Jogurt s chia semienkami, jahodami a kiwi

Ktoré potraviny jesť ak trpíme únavou?

Spracované a sladké potraviny či nápoje nám pri únave a zvyšovaní energie nepomôžu. Z cukru možno získame krátkodobé povzbudenie, ale o pár hodín sa ocitneme ešte vo väčšom energetickom deficite ako predtým. Akými potravinami možno dobíjať potrebnú energiu?

Zverejnené:

15. september 2022 (štvrtok) - 14:57 od:  Agata Profi Kuchárka

V dnešnej uponáhľanej dobe trpíme často nedostatkom energie. Chronická únava nám môže dokonca spôsobovať aj práceneschopnosť. Spracované a sladké potraviny ani nápoje nám pri zlepšovaní energie nepomôžu. Z cukru možno získame krátkodobé povzbudenie, ale o pár hodín sa môže náš organizmus ocitnúť ešte vo väčšom energetickom deficite ako predtým. Ak nám nepomáha ani dostatok spánku, je potrebné energiu dobíjať prostredníctvom stravy. Ktoré potraviny však pomáhajú najviac doplniť našu energiu?

Voda 
Častou príčinou našej únavy býva dehydratácia. Voda pomáha prenášať dôležité, energizujúce živiny do našich buniek. Dehydratácia môže viesť k bolestiam hlavy, narušiť našu koncentráciu a pokaziť nám náladu.

Zelený čaj 
Kombinácia kofeínu a L-theanínu v zelenom čaji dodáva vysokú dávku energie.

Banány 
Fungujú rovnako dobre ako nápoje, ktoré pomáhajú udržiavať energiu športovým cyklistom. Ovocie plné draslíka obsahuje aj vlákninu a vitamín B6, ako aj pomaly stráviteľné komplexné sacharidy.

Horká čokoláda 
Má nízky glykemický index a jej prirodzený obsah kofeínu len 43 miligramov na 100 gramov stačí na to, aby nás povzbudila. 

Mandle 
Mandle sú pomerne kalorická potravina, takže ich netreba skonzumovať veľa, ak chceme zvýšiť svoju energiu. Mandle obsahujú aj veľa mononenasýtených tukov, teda tých, ktoré podporujú zdravie srdca.

Fazuľa 
Fazuľa nás udržiava v pohybe vďaka ideálnemu triu sacharidov, bielkovín a vlákniny. Bielkoviny nás zasýtia, sacharidy dodajú energiu a vláknina nám pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Na doplnenie energie je najideálnejšia čierna fazuľa, pretože má nízky glykemický index a vysoký obsah bielkovín. 

Ovsená kaša 
Má vysoký obsah vlákniny (4 gramy na šálku) a vysokú dávku bielkovín (6 gramov). Ovocie, orechové maslo a semienka sú ideálne prísady, ktoré do ovsenej kaše pridajú ďalšie zložky plné energie. Ovsené vločky majú okrem toho nízky glykemický index, teda nezvyšujú hladinu cukru v krvi.

Tip: Skúste napríklad náš recept na ovsenú kašu s gréckym jogurtom a horkou čokoládou.

Chia semienka 
Pomáhajú (podobne ako voda) hydratovať náš organizmus tým, že absorbujú až 10-násobok svojej hmotnosti vody, ak sú namočené v tekutine. Chia semienka sú najbohatším rastlinným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré posilňujú mozog. Sú zároveň aj kompletným proteínom. Dodávajú teda nášmu organizmu všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré si náš organizmus nedokáže vytvoriť sám. 

Quinoa 
Vďaka bielkovinám, vláknine a železu je quinoa skvelou potravinou, po ktorej môžeme siahnuť, ak potrebujeme načerpať energiu. Ak potrebujeme doplniť energiu na cestách, môžeme pred cestou skonzumovať raňajkové pečivo z quinoy pripravené vo forme na muffiny.

Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť, keď potrebujeme energiu:

  • Energetické nápoje
  • Alkohol
  • Biely chlieb
  • Sladkosti
  • Spracované potraviny

Ak potrebujeme rýchlo získať energiu, môžeme si namiesto toho radšej dopriať kúsok ovocia, surovú zeleninu alebo hrsť orechov.

Fotka od xie mzc z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#chia semienka #banán #fazuľa #ovsená kaša #quinoa #horká čokoláda #mandle

----------------------------------------------------------