Banánový chlieb so zapečeným banánom

Ako využiť prezreté banány?

Prezreté hnedasté banány síce nelákajú svojou farbou, ale ich konzistencia je vhodná na prípravu rôznych delikates. Obsah ich prirodzeného cukru je dokonca ideálny aj na prípravu múčnikov pre diabetikov. Čo možno pripraviť z prezretých banánov?

Zverejnené:

25. február 2023 (sobota) - 14:46 od:  Agata Profi Kuchárka

Keď banán stratí svoju pevnosť a získa hnedastý odtieň, už nás neláka na desiatu. No možno ho rozdrviť a pripraviť na nespočetné množstvo ďalších spôsobov.

Čo možno pripraviť z prezretých banánov?

Pečené banány
Mäkké banány získajú chrumkavú chuť, ak ich spojíme s čokoládovými kúskami a zapečieme ich. Ak nie je sezóna grilovania, môžeme ich upiecť v rúre. Ich „mazľavú sladkosť“ môžeme kontrastne spojiť s kopčekom zmrzliny.

Banánový chlieb
Obľúbený spôsob, ako využiť banány, je v bochníku alebo v chlebe. Vyskúšať možno tradičný banánový chlieb a pridať do neho orechy. Banánový chlebík si môžeme natrieť obľúbenou nízkotučnou nátierkou.

Banánové muffiny
Banánové muffiny môžeme podávať aj na ľahké raňajky. V ceste môžeme nahradiť klasické mlieko kyslým, a dokonca pridať aj citrónovú šťavu.

Banánový puding 
Kedykoľvek máme doma zvyšky banánov, môžeme ich rozmixovať a pridať do banánového pudingu. Tak bude chuť banánov v pudingu dvojnásobná.

Rýchla banánová zmrzlina
Na to, aby sme si vychutnali domácu zmrzlinu, nepotrebujeme veľa času. Stačí zrelé banány nahrubo nakrájať, a potom k nim pridať mlieko alebo smotanu na šľahanie. Zmes rozmixujeme kuchynským mixérom a zamrazíme.

Banánové smoothie
Ďalším spôsobom, ako získať výborné výživné látky z banánov bohatých na draslík, je pridať ich do smoothie. Lieskové oriešky, mango, citrusové plody a bobuľové ovocie, to všetko môže doplniť naše banánové smoothie.

Banánové palacinky
Banánové palacinky môžeme konzumovať ako neskorý brunch. Nadýchané palacinky s banánom možno pripraviť na dva spôsoby – nakrájané na tenké kolieska a roztlačené do cesta (kokosovo-banánové) - alebo aj s chrumkavou slaninou a sirupom. 

Francúzsky toast
Tento dekadentný vyprážaný sendvič možno podávať ako raňajky, desiatu či olovrant. Spája v sebe kombináciu sladkej smotany, javorového sirupu, čokolády a roztlačeného banánu.

Fotka od alipub z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#banán #banány #banánová torta #banánové cesto #banánové muffiny #banánový chlieb #banánový nápoj #smoothie #zvyšky

----------------------------------------------------------