Vykysnuté cesto s valčekom na pomúčenej doske

Ako spoznať, že cesto je už nakysnuté a ako zastaviť kysnutie

Ako možno spoznať vykysnuté cesto? Čas vykysnutia cesta závisí od viacerých faktorov, ako napríklad od teploty okolia, teploty vody, tukovosti cesta či schopností pekára. V nasledovnom článku sa dočítate, kedy je cesto už vykysnuté, alebo ako kysnutie cesta zastaviť.

Zverejnené:

03. august 2022 (streda) - 08:41 od:  Agata Profi Kuchárka

Každý recept a každý bochník je jedinečný. Čas vykysnutia cesta závisí od viacerých faktorov, ako napríklad od teploty okolia, teploty vody, od toho, či cesto obsahuje tuk a možno aj tak trochu od schopností pekára. V mojom tipe vám prezradím, kedy je cesto už vykysnuté alebo aj tipy, ako kysnutie zastaviť.

Test pichnutím alebo štuchnutím

Test pichnutím je najjednoduchší a najspoľahlivejší spôsob, ako zistiť, či je vytvarované a odpočinuté cesto pripravené na pečenie.

Pýtate sa, ako sa robí test štuchnutím? No, presne tak, ako to znie. Zľahka si pomúčime prst alebo ho naolejujeme a pevne, ale jemne do cesta štuchneme. Predstavte si, že stláčate zvonček na dverách vášho nepríjemného suseda. Ak cesto rýchlo vyskočí, necháme ho ešte chvíľu kysnúť. Naopak, ak sa vracia do pôvodnej polohy veľmi pomaly a po štuchaní zostane malý zárez, cesto je pripravené na spracovanie, tvarovanie alebo pečenie.

Prečo funguje test štuchnutím?

Niektorí pekári vkladajú cesto do rúry v čase najväčšej aktivity kvasníc, teda keď cesto úplne vykysne. Vtedy však čaká kvasinky veľmi smutný osud a cesto sa ešte viac rozrastie.

Ak sme do cesta štuchli a ono vyskočilo, je to dôkaz, že kvasnice stále produkujú plyn a nedosiahli svoj limit. Bublinky v cestíčku sa opäť naplnia plynom. Ak sa však cesto len pomaly vracia späť a naše štuchnutie zanechá ryhu, je to dôkaz, že plyny sa už neprodukujú.

Dokysnutie, konečné kysnutie alebo zdvojnásobenie cesta?

Chlebové cesto sa často necháva prvýkrát kysnúť, keď sa jeho veľkosť zdvojnásobí. Po tomto prvom kysnutí sa cesto zvyčajne ponorí, vytvaruje a potom sa nechá ešte raz kysnúť, čo sa bežne označuje ako dokysnutie alebo konečné kysnutie. O konečnom kysnutí sa hovorí vtedy, ak sa veľkosť cesta blíži k dvojnásobku. V tejto fáze sa však cesto nemusí úplne zdvojnásobiť. Najlepším tipom, ako zistíte, kedy je cesto dostatočne vykysnuté počas posledného kysnutia, je tzv. skúška zrelosti. Cesto je hotové, ak po jemnom pichnutí drží tvar priehlbiny a približne polovičná hĺbka pichnutia sa vráti späť.

Test zrelosti v závere kysnutia cesta

Jemne zatlačíme na bočnú stranu cesta akýmkoľvek prstom, ktorý ste si zľahka pomúčili do hĺbky asi pol centimetra. Pozorujeme, ako cesto reaguje. Ak sa jamka v ceste približne čiastočne vyplní a udrží si svoj tvar, cesto je vykysnuté a pripravené na pečenie. Ak sa jamka v ceste vôbec nezaplní, cesto je príliš nakysnuté. Ak sa cesto rýchlo vráti späť a úplne sa vyplní, cesto je nedokysnuté a budeme ho musieť nechať ďalej kysnúť.

A čo ak cesto nadmerne vykysne?

Ak vám cesto predsa len nadmerne nakysne, môžete ho upiecť a dúfať v to najlepšie alebo ho pretvarovať na tretie kysnutie. Pravdepodobne bude kysnúť o niečo dlhšie a možno tentoraz nevyrastie také veľké, no výsledok vo väčšine prípadov dopadne celkom dobre.

Fotka od Andreas Lischka na Pixabay 

Komentáre


laci 03. august 2022 (streda) - 15:22
Super, vďaka za tento tip

----------------------------------------------------------

#kysnuté cesto

----------------------------------------------------------