BIO šťavy pripravené z BIO ovocia a BIO zeleniny

BIO potraviny

Pestovanie, vyrábanie a konzumácia BIO produktov je v poslednej dobe výrazným trendom, ktorý priťahuje mnohých zákazníkov. Každý deň pribúda množstvo výrobkov so symbolom BIO. Aké sú rozdiely medzi ekologickými a neekologickými potravinami? Aké označenie by malo byť na BIO ovocí a BIO zelenine?

Zverejnené:

27. november 2022 (nedeľa) - 15:45 od:  Agata Profi Kuchárka

BIO produkty sú v súčasnosti veľmi moderné a priťahujú tak veľké množstvo ľudí. Každý deň pribúda veľa nových výrobkov so symbolom BIO. Aké sú rozdiely medzi BIO, či ekologickými, a tými druhými, čiže neekologickými potravinami?

Čo sú to BIO potraviny? 
Organické potraviny sú vyrobené metódami, ktoré spĺňajú normy ekologického poľnohospodárstva. Hoci sa takéto poľnohospodárstvo na celom svete líši, vyznačuje sa postupmi, ktoré zabezpečujú kolobeh zdrojov, podporujú ekologickú rovnováhu a zachovávajú biodiverzitu. Organizácie, ktoré regulujú ekologické výrobky, môžu obmedziť používanie určitých pesticídov a hnojív v poľnohospodárskych metódach používaných na výrobu takýchto výrobkov. Pri spracovaní biopotravín sa zvyčajne nepoužíva ožarovanie, priemyselné rozpúšťadlá ani syntetické prídavné látky. 

Aký je rozdiel medzi BIO potravinami a organickými potravinami? 
Označenie ORGANIC je certifikát, ktorý zaručuje, že výrobok je vyrobený s čo najmenším vplyvom na životné prostredie, zatiaľ čo označenie BIO je garanciou toho, že výrobcovia pri pestovaní svojich výrobkov alebo pri kŕmení zvierat nepoužili pesticídy ani iné chemikálie. Výrobcovia sa zároveň musia v čo najväčšej miere vyhýbať geneticky modifikovaným organizmom (GMO).

Čo je to uhlíková stopa a uhlíková neutralita? 
Uhlíková stopa je množstvo našich emisií CO2 a skleníkových plynov, ktoré vypúšťame do atmosféry. Každý človek zanecháva na Zemi svoju uhlíkovú stopu. Jej množstvo možno ľahko vypočítať a podľa toho obmedziť napríklad našu dopravu, stravovanie alebo nakupovanie. 

Uhlíková neutralita znamená rovnováhu medzi vypúšťaním uhlíka a jeho pohlcovaním z atmosféry v záchytných zariadeniach. Odstraňovanie oxidu uhličitého z atmosféry a jeho následné ukladanie sa nazýva sekvestrácia uhlíka. Aby sa dosiahli čisté nulové emisie skleníkových plynov na celom svete, je potrebné ich vyvážiť sekvestráciou uhlíka.

Aký je rozdiel medzi ekologickými a neekologickými potravinami? 
Biopotraviny majú viac antioxidantov a nižšie množstvo toxických kovov a pesticídov. Okrem toho sa pri pestovaní výrobku nesmú používať hnojivá minerálneho pôvodu, hormóny, geneticky modifikované organizmy a iné látky, ktoré poškodzujú životné prostredie.

V prípade poľnohospodárskych výrobkov BIO znamená, že výrobok bol vypestovaný podľa pravidiel nariadenia Európskej únie o ekologickom poľnohospodárstve. V prípade spracovaných potravín označenie BIO znamená, že najmenej 95 % zložiek poľnohospodárskeho pôvodu pochádza z ekologického poľnohospodárstva. Toto označenie je zakázané používať pre geneticky modifikované potraviny. Zároveň je zakázané používať ho pre výrobky s množstvom éčok alebo stabilizátorov.

BIO potraviny sú uznávané vďaka svojmu označeniu európskym logom BIO. Logo EÚ BIO má dva korene - dva známe symboly. Prvým je európska vlajka - oficiálny symbol EÚ. Druhým je označenie, ktoré sa používa v rôznych tvaroch ako symbol prírody a udržateľnosti. Kombinácia týchto dvoch symbolov vytvára jedinečné vizuálne logo EÚ Organic.

Fotka od Silvia z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#ovocie #zelenina #zdravé recepty

----------------------------------------------------------