Šálka kávy

Čo jesť a piť ak mám pred sebou dlhú cestu za volantom?

Chystáte sa na dovolenku alebo na služobnú cestu autom? Neviete, čím by ste sa pred cestou aj počas cesty mali dopovať? Vyskúšať kávu, čokoládu či energetické nápoje? V nasledovnom článku vám ponúkame zopár potravín, ktoré fungujú ako "potrava pre mozog" a udržiavajú jeho kognitívne funkcie dlhodobo na vysokej úrovni.

Zverejnené:

25. marec 2023 (sobota) - 13:57 od:  Agata Profi Kuchárka

Čo by sme mali konzumovať a piť, ak máme pred sebou dlhú cestu za volantom? Jesť gumové cukríky, alebo piť vysokoenergetické nápoje či kávu? Nasledovný zoznam potravín a nápojov nám pomôže zvýšiť, ako aj udržať našu mentálnu pozornosť.

Zelený čaj
Zelený čaj obsahuje kofeín a L-theanín, ktoré napomáhajú bdelosti a celkovej pozornosti. L-theanín nám pomáha cítiť sa uvoľnenejšie a zároveň ostražito. Tento prírodný nápoj zlepšuje koncentráciu a pamäť. Zelený čaj podporuje zvýšenú produkciu v mozgovej kôre, práve ak potrebujeme zvýšenú mentálnu bdelosť na dlhšie obdobie. Ak plánujeme dlhšiu cestu autom, môžeme pred cestou vypiť 3-5 šálok zeleného čaju. Piť zelený čaj môžeme samozrejme aj počas jazdy autom.

Káva
Ranné pitie kávy pomáha s bdelosťou a koncentráciou. Konzumácia kofeínu dokonca zlepšuje pamäť a mentálnu sústredenosť. Káva pomáha aj vodičom za volantom. Pozor si treba dať iba na moment, kedy by mohol kofeín z kávy prestať účinkovať. Vtedy by mohol vodič podľahnúť ospalosti za volantom.

Vajcia
Vajcia obsahujú cholín, teda živinu, ktorá znižuje zápal a zmierňuje kognitívny pokles. Navyše, konzumácia vajec nám pomôže doplniť tryptofán, ktorý pomáha nášmu organizmu produkovať serotonín. Je známe, že serotonín zlepšuje našu náladu a normalizuje náš spánok.

Orechy
Orechy majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré sú životne dôležité pre kognitívne funkcie mozgu. Obsahujú meď, mangán, zinok a selén. Tieto živiny sú nevyhnutné pre zdravé neurologické funkcie. Konzumácia orechov je v niektorých štúdiách tiež spojená so zlepšením nálady. Hrsť orechov je skvelým popoludňajším občerstvením alebo ich môžeme pridať aj do šalátov.

Zelená listová zelenina
Listová zelenina vrátane hlávkového šalátu, kelu, brokolice a špenátu je skvelým zdrojom energie. Šalát s listovou zeleninou a grilovaným kuracím mäsom, tekvicovými semienkami a avokádom je vynikajúcou možnosťou obeda. Táto zelenina nám pomôže sústrediť sa na zvyšok pracovného dňa či dlhú cestu autom. Zelená listová zelenina je bohatá na vitamín K, luteín, fylochinón a dusičnany.

Podobne ako bobuľové ovocie, aj listová zelenina pomáha v boji proti demencii a Alzheimerovej chorobe.

Paradajky
Paradajky obsahujú antioxidant nazývaný lykopén, ktorý pomáha predchádzať poškodeniu voľnými radikálmi. Paradajky sú plné vitamínu A a C a ideálnym doplnkom k čerstvému šalátu, alebo sa dajú jesť surové ako desiata.

Paradajky sa odporúčajú konzumovať s kožou, pretože tá obsahuje najcennejšie živiny.

Okrem týchto výberov potravín sa môžete rozhodnúť pre potraviny bohaté na antioxidanty, zdravé tuky, horčík, omega-3 mastné kyseliny, vitamín B6, vitamín B12, vitamín C, vitamín E a kyselinu listovú. Tieto vitamíny a živiny pomáhajú pri sústredení mozgu a zlepšujú pamäť a samozrejme, nezabúdajme ani na pitný režim.

Fotka od Anja z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#paradajky #čaj #zelenina #vajcia #káva #turecká káva

----------------------------------------------------------