Plody šípky

Ako sušiť šípky?

Šípky sú výborným antioxidantom, ktorý je dobrým zdrojom na posilnenie imunitného systému. Šípky si aj po usušení uchovávajú množstvo liečivých silíc, ktoré prispievajú k posilneniu imunitného systému. Akými spôsobmi možno sušiť šípky?

Zverejnené:

08. máj 2023 (pondelok) - 10:57 od:  Angelika

Šípky sú bohaté na antioxidanty a vitamín C a sú zdrojom širokej škály prírodných zdravotných výhod. Vďaka tomu sú vynikajúcim doplnkom domácich produktov starostlivosti o telo, možno z nich pripraviť výborný šípkový čaj, želé, liečivý olej, sirup a ďalšie výrobky. Ako sušiť šípky? Ktoré spôsoby môžeme využiť?

Ako sušiť šípky?
Sušenie šípok je výborný spôsob, ako ich uchovať. Sušené šípky je možné využiť mnohými spôsobmi a pri skladovaní vydržia dlho – aj viac ako rok. Navyše, ak si chceme vyrobiť domáci šípkový olej, je najlepšie ich najskôr vysušiť, pretože vlhkosť v čerstvých šípkach môže spôsobiť, že sa olej pokazí.

Pred sušením šípok sa musíme najskôr rozhodnúť, či si ich chceme ponechať celé. Tak ich následne rozrežeme na polovicu a/alebo najskôr odstránime semienka a chĺpky. 

Tip: Ak chcete vedieť, ako na to, prečítajte si článok Ako pripraviť šípky na varenie.

Šípky môžeme ponechať celé, ak ich chceme použiť napríklad na čaj alebo určité nálevy. Aj keď je to trochu práce navyše, radšej ich rozrežeme na polovicu, aby sa vnútorná dužina a oleje mohli lepšie vstrebať do čohokoľvek, čo pripravujeme, od čaju až po masť. Po rozrezaní na polovicu tiež rýchlejšie schnú. Odstránenie semien a chĺpkov pred sušením nie je potrebné vtedy, ak sa šípky pred použitím dôkladne precedia.

V tejto fáze ich pred sušením odsemeníme a vyčistíme  (je to ideálne, ak plánujeme šípky pripraviť na čaj alebo konzumovať ich v jedlom stave). Po vysušení môžeme suché šípky pretrepať v nádobe a potom ich preosiať cez jemné sitko, aby sme odstránili väčšinu zostávajúcich chĺpkov.

Tri rôzne spôsoby sušenia šípok:

Sušenie na vzduchu. V správnych podmienkach možno čerstvé šípky pasívne sušiť na vzduchu. Jednoducho ich rozložíme (celé alebo nakrájané) na podnos alebo jemné sito na sušenie byliniek na niekoľko týždňov, aby sa vysušili. Toto funguje najlepšie v suchých teplých podmienkach. Chladné alebo vlhké podmienky môžu spôsobiť, že skôr splesnivejú ako sa vysušia.

Sušenie v rúre. Pripravené šípky rozložíme v jednej vrstve na široký plytký pekáč. Pečieme ich na najnižšom možnom stupni tepla niekoľko hodín, kým nie sú úplne suché a krehké.

Sušička potravín. Proces „nízkeho a pomalého“ sušenia zachováva maximum terapeutických zlúčenín a eliminuje riziko plesní pri sušení na vzduchu. Šípky rozložíme v jednej vrstve na podnosy sušičky a vysušíme ich pri nízkej teplote, kým úplne nevyschnú. V sušičke pri približne 38 °C to trvá približne 24 hodín.

Fotka od Marzena P. z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#sušené ovocie #čaj #šípková omáčka #uskladnenie

----------------------------------------------------------