Skalický trdelník

Ktoré výrobky sú typické slovenské?

V Registri zaručených tradičných špecialít Európskej únie sú aj originálne slovenské výrobky, ako napríklad ovčí syr, bryndza, skalický trdelník, bratislavský rožok či parenica. Ktoré výrobky sú typické slovenské?

Zverejnené:

22. apríl 2023 (sobota) - 19:31 od:  Agata Profi Kuchárka

Bryndza
Bryndzu naši slovenskí predkovia poznali už stáročia. Bryndza bola kedysi kľúčovou ingredienciou slovenských jedál. Bryndza je mäkký, miesený a solený ovčí syr. Mala by obsahovať viac ako polovicu ovčieho hrudkového syra a vyrába sa jeho mletím. Bryndza je typický slovenský výrobok. Veď nie nadarmo sa tomu hovorí „slovenský kaviár“.

Žitavská paprika
Žitavská paprika je sladká sušená mletá paprika korenistej chuti a oranžovočervenej farby. Po zbere, dozretí a vysušení sa paprika melie v dvoch fázach v kamennom rotačnom mlyne. Dynamický tlak pri mletí papriku zahrieva a uvoľňuje zo semien tuky, ktoré mletú papriku konzervujú a stabilizujú jej farbu. Žitavská paprika by nemala obsahovať žiadne prídavné látky.

Parenica
Parenica je tradičný slovenský polomäkký, nevyzretý, stredne tučný, parený ovčí syr. Parenica je charakteristická svojím tvarom stočenej stuhy. Má krémovo až syrovožltú farbu, povrch je po údení zlatožltý až žltohnedý. Parenica sa vyrába parením syra v horúcej vode. Syr sa stiahne do stúh, ktoré sa ochladia v studenej vode a skrútia sa do špirály.

Oštiepok
Oštiepok je tradičný slovenský ovčí výrobok. Vyrába sa lisovaním čerstvého, sladkého syra do drevenej, ručne vyrezávanej okrúhlej formy zdobenej pastierom. Po vybratí z formy sa ponorí do teplej slanej vody, nechá sa odležať a vysušiť. Vďaka slanej vode získava „oštiepok“ svoju tradičnú trvácnosť, pričom jeho povrch jemne zožltne.

Klenovecký syrec
Klenovecký syrec nie je dostupný v obchodoch, ale len na salašoch Klenovského salaša alebo u miestnych farmárov. Klenovecký syrec je polotvrdý syr v tvare bochníka s priemerom 10-25 cm alebo hranola. Základnou surovinou je ovčie alebo kravské mlieko. Klenovecký syrec môže mať na povrchu jemnú kôru so zelenkastým nádychom. Alebo môže mať farbu dreveného popola. Hmotnosť Klenoveckého syrca je 1-4 kg. Najlepšie chutí po troch mesiacoch odležania.

Skalický trdelník
Skalický trdelník je sladkokyslý výrobok typický pre oblasť Záhoria. Trdelník sa v Skalici pečie od konca 18. storočia. Podľa tradičnej receptúry sa trdelník pečie z múky, cukru, masla, vajec, droždia, citrónovej kôry, mlieka, muškátového orieška a orechov.

Tekovský salámový syr
Tekovský salámový syr je prírodný, polotvrdý, zrejúci plnotučný syr v tvare valca s dĺžkou približne 30 cm a priemerom 9 cm. Vyrába sa zrážaním tepelne upraveného mlieka a spracovaním tvarohu do valca. Špeciálny je tým, že sa údi na bukovom dreve a dozrieva dva týždne. V regióne Teka má tradíciu už od roku 1949.

Zázrivský korbáčik, Oravský korbáčik a Zázrivské vojky
Zázrivské korbáčiky a Oravské korbáčiky sú údené alebo neúdené parené syry. Sú dlhé 10-50 cm. Vyrábajú sa parením stuhnutého a čiastočne prezretého hrudkového syra v horúcej vode. Syry sa vyťahujú v tvare nití. Ťahané nite, nazývané „vlákna“, sú potom tkané do tvaru kornútku. Ide o ručne vyrábané syry z kravského mlieka, ktoré majú typický tvar drobných vrkočov tvorených z jednotlivých „nití". 

Fotka od Ted Erski z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#ovčí syr #bryndza #trdelník #domáci trdelník #syr #tradícia #tradičné jedlo #slovenské jedlá #slovenská kuchyňa

----------------------------------------------------------