoidov, flavan-3-ol.

Bylinky a koreniny 
Vysoké množstvo flavonoidov majú aj bylinky, ako napríklad petržlenová vňať, tymián, rozmarín, pažítka, estragón a oregano.

Fotka od Suzy Hazelwood

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#celozrnné pečivo #olivový olej #jahody #čučoriedky #tymián #petržlenová vňať #rozmarín #pažítka #liečenie #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------