Peperonata paprika

Peperonata - gastro tipy a triky

Peperonata je chutná a rýchla príloha, ktorá sa pripravuje z papriky, cibule, paradajok a bazalky. Ako sa peperonata podáva? Ako peperonatu skladovať? Aké talianske varianty peperonaty existujú?

Zverejnené:

28. august 2023 (pondelok) - 17:59 od:  Agata Profi Kuchárka

Peperonata, z talianskeho slova peperone, čo znamená "sladká paprika", je jednoduchý vegánsky guláš. Predstavte si ľahkú sladkosť papriky zjemnenej v prirodzene sladkokyslej paradajkovej a cibuľovej omáčke, ktorá sa varí dostatočne dlho na to, aby sa zmenila na krémovú a žiarivo farebnú oslavu chuti. Peperonata je príloha, ktorá sa varí z papriky, cibule, paradajok a bazalky. Peperonata je typická pre sicílsku kuchyňu, ale pripravuje sa po celom Taliansku.

Ako sa peperonata podáva? 
Peperonata je plná chuti a živín. Možno si ju vychutnať teplú alebo studenú. Môže sa podávať na mnoho spôsobov: ako predjedlo, príloha, posýpka na bruschettu alebo focacciu, náplň do panini, omáčka na cestoviny, dokonca aj ako samostatné jedlo. Peperonata sa výborne podáva s kuracím, bravčovým a jahňacím mäsom, s tučným plátkom frittaty, s vyprážaným vajíčkom, s varenými zemiakmi a vajíčkami na tvrdo alebo s cícerom. Peperonata môže byť dokonca aj súčasťou sendviča či koláča.

Peperonata sa veľmi dobre hodí k polpette (mäsovým guľkám), hamburgerom alebo baccalà (treske), ale aj na toasty.

Ako peperonatu skladovať? 
Peperonata vydrží v chladničke niekoľko dní. Stačí ju vložiť do nádoby a poliať olivovým olejom. Výborne sa aj zmrazuje. Stačí si pripraviť veľkú dávku a použiť ju potom rozmrazenú po častiach podľa potreby.

Ktoré prísady by mala obsahovať peperonata?

  • Papriky - sladké papriky (capsicum), najlepšie farebné zmesi. Je to nevyhnutné nielen preto, že dodajú pokrmu farbu, ale aj jedinečnú chuť.
  • Cibuľu - aromatickú bielu cibuľu, ale výborne sa hodí aj klasická žltá cibuľa.
  • Paradajky - najlepšie sa hodia zrelé červené paradajky sladkej odrody. Môžeme použiť aj cherry paradajky. Ak nie je sezóna čerstvých paradajok, môžeme namiesto nich použiť paradajkovú passatu (paradajkový pretlak). Ak chceme, aby bola peperonata mimoriadne krémová a aromatická, použijeme zmes čerstvých zrelých paradajok a trochu paradajkového pretlaku.
  • Čerstvú bazalku - hrsť čerstvých bazalkových listov je nevyhnutnou zložkou na dotvorenie jedinečnej kombinácie chutí peperonaty.
  • Extra panenský olivový olej - kvalitný extra panenský olivový olej pomáha spojiť všetky chute a posunúť celé jedlo na vyššiu úroveň.

Okrem toho môže peperonata obsahovať aj kapary, zelené olivy, sladkokyslú omáčku z cukru a octu, rozdrvenú ricottu alebo syr Feta a kuracie, morčacie mäso alebo pásiky červenej repy.

Aké talianske varianty peperonaty existujú? 
V rôznych regiónoch Talianska existujú miestne varianty. Je typická pre Ligúriu a juh, ale konzumuje sa v mnohých variantoch po celej krajine.

V Abruzzách, regióne východne od Ríma, sa peperonata podáva s vínnym octom, červenou cibuľou a zelenými olivami.

V Kalábrii na juhozápade, na špičke talianskej "topánky", sa pridávajú zemiaky, baklažány, paradajky a bazalka.

Na Sicílii, najväčšom ostrove v Stredozemnom mori, ktorý sa nachádza pri špičke talianskej "topánky", je toto jedlo známe pod sicílskym názvom caponata.

V Neapole, hlavnom meste regiónu Kampánia v južnom Taliansku, sa pridávajú kapary a čierne olivy, grilované a olúpané papriky, ale bez paradajkovej omáčky.

V Umbrii, "zelenom srdci krajiny" v strednom Taliansku, sa pridávajú plátky cukety.

V Apúlii, regióne na juhu Talianska, ktorý tvorí pätu talianskej "topánky", je peperonata pugliese verzia bez paradajok, ale s petržlenovou vňaťou, cesnakom, strúhankou a kaparami.

V Piemonte na severe, na hraniciach s Francúzskom a Švajčiarskom, ktorý sa nachádza na úpätí Álp, sa nazýva peperonata alla carmagnolese. Pridávajú sa do nej sardely a chýbajú paradajky.

Fotka od Leopictures z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#paprika #paradajka #talianska kuchyňa #talianske cestoviny #talianske jedlá #Taliansko

----------------------------------------------------------