Krásne uvarené vajce na tvrdo prekrojené na mesiačiky na malom bielom tanieri na tácke, v pozadí chlieb a prílohy

Ako variť vajíčka natvrdo

Aj vám sa už určite stalo, že napriek dobre mieneným radám od starších členov rodiny, sa vám skrátka vajíčka nejakým spôsobom podarilo pokaziť. Práve pre vás je určený tento tip - verím, že je napísaný tak podrobne, že tentokrát si vajcia natvrdo vychutnáte a neprepadnete pri ich príprave zúfalstvu, ako sa to stávalo niekedy dávno mne =)

Zverejnené:

26. október 2021 (utorok) - 16:23 od:  michal

Príprava
Vajíčka, ktoré chceme variť, by nemali byť vychladené. Pred varením ich teda treba vytiahnuť z chladničky na dlhší čas, aby mali izbovú teplotu.

Ak sa nám nechce čakať, tak vajíčka aj studené z chladničky môžeme vložiť do úplne studenej vody. 5 minút necháme postáť a potom dáme na najmenší plameň,

Varenie
Zvyčajne sa vajíčka na tvrdo varia 8-10 minút. Ak sú veľmi čerstvé, necháme ich variť až 12 minút. Do vody by sme mali pridať trochu soli alebo sódy bikarbóny. Soľ a pomalé zohrievanie prispejú k tomu aby nám vajíčka počas varenia nepraskli.

Ochladenie
Ochladzovanie vajíčok v studenej vode nerobíme tak, že do misy s horúcou vodou, v ktorej sa varili, budeme postupne prilievať studenú vodu. Práve naopak, z horúcej vody ich vyberieme lyžicou alebo naberačkou a vložíme ich priamo do studenej vody. A tam ich necháme do úplného vychladnutia.

Šúpanie
Po vychladnutí je dobré poklepať malou lyžičkou po obidvoch koncoch škrupiny, nielen na oblejšej strane. Škrupina sa tak naruší a uvoľní sa tlak na maximálnu plochu plášťa. Treba sa však uistiť, že sa porušila aj blanka na vnútornej časti škrupiny. Olúpať takto pripravené vajíčko by mala byť už potom hračka.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#vajce na tvrdo #slepačie vajce #varené vajce #varenie #tipy pre začiatočníkov

----------------------------------------------------------