Gnocchi s omáčkou a syrom

Gnocchi - najčastejšie otázky a odpovede

Gnocchi sú talianske „knedle“ pripravené z múky, vajec a vody. Gnocchi servírujeme s omáčkou, so syrom alebo so zeleninou a možno ich pripraviť nielen z klasických, ale aj zo sladkých zemiakov. Ako dlho vydržia gnocchi? Ako správne rozmraziť cesto na gnocchi? Ako zistíme, či sú gnocchi čerstvé? Čo pripraviť zo zvyšného cesta na gnocchi?

Zverejnené:

21. február 2023 (utorok) - 09:06 od:  Agata Profi Kuchárka

Pojem gnocchi pochádza zo slova „nocchio“, čo znamená uzol alebo hrudka. Gnocchi sú talianske „knedle“ pripravené z múky, vajec a vody. Často sa podávajú s omáčkou, so syrom alebo so zeleninou. Gnocchi môžeme pripraviť z klasických, ale aj zo sladkých zemiakov (batatov). Gnocchi sa zvyčajne podávajú s mäsovou omáčkou, paradajkovou omáčkou, smotanovým pestom, alebo len tak preliate horúcim maslom a posypané čerstvo nastrúhaným parmezánom.

Ako dlho vydržia gnocchi?
Najlepší spôsob, ako gnocchi skladovať, je ich vákuovo uzavrieť (rovnako ako mäso) a potom zatavené vrecko vložiť do vzduchotesnej nádoby alebo vrecka do mrazničky. Gnocchi vydržia pri správnom zmrazení až 6 mesiacov. Gnocchi by mali byť počas skladovania pevne utesnené, aby nevyschli. Čerstvé gnocchi by sa mali spotrebovať do dvoch dní od ich prípravy. Časom strácajú pružnosť a môžu navlhnúť. Ak ich plánujeme zmraziť, vydržia nám v mrazničke vo vákuovom vrecku aj 3 mesiace. Ak používame vzduchotesnú nádobu, nemala by mať žiadne otvory. Inak by prípadná vodná para z gnocchi mohla unikať a vytvárať na vonkajšej strane námrazu. Ak ich skladujeme v chladničke, medzi gnocchi a hornou časťou nádoby necháme niekoľko centimetrov priestoru.

Ako rozmraziť cesto na gnocchi?
Gnocchi sú cestoviny, ktoré zvyčajne obsahujú zemiaky. Cesto je možné pred prípravou zmraziť až na 6 týždňov. Ak chceme cesto rozmraziť, vložíme ho do misy a zalejeme studenou vodou. Zmrznuté cesto necháme asi desať minút odstáť, potom prebytočnú tekutinu scedíme a následne už postupujeme podľa receptu.

Ak dávame prednosť suchšej textúre, môžeme cesto položiť na čistú utierku alebo cesto rozmraziť na vzduchu, kým nebude mierne vlhké. Podstatné je nenechať cesto na gnocchi úplne rozmraziť, pretože sa môže pri varení zlepiť.

Ako zistíme, či sú gnocchi čerstvé?
Malý kúsok gnocchi ponoríme do vriacej vody a pozorujeme jeho konzistenciu. Kúsok by sa nemal drobiť a nemal by zmäknúť skôr ako po troch minútach. Ďalším spôsobom testovania je pozorovať farbu a štruktúru kúska gnocchi. Ak je kúsok gnocchi mäkký alebo lepkavý, nie je už čerstvý. Nakoniec môžeme skontrolovať vôňu. Gnocchi by mali mať pri správnom uvarení jemne orieškovú príchuť.

Čo robiť so zvyškom cesta na gnocchi?
Do zvyšku cesta na gnocchi pridáme napríklad špenát alebo tvaroh a pripravíme inú alternatívu pôvodného receptu na gnocchi. 

Ďalšou možnosťou je pripraviť mäsové guľky. 

Zvyšné cesto na gnocchi môžeme upiecť do zlatista pri teplote 180 °C. Pečieme približne 20 minút. Potom gnocchi vyberieme z rúry, pokvapkáme ich rozpusteným maslom alebo olivovým olejom zmiešaným s nasekanými strúčikmi cesnaku. Po upečení posypeme gnocchi strúhaným parmezánom.

Do zvyšného cesta môžeme pridať soľ, korenie, šálku múky a toľko vody, aby cesto zostalo vlhké, ale nie príliš lepkavé. Z cesta vytvarujeme malé guľky, ktoré na predhriatej panvici upečieme z oboch strán ako palacinky. Hotové „palacinky“ pokvapkáme paradajkovou omáčkou, pridáme šampiňóny, cibuľu, pretlačený cesnak, olivový olej alebo smaženú slaninku.

Fotka od pixel1 z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#domáce gnocchi #špenát #tvaroh #zemiakové cesto

----------------------------------------------------------