Detskí futbalisti z rôznych tímov - zelené aj žlté dresy

Čo by sme pred športovým výkonom nemali jesť?

Ak chceme podávať počas akéhokoľvek športovania maximálny výkon, mali by sme si vybrať naozaj tie správne jedlá. Teda nekonzumovať jedlá, ktoré by zbytočne zaťažili náš žalúdok, spôsobovali nám plynatosť alebo nejakým iným spôsobom znepríjemňovali tréning. Ktoré jedlá by sa pred športovou aktivitou nemali konzumovať?

Zverejnené:

28. apríl 2023 (piatok) - 17:25 od:  Agata Profi Kuchárka

Jedlo, ktoré jeme pred, počas a po tréningu, môže ovplyvniť nielen náš výkon, ale aj naše pohodlie. Jedenie vhodných energetických potravín v správnom čase – vrátane energetických tyčiniek, nápojov, gélov a iných ľahko stráviteľných uhľohydrátov – nám môže dodať energetické zdroje, ktoré potrebujeme, bez preťaženia nášho tráviaceho systému.

Ak chceme podávať maximálny výkon, mali by sme si vybrať naozaj tie správne jedlá. To znamená zamerať sa na kvalitné sacharidy, ktoré naše telo dokáže premeniť na glukózu - okamžitú energiu, ktorej zásoby sa premenia na glykogén pre budúce použitie. Po cvičení si musíme doplniť zásoby glykogénu, aby sme pomohli nášmu organizmu pri regenerácii a boli pripravení na ďalší tréning.

Čo by sme pred výkonom nemali jesť?
Potraviny s množstvom tuku alebo vlákniny môžu byť ťažko stráviteľné a majú tendenciu zostať dlho v žalúdku. To znamená, že krv určená na dodávanie kyslíka do svalov bude namiesto toho presmerovaná do žalúdka. Ak sa to stane počas cvičenia, pravdepodobne pocítime kŕče, bolesti žalúdka a nevoľnosť. Spravidla by sme sa mali vyhýbať jedlám ako sú šišky, hranolky, zemiakové lupienky, sladké tyčinky alebo červené mäso.

Zatiaľ čo fazuľa, sušené ovocie, kapustový šalát a mliečne výrobky vyhovujú z hľadiska výživy, na druhej strane ale môžu spôsobiť plynatosť. A to nám počas tréningu na príjemnom pocite asi nepridá.

Pred tréningom by sme teda mali vynechať všetky potraviny, ktoré sú ťažko stráviteľné (s vysokým obsahom vlákniny alebo s vysokým obsahom tuku) alebo s nízkou nutričnou hodnotou, ako sú vyprážané jedlá, cukríky a kofeín.

Fotka od Welcome to all and thank you for your visit ! ツ z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#káva #ovocie #biela kapusta #fitness #fitness jedlá #fitness nápoj #diétne jedlá

----------------------------------------------------------