Pak choi

Čo je pak choi?

Pak choi, alebo tzv. „bok choy“ je zelený list z čeľade kapustovitých. Pak choi je tradičnou ázijskou surovinou, preto sa často podáva so sójovou omáčkou, miso, citrónovou trávou alebo galangal. Na čo sa zamerať pri kúpe pak choi? Ako správne pripraviť a s čím sa hodí pak choi?

Zverejnené:

06. január 2023 (piatok) - 15:24 od:  Agata Profi Kuchárka

Pak choi, známy aj ako „bok choy“, je zelený list z čeľade kapustovitých. Pak choi je tradičnou ázijskou surovinou, preto sa často podáva s ázijskými príchuťami, ako je sójová omáčka, miso, citrónová tráva alebo galangal.

Na čo sa zamerať pri kúpe pak choi?
Listy pak choi by mali byť tmavozelené a stonky by mali byť tuhé a biele (v niektorých obchodoch však môžeme nájsť pak choi so zelenými stonkami). Stonky by mali byť na dotyk pevné a bez ochabnutých listov. Pak choi možno doma skladovať v chladničke až týždeň.

Pri kupovaní pak choi sa oplatí hľadať mladé pak choi. Listy mladého pak choi sú jemnejšie a môžeme si ich vychutnať surové v šalátoch alebo ako prílohu.

Ako správne pripraviť pak choi?
Pak choi je rastlina s tmavými, tenkými listami, ktoré vyrastajú na vrchole. Listy sa veľmi rýchlo uvaria a svojou konzistenciou pripomínajú špenát. Stonka je silnejšia aj pevnejšia, je chrumkavá a osviežujúca. Preto je často zložité odhadnúť čas varenia pak choi. Ideálnou voľbou je oddeliť listy od stoniek. Stonky je lepšie variť niekoľko minút a listy pridať do horúcej zmesi iba v priebehu posledných sekúnd, aby sa len „oparili“ vodou.

Akými spôsobmi môžeme pripraviť pak choi?
Ideálnymi spôsobmi prípravy pak choi je blanšírovanie, vyprážanie a varenie v pare. Týmito spôsobmi prípravy sa v pak choi dobre zachová chuť. Mali by sme dávať pozor, aby sme pak choi príliš neprevarili, inak stratí osviežujúcu chrumkavosť stoniek, ktorá je skvelým kontrastom k sýtym a sladkokyslým jedlám. Z pak choi sa dá pripraviť aj kimči, kórejské jedlo z kvasenej kapusty.

Tip: Aj na našej stránke nájdete videorecept na prípravu Tradičného kimchi.

Ak si chceme pak choi pripraviť vopred, môžeme ho blanšírovať 1 minútu vo vriacej osolenej vode, potom ochladiť v ľadovej vode, osušiť a tesne pred podávaním orestovať na panvici. Ochladenie pak choi v ľadovej vode je nevyhnutným krokom pre zachovanie jasne zelenej farby listov.

Jednoduchým spôsobom prípravy pak choi je varenie vo vriacej vode alebo vývare počas 3 minút. Ak chceme listom pak choi dodať lepšiu chuť, môžeme ho variť v ochutenom vývare alebo bujóne.

S čím sa hodí pak choi?
Pak choi sa hodí k mnohým jedlám ázijského štýlu, napríklad k orientálnemu bravčovému mäsu a krídelkám z rají pošírovaným v miso a zázvore. 

Tip: Môžete vyskúšať napríklad aj náš netradičný recept na prípravu Praženice s pak choy a opečenými paradajkami.

Fotka od MetsikGarden z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#zelenina #zeleninová omáčka #sójová omáčka #zázvor #ázijská kuchyňa #čínska kapusta

----------------------------------------------------------