Biela diétna ryža

Bezzvyšková diéta (nízko reziduálna diéta)

Nízko reziduálna diéta je nápomocná pri hojení hrubého čreva. Bezzvyškovú diétu musia dodržiavať aj niektorí pacienti dočasne ako súčasť prípravy operačných zákrokov. Podstatou tejto diéty je konzumovať málo vlákniny a tukov. Ktoré potraviny možno pri nízko reziduálnej diéte konzumovať, a ktorým sa treba vyhýbať? Aké sladkosti a dezerty môžem jesť počas nízko reziduálnej diéty? Ktoré nápoje by som mal počas nízko reziduálnej diéty piť?

Zverejnené:

30. máj 2023 (utorok) - 17:30 od:  Agata Profi Kuchárka

Ak sa zotavujete z nedávnej operácie čriev (napr. ileostómia, kolostómia, resekcia), pripravujete sa na kolonoskopiu alebo máte iné ochorenie gastrointestinálneho traktu, možno vám lekár odporučil dodržiavať diétu s nízkym obsahom zvyškov (nízko reziduálnu diétu).

Pojem „zvyšok“ sa vzťahuje na akýkoľvek pevný obsah, ktorý po strávení skončí v hrubom čreve. Patrí sem nestrávená a neabsorbovaná potrava (ktorá pozostáva najmä z vlákniny), baktérie a žalúdočné sekréty. Pri nízko reziduálnej diéte sa odporúča obmedziť vlákninu na menej ako 10 - 15 g denne a zároveň aj iné potraviny, ktoré by mohli stimulovať činnosť čriev. Cieľom nízko reziduálnej diéty je znížiť veľkosť a frekvenciu pohybov čriev, aby sa znížili bolestivé príznaky. Je podobná diéte s nízkym obsahom vlákniny s tým rozdielom, že pri nízko reziduálnej diéte sa obmedzujú aj niektoré ďalšie potraviny, ako napríklad mlieko, ktoré môžu zvyšovať rezíduá v hrubom čreve a hmotnosť stolice.

Potraviny povolené pri nízko reziduálnej diéte:

 • výrobky z rafinovaných obilnín, ako je biely chlieb, cereálie a cestoviny (na etikete hľadáme menej ako 2 g vlákniny na porciu)
 • biela ryža
 • džúsy bez dužiny alebo semienok
 • mäso, ryby a vajcia
 • olej, margarín, maslo, majonéza a šalátové dresingy
 • ovocie bez šupky alebo semienok a niektoré druhy konzervovaného alebo dobre tepelne spracovaného ovocia (napr. olúpané jablká, olúpané hrozno bez semienok, banán, melón, atď.)
 • niektoré druhy mäkkej varenej zeleniny (napr. repa, fazuľa, mrkva, uhorka, baklažán, huby, atď.)
 • limit 2 šálky/deň: mlieko, jogurt, pudingy, krémové polievky

Potraviny, ktorým sa pri nízko reziduálnej diéte treba vyhýbať:

 • celozrnný chlieb, obilniny a cestoviny (napr. ovsené vločky, proso, pohánka, ľan, kukurica)
 • surová zelenina
 • brokolica, karfiol, ružičkový kel, kapusta, kel, mangold
 • sušené, bobuľovité a iné ovocie so šupkou alebo semienkami
 • tvrdé mäso s chrupavkami
 • chrumkavé arašidové maslo (hladké sa môže konzumovať)
 • semienka a orechy
 • sušená fazuľa, hrach a šošovica

Obmedzenia diéty s nízkym obsahom rezíduí 
Bezzvyšková diéta môže byť prospešná na zvládnutie symptómov počas akútneho obdobia zvýšenej bolesti brucha, infekcie alebo zápalu. Táto diéta sa neodporúča pre všetkých, ktorí trpia zápalovým ochorením čriev alebo inými chronickými ochoreniami. Nízko reziduálna diéta neznižuje zápal ani nezlepšuje príčinu ochorenia. Dlhodobé dodržiavanie nízko reziduálnej diéty môže viesť k nedostatku živín a iným gastrointestinálnym príznakom (napr. zápche).

Ako funguje diéta s nízkym obsahom zvyškov? 
Denné odporúčané množstvo vlákniny, ktoré by mali ľudia v ideálnom prípade skonzumovať, je približne 25 až 38 gramov. Pri dodržiavaní diéty s nízkym obsahom zvyškov sa zvyčajne odporúča konzumovať maximálne 10 až 15 gramov vlákniny denne. Ľudia, ktorí túto diétu dodržiavajú, by sa tiež mali vyhýbať väčšine mliečnych výrobkov a niektorým druhom sacharidov. Môžu vyvolať kŕče v bruchu a hnačku.

Aké sladkosti a dezerty môžeme jesť počas nízko reziduálnej diéty? 
Ak máme chuť na občerstvenie alebo niečo sladké, môžeme si dopriať malé porcie koláčov, sušienok, krému, tvrdých cukríkov, zmrzliny, nanuk, praclíky, puding a sorbet.

Ktoré nápoje by sme mali počas nízko reziduálnej diéty piť? 
Pri znižovaní objemu stolice pomocou diéty s nízkym obsahom zvyškov je potrebné piť tekutiny, aby sa zabránilo zápche. Odporúča sa piť veľa vody, čírych vývarov, čírych ovocných štiav a scedenej zeleninovej šťavy.

Fotka od Mamoru Masumoto z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#ovocie #zelenina #diétne jedlá #ryža

----------------------------------------------------------