Sušené paradajky

Ako sušiť paradajky?

Sušením potravín sa z nich odstráni vlhkosť a predlžuje sa ich trvanlivosť. Sušenie koncentruje chuť a mnohým receptom pridáva bohatosť. Sušené paradajky sú vynikajúce na pizzu, bruschettu a možno ich pridať aj do omáčok na cestoviny. Aké paradajky vybrať na sušenie? Ako sušiť paradajky v sušičke potravín?

Zverejnené:

18. marec 2023 (sobota) - 11:56 od:  Agata Profi Kuchárka

Baktérie a mikroorganizmy potrebujú na rast v potravinách vlhkosť. Niektoré mikroorganizmy potraviny kazia, iné nám môžu spôsobiť ochorenie. Sušením sa z potravín odstráni vlhkosť. Tak sa potom mikroorganizmy nemôžu množiť. Sušenie vytvára tvrdú vonkajšiu vrstvu, ktorá pomáha zabrániť mikroorganizmom preniknúť do potravín. Sušenie predlžuje trvanlivosť potravín tým, že spomaľuje pôsobenie prirodzených enzýmov, ktoré spôsobujú kazenie potravín.

Sušenie koncentruje chuť a mnohým receptom pridáva bohatosť. Sušené paradajky môžu byť rýchlym občerstvením, ale sú vynikajúce aj na pizzu alebo bruschettu. Sušené paradajky možno pridať aj do omáčok na cestoviny.

Aké paradajky vybrať na sušenie?
Na sušenie paradajok sa najlepšie hodia slivkové, oválne, hruškovité talianske paradajky či rímske paradajky.

Aké spôsoby sušenia paradajok sú najlepšie?
Na sušenie paradajok sa najlepšie hodí sušička potravín. Sušenie na slnku alebo na vzduchu nie je vhodné kvôli vysokej vlhkosti v našich klimatických podmienkach. Paradajky možno sušiť aj v rúre, ale sušenie môže trvať až 40 hodín, takže sa neodporúča.

Ako sušiť paradajky v sušičke potravín?

  1. Vyberajme si pevné, zrelé paradajky - Paradajky určené na sušenie je treba skladovať pri izbovej teplote. Trpká kyslá chuť paradajok uskladnených v chladničke by sa stratila.
  2. Paradajky umyjeme pod tečúcou vodou - Teplota vody by mala byť aspoň o 10 stupňov vyššia ako teplota paradajok. 
  3. Paradajky pripravíme na sušenie – Paradajky môžeme sušiť bez šupky alebo so šupkou. Ak chceme odstrániť šupku, sparíme ju alebo ju ponoríme na 30 sekúnd do vriacej vody. Potom ich ochladíme v ľadovej vode a ošúpeme. Odstránime strednú stopku a jadrovník. Slivkové paradajky nakrájame na hrubé plátky alebo ich rozpolíme či rozštvrtíme. Paradajky položíme na podnosy reznou stranou nahor, pričom medzi paradajkami necháme trošku voľného priestoru.
  4. Paradajky sušíme v dehydrátore nastavenom na 60 °C - Paradajky položíme na sušiace podnosy reznou stranou nahor. Sušíme ich 10 až 18 hodín. 
  5. Urobíme test suchosti - Paradajky by sa mali ľahko ohnúť na polovicu a pri skladaní by sa nemali lámať ani lepiť. Sušené paradajky vyberieme z dehydrátora. V sušení paradajok pokračujeme vtedy, ak sú lepkavé alebo vlhké (paradajky aj stojany otočíme).
  6. Usušené paradajky skladujeme vo vzduchotesných vreckách určených do mrazničky. Skladujeme ich na chladnom, tmavom mieste alebo ich môžeme aj zmraziť. Zo skladovacích vrecúšok je potrebné vytlačiť vzduch.

Fotka od Andy M. z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#paradajky #cherry paradajky #sušené paradajky #pizza #uskladnenie

----------------------------------------------------------