Výhonky surovej špargle

Špargľa – gastro tipy a triky

Špargľa je zelená zelenina s dlhými špicatými výbežkami, ktoré sa bežne grilujú, dusia alebo pečú. Špargľa sa dá kúpiť v celých stonkách alebo v podobe oštepov. Ako zistiť, či sú špargle čerstvé? Ako sa špargle varia a šúpu? Ako treba skladovať surové špargle? Kedy nezhorknú?

Zverejnené:

05. marec 2023 (nedeľa) - 15:40 od:  Agata Profi Kuchárka

Špargľa je zelená zelenina, ktorú ľahko spoznáte podľa jej dlhých špicatých výbežkov, ktoré sa bežne grilujú, dusia alebo pečú. Špargľa sa dá kúpiť v celých stonkách alebo v podobe oštepov (mäkká vrchná časť stonky). Pred varením stačí tieto vopred orezané vrcholy špargle jednoducho umyť a sú pripravené. Celá špargľa si vyžaduje trochu viac prípravy - kvôli tvrdým „zdrevnateným“ koncom.

Ako sa dá zistiť, či sú špargle čerstvé? 
Na reze musia byť vlhké, čerstvé špice by nemali byť nijako sfarbené ani poškodené. Špargle by sa mali použiť čo najskôr po odrezaní, v žiadnom prípade však nesmú byť staršie ako týždeň. Špargle ponúkané na trhu dlho pred špargľovou sezónou obyčajne majú za sebou ďalekú cestu a v mnohých prípadoch nie sú čerstvé.

Ako sa špargle varia? 
V poriadne osolenej vode, prípadne trošku osladenej vode s citrónovou šťavou. Polievková lyžica citrónovej šťavy ich ešte väčšmi zjemní. Občas sa presvedčíme, či už špargle nezmäkli. Čas varenia závisí od hrúbky špargle, ale v priemere ide asi o 15 minút. Ideálna špargľa je hrubá asi ako prostredník. Aby sme si prácu zjednodušili, usporiadame ich podľa hrúbky a pozväzujeme niťou.

Ako treba skladovať surové špargle? 
Surové špargle skladujeme v chladničke. Špice necháme voľné, zvyšok zabalíme do vlhkej utierky a prípadne ešte aj do fólie. Uvarené špargle by sa mali vždy hneď skonzumovať, lebo rýchlo absorbujú pach chladničky.

Ako sa špargle šúpu? 
Špargle sa najlepšie ošúpu špeciálnym špargľovým strúhadlom (dostaneme ho kúpiť v špecializovaných predajniach). Špargle položíme na tvrdú podložku a strúhadlom zlúpneme šupku jediným ťahom od špičky k stonke. Špargľu pritom môžeme držať aj v ruke. Zdrevnatené konce treba odrezať. Pred prípravou špargle umyjeme vo vlažnej vode a dáme odkvapkať na utierky.

Pri šúpaní nikdy nemyslíme na cenu a vždy veľkoryso špargľu zrežeme. Zdrevnatené časti pri jedení nikoho nepotešia.

Kedy špargle nezhorknú? 
Špargle nezhorknú, ak pri varení vložíme do vody kúsok bieleho chleba, ktorý do seba nasiakne horké látky. Chuť však výrazne závisí aj od kvality suroviny. Prirodzene, základným predpokladom je čerstvý tovar.

Fotka od Couleur z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#špargľa #zelená špargľa #čistenie #uskladnenie #varenie

----------------------------------------------------------