Kysnuté cesto s droždím

Droždie - gastro tipy a triky

Droždie je úžasným čarodejníkom vo svete kuchyne. Možno z neho pripraviť nielen chlieb, kysnuté pečivo, ale aj rôzne nátierky či polievky. Môže sa droždie zmraziť? Prečo je lepšie radšej používať čerstvé droždie? Koľko čerstvého droždia by sa malo použiť? Aká teplá by mala byť tekutina pridaná ku droždiu? Kde by malo cesto kysnúť?

Zverejnené:

07. apríl 2023 (piatok) - 10:20 od:  Agata Profi Kuchárka

V mnohých receptoch sa v návode uvádza, že čerstvé droždie treba vopred zmiešať s cukrom a teplou vodou a zmes nechať vykysnúť, kým sa nevytvoria bubliny. Toto však pri čerstvom droždí absolútne nie je potrebné robiť. Čerstvé droždie môžeme zmiešať s múkou, vodou a soľou bez prípravy a bez cukru. Ak miesime ručne, droždie najprv vmiešame do múky, aby sa ľahko premiešalo, rovnako ako keby sme do múky vmiešavali maslo na prípravu pečiva.

Môže sa droždie zmraziť?
Droždie môžeme zmraziť, ale rýchlo sa znehodnotí a stratí svoju účinnosť. Mrazenie droždia sa teda neodporúča. 

Prečo je lepšie radšej používať čerstvé droždie?
Čerstvé droždie obsahuje približne 70 % vody, sušené droždie iba 7 % vody. Sušené droždie môže byť citlivejšie na vysoký obsah cukru alebo veľmi kyslé cestá – teda ďalší dôvod, prečo používať čerstvé droždie.

Náš tip: Nikdy nedávame soľ na čerstvé droždie, pretože soľ by účinok droždia mohla zničiť.

Koľko čerstvého droždia by sa malo použiť?
Množstvo čerstvého droždia, ktoré potrebujeme, závisí od toho, či pripravujeme chlieb alebo obohatené cesto (také, ktoré obsahuje vajcia a maslo). Jednoduché recepty na chlieb vyžadujú 1 % až 1,5 % hmotnosti múky. Ak používame 1 kilogram múky, znamená to, že potrebujeme len 10 až 15 gramov droždia. Ak pripravujeme cesto z olivového oleja, odporúča sa používať 1,5 % hmotnosti múky.

Obohatené cestá (tie s maslom, vajcami a alebo cukrom) potrebujú 3 až 4 % hmotnosti múky. Ak používame 1 kilogram múky, musíme pridať 30 až 40 gramov droždia.

Čo sa stane, ak použijeme príliš veľa droždia?
Použitie príliš veľkého množstva droždia môže viesť k horkej chuti v dôsledku uvoľnenia príliš veľkého množstva aminokyselín.

Aká teplá by mala byť tekutina pridaná ku droždiu?
Tekutina (voda alebo maslo s mliekom) by mala mať vlažnú teplotu. Ak je tekutina chladnejšia, kvasnice sa neaktivujú. Ak je tekutina teplejšia, kvasinky sa zabijú. 

Kde by sme mali dať kysnúť cesto?
Misku s cestom by sme mali umiestniť na teplé miesto, ktoré je bez prievanu. Kvasnice potrebujú teplo, aby mohli rásť. Miesto však nesmie byť až také teplé, že by kvasinky zabilo alebo predčasne uvarilo. Následne by sme mali počkať 5 až 10 minút, kým sa kvasnice aktivujú. Cesto by sa malo jemne speniť alebo vykazovať známky rozpínania. 

Fotka od Ulrike Mai z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#droždie #chlieb #kysnuté buchty #kysnuté cesto

----------------------------------------------------------