Nachos so šalátom a zelenými olivami

Nachos - gastro tipy a triky

Či už hľadáme dokonalé domáce občerstvenie na večerný film alebo zdravé občerstvenie, ktoré poteší, nachos je tou správnou voľbou. Nachos je stelesnením chuti a štruktúry. Kto by odmietol chrumkavé tortillové čipsy obložené roztápajúcim sa syrom a pikantnou salsou, posypané pálivým jalapeňom? Nachos patria medzi občerstvenia, ktoré možno obložiť širokou škálou príloh. Možno konzumovať nachos po tréningu? Prečo je nachos také obľúbené? Aký syr sa má použiť na nachos?

Zverejnené:

28. jún 2023 (streda) - 08:58 od:  Agata Profi Kuchárka

Nachos je jedlo z tortillových čipsov, ktoré sú posypané prílohami a taveným syrom. Toto jedlo vzniklo v severnom Mexiku v 40. rokoch 20. storočia. Nachos vytvoril reštaurátor menom Ignacio Anaya a podľa mena tvorcu (Ignacio = skrátene Nacho) dostalo aj názov.

Ako zabrániť tomu, aby sa nachos rozmočili?
Najskôr je potrebné pripraviť nachos so syrom, fazuľou a zeleninou, a až potom pridať omáčky. Krátkym zapečením nachos pred pridaním syra, ochuteného mäsa, vyprážanej fazule, guacamole a salsy môžeme zabrániť ich rozmočeniu. Nachos pripravujeme na vopred predhriatom grile pri vysokej teplote 220 °C.

Je možné pripraviť zdravé nachos?
Nachos je bezlepkový pokrm, ktorý rozhodne nepatrí medzi zdravé jedlá, ale ak vyskúšame pripraviť cuketové nachos, paprikové nachos alebo karfiolové nachos, získame úžasné zdravé alternatívy tohto mexického jedla.

Prečo je nachos také obľúbené?
Jednou z hlavných výhod nachos je možnosť prispôsobiť si nachos podľa vlastných potrieb. Ak potrebujeme viac bielkovín, aby sme dosiahli aspoň 1,6-2,2 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti, stačí pridať viac nízkotučného syra alebo chudého mäsa.

Ak potrebujeme aspoň 60 g sacharidov na doplnenie energie, stačí pridať ďalšie čipsy, aby sme zvýšili príjem sacharidov. Všetky naše kalorické a makro potreby možno v nachos rýchlo a jednoducho zmeniť.

Nachos sú zároveň skvelým spôsobom, ako si doplniť dennú dávku zeleniny a získať kľúčové živiny bez konzumácie nadmerného množstva kalórií navyše. Pri jedle nachos môžete zjesť viac zeleniny bez toho, aby ste museli pridávať nudný šalát.

Môžeme jesť nachos po tréningu?
Živiny, ktoré skonzumujeme po tréningu, sú kľúčové pre budovanie svalov. Ak budeme pri hľadaní rovnováhy makroživín opatrní, môžeme si naservírovať nachos ako zdravé občerstvenie aj po tréningu. Zdravá veľkosť porcie by mala obsahovať 30 - 60 g sacharidov. To znamená približne 40 čipsov pre mužského kulturistu a 20 pre ženskú kulturistku.

Ktoré prílohy je najlepšie podávať s nachos?
Mleté hovädzie mäso, vyprážané fazuľky, nakladané papričky jalapeños, paradajky, zelená cibuľka a avokádo. Ak sa chceme držať tradičnej mexickej atmosféry, odporúča sa použiť guacamole, pico de gallo, drvený šalát, syr cotija, grilovanú kukuricu, fazuľu pinto, čierne olivy, nakladanú červenú cibuľu, drvené kuracie mäso alebo nadrobené tofu.

Ako pripraviť vegánske nachos?
Keďže veľa typických nacho príloh je prirodzene vegánskych, pripraviť vegánske nachos by nemal byť žiaden problém. Vhodné je guacamole, fazuľa, šalát, jalapeños, paradajky a cibuľa. Väčšina tortillových čipsov, ktoré si môžeme kúpiť, je tiež vegánskych (pre istotu treba skontrolovať etiketu na obale). A netreba zabudnúť ani na vegánsky syr.

Aký syr sa má použiť na nachos?
Ideálny je Čedar, ale možnosti sú neobmedzené. Syr musí mať len jednu vlastnosť – musí sa dať roztopiť. Ak chceme niečo pikantné, môžeme vyskúšať Pepper Jack. Jediný syr, ktorý sa neodporúča, je cotija. Cotija je tvrdý mexický syr z kravského mlieka, ktorý možno pridať až po upečení nachos.

Tip č.1: Aj keď sa nachos ideálne kombinuje s vopred rozdrveným syrom, odporúčame, aby ste si syr nastrúhali sami. Je to kľúč k dosiahnutiu dokonalej syrovej roztierateľnosti.

Tip č.2: Vyskúšajte aj naše recepty na nachos, napríklad domáce nachos s Parmezánom alebo Nachos s paradajkovo-mäsovou omáčkou.

Fotka od tarheelgarden z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#tortilla #mexiko #mexická omáčka #hovädzie mleté #olivy #avokádo #kukurica #syr #domáce nachos #nachos

----------------------------------------------------------