Pani Lucia Harmóciová ZAMIO šťavy pri zbere aróniových plodov

Zamio šťava – Prírodný zázrak z ovocia, nie z koncentrátu

O výnimočných pozitívnych účinkoch arónie na ľudské zdravie vie na Slovensku zatiaľ iba málokto. Arónia sa však vo svete považuje za funkčnú superpotravinu so zázračnými vlastnosťami. Lucia Harmóciová, konateľka spoločnosti ZAMIO s. r. o., má s pestovaním arónie vyše 20 ročné skúsenosti. Tieto poznatky využila pri výrobe 100 % BIO ARÓNIOVEJ ŠŤAVY a stala sa jedným z najväčších pestovateľov bio arónie na Slovensku. O pozitívnych účinkoch arónie na ľudský organizmus, o jej správnom užívaní, aj o vhodných klimatických podmienkach pestovania arónie, nám odhalila viac v nasledovnom článku.

Zverejnené:

24. apríl 2024 (streda) - 13:06 od:  Martina Grechová

Spoločnosť ZAMIO s. r. o. sa začala pestovaniu arónie venovať v roku 2002 na popud zahraničného klienta. V súčasnosti sa však orientujete prevažne na domáci trh. Ako sa postupne táto vaša rodinná firma s dlhoročnou tradíciou formovala?
Môj otec bol riaditeľom záhradkárskych služieb, ja som mu od mala pomáhala. Neskôr sme exportovali ovocie do zahraničia a dodávali sme cez nášho obchodného partnera aj do spoločností Rauch a Danone. Otec organizoval zber a chladenie ovocia. Potom sme postavili mraziarenské sklady. Pred 20 rokmi vznikla potreba znižovať prírodné farbivá a po arónii vznikal dopyt práve preto, že je výborným prírodným farbivom. Produkciu aróniových výrobkov sme zahájili v roku 2017. Okrem pestovania ovocia sme sa začali venovať aj výrobe produktov z arónie. Po získaní potrebných certifikátov sme začali vyrábať 100% bio aróniové šťavybio aróniový džem či iné ovocné kombinované šťavy. Arónia a jej pozitívne účinky na ľudské zdravie boli až do roku 2018 málo známe. Keďže na Slovensku absentovali výskumné štúdie ohľadom pozitívnych účinkov arónie na ľudské zdravie, začala som s osvetou na Slovensku ja. V súčasnosti sme najväčšou spracovateľskou spoločnosťou arónie na Slovensku. Spolupracujeme aj s Lekárskou fakultou v Martine, kde prebieha výskum na karcinóm prsníka a s Poľnohospodárskou univerzitou v Nitre v rámci úpravy lipidového profilu (hladina cholesterolu).

Arónia a jej zázračné účinky na ľudské zdravie sú ešte pre mnohých Slovákov tabu. Ako by ste stručne predstavili Slovákom túto superpotravinu? Kto by ju mal „užívať“ ako liek pravidelne?
Arónia obsahuje veľa antioxidantov a bioaktívnych látok. Je výbornou prevenciou voči Covidu-19. Obsahuje 5-násobne viac antioxidantov ako čučoriedky. Upravuje krvotvorbu (má priaznivý vplyv na krvný obraz) a dokáže efektívne regenerovať pečeň. Arónia obsahuje sorbitol, ktorý je vhodný aj pre diabetikov. Také vysoké množstvo sorbitolu neobsahuje u nás na Slovensku žiaden druh pestovaného ovocia.

Kedy by sme mali túto šťavu piť? Ako svieži štart na raňajky, po večeri alebo mimo hlavných jedál? Kedy sa aróniová šťava do nášho organizmu najlepšie vstrebáva?
Keďže arónia obsahuje sorbitol, aróniovú šťavu treba užívať radšej častejšie a v menších dávkach, pretože v príliš vysokých dávkach sa môžu prejaviť jej laxatívne účinky. Ja to prirovnávam k pitiu kávy. Každý, kto pije kávu, tak si ju užíva v niekoľkých dávkach alebo šálkach za deň. Aróniovú šťavu neodporúčame piť na lačno. Tu treba dodržiavať striedmosť. Ak niekto zanedbáva zdravie 15 rokov, nemôže byť fit hneď po užití napríklad 2 dávok. Tí, čo užívajú aróniu, zvyčajne už po pár dňoch evidujú menšiu únavu, po niekoľkých týždňoch napríklad aj úpravu hladiny cholesterolu. Proces „ozdravovania aróniou“ je však dlhší. Tu skôr platí pravidlo: všetko s mierou. Každý organizmus je individuálny. Máme aj zákazníkov, ktorí od začiatku pijú 3 dcl aróniovej šťavy bez problémov aj napriek tomu, že sme im odporúčali, aby pili radšej 1,5 dcl a radšej po jedle. Začíname riedením arónie 1:1 s vodou po jedle a potom riedime čím ďalej tým menej a dávky zvyšujeme.

Arónii sa zrejme nedarí všade. Aké sú ideálne klimatické a pôdne podmienky na jej pestovanie?
Väčšinu pestovateľských pozemkov máme v okrese Michalovce vo vlastnej réžii. Prvé aróniové sady vznikli v obci Pozdišovce. Nakoľko sa naše pestovateľské pozemky nachádzajú na nížine, máme na pestovanie arónie optimálne klimatické podmienky. Arónia však dobre znáša aj drsnejšie podmienky. Rozdiel je však v chuti. Dôležité je, aby sa arónia dobre opelila. Aróniové plody musia narásť do požadovanej veľkosti a cukornatosti.

Čo znamená za studena lisovaná?
Lisovanie za studena znamená bez zohrievania. Tým vieme získať maximum cenných bioaktívnych látok, ale pri nižšej výťažnosti. Aróniovú šťavu potom ešte následne pasterizujeme. Týmto procesom udržíme jej trvanlivosť čo najdlhšie a eliminujeme nežiadúce biologické procesy, ktoré by mohli šťavu znehodnotiť. Pasterizáciou sa zabezpečí bezpečnosť užívania.

Covidové a post-covidové obdobie bolo pre mnohých podnikateľov veľmi náročné, ale pre mnohých aj výzvou. Ako ste to zvládli vy?
Keď prišiel Covid-19, stopli sa všetky veľtrhy a výstavy. My sme však ostali v práci a všetci naši zamestnanci začali v rámci podpory imunity užívať aróniovú šťavu. Napriek tomu, že sme boli 8 hodín v práci, mali sme veľmi nízku chorobnosť. Zo všetkých zamestnancov nám ochoreli iba dvaja, ktorí mali mierny priebeh ochorenia.

Ponúkate produkty akými sú arónia čiernoplodá, rakytník, zázvor, balíček na podporu imunity, 100 % Zamio šťavy, sušené bio plody arónie, lyofilizované ovocie či sypané čaje. Ktoré produkty si ľudia u vás objednávajú najčastejšie?
Zákazníci si najčastejšie objednávajú 100 % BIO aróniovú šťavu (aj v rodinnom balení).

Špecializujete sa aj na produktovú radu MOY (detox). Čím je špecifická?
Ide o výrobky, ktoré sú pripravené z domácich slovenských surovín, v niektorých prípadoch kombinované s ovocím zo zahraničia. Ide o ovocie, ktoré u nás nie je možné dopestovať, no má výrazné zdravotné benefity. Príkladom je granátové jablko, ktoré kombinujeme s aróniou, lesnou čučoriedkou, brusnicou, morušou, čiernou ríbezľou, višňou, a pod.

Vo vašom slogane nájdeme, že ponúkate vysoko kvalitné BIO produkty s najlepším zákazníckym servisom. Čo to v praxi znamená?
Ide o expresne dodaný tovar. Ak nám zákazník dnes pošle objednávku, zajtra ráno má svoj tovar u seba doma. Okrem toho ide aj o sústavnú komunikáciu s klientom, kde patrí aj poradenstvo.

Okrem aróniovej šťavy vyrábate z úrody aj čaj a prášok na smoothie. Prečo ste sa rozhodli pestovať aróniu v certifikovanej bio kvalite?
Chceme, aby slovenskí zákazníci mali túto šťavu dostupnú v biokvalite aj cenovo prijateľnej hladine. Pri pestovaní BIO arónie nepoužívame žiadne pesticídy. Plod arónie, ktorý sa pôvodne využíval v potravinárskom priemysle ako prírodné farbivo, je výdatným zdrojom antioxidantov v neuveriteľnom množstve. Pestovaním v ekologickom poľnohospodárstve zabezpečíme, aby boli finálne produkty vyrobené z arónie bez rezíduí. 

Aké sú vaše plány do budúcna?
Chceme rozširovať naše BIO aróniové sady a aj výrobu. Plánujeme ponúknuť našim zákazníkom nové výrobky. Zatiaľ sme v niektorých obchodných sieťach a  máme svoj Zamio e-shop. Plánujeme predávať aj v ďalších nových obchodných prevádzkach, aby boli naše produkty bližšie k zákazníkom. U nás má zákazník istotu, že ovocie je lokálne vypestované a produkty sú vyrobené z ovocia, a nie z koncentrátu.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#ovocná šťava #lyofilizované ovocie #smoothie #arónia #detox #granátové jablko #brusnice #višne #čučoriedky #ríbezle #superpotravina

----------------------------------------------------------