Rôzne strukoviny spolu na fotke - šošovica, fazuľa, cícer

Ako variť strukoviny - tipy a triky

Strukoviny sú napríklad šošovica, cícer alebo fazuľa. Môžete ich pokojne zaradiť do svojho týždenného jedálnička a dodajú vám energiu. Aby ste sa naučili správne variť strukoviny, musíte vziať do úvahy, či pripravujete suché alebo konzervované, či ich treba na chvíľu namočiť alebo aký typ kulinárskej techniky je ku ktorej strukovine najvhodnejší.

Zverejnené:

06. január 2023 (piatok) - 15:51 od:  marTinka

Naučiť sa variť strukoviny zdravo nie je vôbec komplikované. V skutočnosti určite poznáte nejaký tradičný recept alebo ten od babičky, v ktorom sú hlavnou ingredienciou strukoviny. Svoju knihu receptov však môžete rozšíriť o ďalšie menej bežné recepty, ako sú šaláty alebo krémy na ruky vyrobené z tohto vysoko výživného jedla.

Zdravé spôsoby varenia strukovín
Príprava zdravých strukovín nemusí byť zložitá, stačí poznať každú z tried tohto druhu jedla, vedieť, či ju treba namáčať alebo nie a vytvoriť jedlo plné energie s najvhodnejšou úpravou.

Ako variť strukoviny v hrnci?
Pred varením strukovín je potrebné ich namočiť, môžete pridať štipku soli, aby boli mäkšie. Ak sú stredne veľké, zvyčajne potrebujú aspoň osem hodín.

Cieľom je uvariť strukoviny v normálnej nádobe v studenej vode, s výnimkou cíceru, na stredne vysokej teplote. Akonáhle voda zovrie, znížime teplotu, aby sa mohli variť počas odhadovaného času prípravy receptu. Napríklad šošovici v bežnom hrnci môže trvať varenie 50 minút a cíceru 90 minút.

Ako variť strukoviny v tlakovom hrnci?
Môžete použiť tento rýchly varič, aby ste skrátili čas varenia a pripravili si tak sušené strukoviny. Ak šošovicu varíte v tlakovom hrnci, budete ju mať hotovú asi za 10 alebo 15 minút a cícer asi za 20 minút.

Ako variť strukoviny v pomalom hrnci?
Túto techniku ​​môžete použiť na varenie strukovín pri nízkej teplote a vyskúšať inú prípravu. Pamätajte, že týmto spôsobom predĺžite čas varenia strukovín, ale na druhej strane je to zdravšie varenie.

Ako dusiť strukoviny?
Predtým predvarená šošovica sa môže dusiť s inými prísadami, aby získala novú chuť. Môžeme do nej aj pridať korenie podľa vlastnej chuti.

Ako variť konzervované strukoviny?
Suché alebo predvarené? Konzervované strukoviny je oveľa pohodlnejšie variť, pretože už boli predtým uvarené. Príprava a varenie sušených strukovín trvá dlhšie, ale je zdravšia.
 

Fotka od Ulrike Leone z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#strukoviny #varenie

----------------------------------------------------------