Broskyňové Bellini

Ako správne pripraviť Bellini?

Bellini je obľúbený miešaný taliansky alkoholický nápoj, ktorého príprava je niekedy naozaj veľkou výzvou. Čo sa odporúča, ak chceme bellini správne pripraviť? Aký je rozdiel medzi Bellini a Mimosou?

Zverejnené:

17. september 2023 (nedeľa) - 19:02 od:  Agata Profi Kuchárka

Bellini je populárny miešaný alkoholický nápoj, ktorý pochádza z talianskej kuchyne. Tento nápoj je známy svojou osviežujúcou a ovocnou chuťou. Často sa podáva ako aperitív, najmä v severnom Taliansku a v niektorých reštauráciách a baroch na celom svete.

Hlavnými zložkami bellini sú:
Šumivé víno: Tradične sa používa prosecco, teda talianske šumivé víno. Prosecco je svieže a má ľahkú bublinkovú textúru.

Broskyňový džús alebo broskyňové pyré: Hlavnou ovocnou zložkou bellini je broskyňa. Môže sa použiť čerstvý broskyňový džús alebo broskyňové pyré. Táto zložka dáva bellini svoju charakteristickú ovocnú chuť a farbu.

Pri príprave bellini sa prosecco naleje do pohára, a potom sa do neho pridá broskyňový džús alebo broskyňové pyré. Nápoj sa potom jemne premieša, aby sa zlúčili chute, ale zvyčajne sa nezlieva príliš intenzívne, aby sa zachovala bublinková textúra prosecca. Bellini sa často podáva v pohároch na šampanské a môže byť ozdobený klinčekom alebo kúskom broskyne.

Bellini je obľúbený pre svoju lahodnú a osviežujúcu chuť, ktorá osvieži najmä počas horúcich letných dní. Tento nápoj je pomerne nízkokalorický v porovnaní s niektorými inými miešanými nápojmi. Preto je taký populárny medzi tými ľuďmi, ktorí sa snažia udržiavať nízky príjem kalórií.

Čo sa odporúča, ak chceme bellini správne pripraviť?

  • Pred prípravou môžeme prosecco a broskyňový džús alebo broskyňové pyré ochladiť v chladničke.
  • Ideálne je na prípravu bellini použiť broskyňový džús získaný z čerstvých broskýň, ale môžeme použiť aj komerčne dostupný broskyňový džús alebo broskyňový koncentrát.
  • Počas pomalého nalievania oboch zložiek, teda prosecca a broskyňového džúsu alebo pyré by mal vzniknúť pomer "džús na spodku pohára a prosecco na vrchu".
  • Do nápoja možno pridať ľadové kocky, aby sme bellini ešte viac ochladili a osviežili.
  • Počas miešania bellini miešame iba jemne, aby sa zlúčili chute, ale "nezničili" bubliny prosecca.

Aký je rozdiel medzi Bellini a Mimosou?
Oba sú obľúbené brunchové koktaily. Mimosa pozostáva zo šampanského a pomarančového džúsu, zatiaľ čo Bellini sa pripravuje z prosecca a broskyňového džúsu.

Fotka od Robert Owen-Wahl z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#Taliansko #talianska kuchyňa #alkoholický nápoj #silvester

----------------------------------------------------------