Čerstvé čučoriedky

Ktoré potraviny pomáhajú znižovať riziko rakoviny žalúdka?

Ak sa chceme chrániť pred rakovinou žalúdka, mali by sme trošku vo svojom jedálničku "poupratovať". Spracovanému a červenému mäsu sa vyhýbať a pridať do svojej potravy viac potravín obsahujúcich antioxidanty. Antioxidačné doplnky, ako sú vitamíny A, C a E, môžu znížiť riziko vzniku rakoviny žalúdka. Prospešnejšie je však dopĺňať naše výživové potreby prostredníctvom zdravej, vyváženej stravy vždy, ak je to možné.

Zverejnené:

14. november 2022 (pondelok) - 18:00 od:  Agata Profi Kuchárka

Výskyt rakoviny žalúdka v posledných rokoch výrazne klesol. Vedci tento trend čiastočne pripisujú zníženiu rizikových faktorov stravovania v populácii. Napriek tomu sa rakovina žalúdka stále vyskytuje. Ak sa chceme pred rakovinou žalúdka chrániť, môžeme urobiť niekoľko jednoduchých zmien vo svojom jedálničku.

Antioxidačné doplnky, ako sú vitamíny A, C a E, môžu znížiť riziko vzniku rakoviny žalúdka (najmä u osôb, ktoré sa stravujú nedostatočne). Prospešnejšie je však dopĺňať naše výživové potreby prostredníctvom zdravej, vyváženej stravy vždy, keď je to možné.

V rámci zmien v stravovaní na zníženie rizika rakoviny žalúdka sa odporúča konzumovať:

Zázvor
Zázvor je koreňová bylina s protizápalovými vlastnosťami. Zázvor znižuje riziko rakoviny žalúdka tým, že znižuje zápal, ktorý je známym predchodcom rakoviny a iných chronických ochorení. Je to vďaka tomu, že obsahuje účinnú chemickú látku 6-shogaol, ktorá má silné protirakovinové účinky.

Čučoriedky
Čučoriedky znižujú riziko všetkých druhov rakoviny, pretože obsahujú veľké množstvo antioxidantov a ďalších vitamínov, ako je vitamín C a betakarotén. Antioxidanty sú dôležité živiny v potravinách, ktoré pomáhajú nášmu organizmu ničiť škodlivé voľné radikály. 

Kurkuma
Kurkuma je korenie, ktoré obsahuje účinnú látku kurkumín. Kurkumín pomáha zmenšovať veľkosť nádorov a predchádzať niektorým druhom rakoviny, medzi inými aj rakovine žalúdka a hrubého čreva. Kurkuma znižuje „oxidačný stres“ buniek. Kurkumu možno servírovať aj do kari jedál či hranolčekov.

Listová zelenina
Listová zelenina, ako je špenát, brokolica a kel, má vysoký obsah antioxidantov, karotenoidov a vitamínu C. Obsahuje určité enzýmy, ktoré pomáhajú chrániť bunkovú DNA. Konzumácia zelenej listovej zeleniny môže pomôcť znížiť riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a žalúdka.

Citrusové plody
Pomaranče, citróny a grapefruity obsahujú vitamín C (ktorý môže neutralizovať voľné radikály spôsobujúce rakovinu) a flavonoidy (ktoré môžu zabrániť rakovinovým bunkám v prenikaní do zdravých tkanív).

Mrkva a sladké zemiaky
Mrkva a sladké zemiaky sú zdrojom betakaroténu, ktorý je silným antioxidantom.

Ak chceme predchádzať rakovine žalúdka, odporúča sa namiesto rafinovaných obilnín konzumovať celozrnný chlieb, cestoviny a obilniny. Namiesto spracovaného a červeného mäsa by sme do svojho jedálnička mali zaradiť ryby, hydinu a fazuľu. Ďalšími prírodnými bojovníkmi proti rakovine všetkých druhov je cesnak a cibuľa, ktoré obsahujú alicín.

Fotka od congerdesign z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#zázvor #zázvorový likér #kurkuma #cesnak #cibuľa #zelenina #mrkva #bataty #čučoriedky #citrusové plody #liečenie

----------------------------------------------------------