Sirup z mäty a citróna doma uvarený. S trstinovým cukrom.

Domáci mätový sirup

Doma pripravený sirup z mäty a citróna je inšpirácia ako využiť plody záhrady. V tej mojej sme tento rok mali naozaj bohatú úrodu a mäty bolo neúrekom. Mätový sirup si pripravujem každoročne a vždy sa potom v zime z neho teším. Recept je jednoduchý a zvládne ho aj začínajúci kuchár.

Budeme potrebovať:

 4 hrste  mäta
 2 kusy  citrón
 400 gramov  cukor kryštálový

Zverejnené:

17. september 2022 (sobota) - 12:44 od:  Jarča

Počet porcií: 4

Doba prípravy: 40 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Recept je na 4 pollitrové fľašky sirupu.

Keď sa povie sirup, každého zrejme ako prvé napadne, že je to konzervované ovocie v podobe koncentrátu. Sirup však môže byť aj bylinkový, šípkový alebo drienkový. V tomto recepte si ukážeme ako pripraviť domáci bylinkový sirup z mäty. Najlepšia je vypestovaná v našej záhradke. Tak vieme, čím bola hnojená.

Príprava
Na prípravu sirupu z mäty použijeme čerstvé lístky mäty. Tie sirupu dodajú skutočnú mätovú príchuť. Nakoľko do sirupu pridávame aj citróny, použijeme aj cukor. Chute tak budú vyvážené a vďaka cukru sa nám zvýši aj trvanlivosť sirupu. Ako pri každom konzervovaní aj pri výrobe domáceho sirupu z mäty dbáme na čistotu. Lístky pred prípravou umyjeme. Prípadné zvyšné stonky neodstraňujeme, je v nich veľa silíc a arómy. Citróny poriadne umyjeme a nakrájame na kolieska.

Macerovanie
Do hrnca vložíme lístky čerstvej mäty, na kolieska nakrájané citróny. Zalejeme 2 litrami vlažnej vody. Hrniec zakryjeme pokrievkou a necháme macerovať pri izbovej teplote 24 hodín. Tým sa z mäty uvoľní chuť a aróma.

Varenie
Na druhý deň do zmesi pridáme cukor. Ja používam obyčajný kryštálový, ale použiť môžeme aj trstinový. Zmes privedieme do varu. Dlho nevaríme, aby pri varení neunikli aromatické látky. Po asi 5-ich minútach varenia zmes scedíme a znovu privedieme k varu.

Plnenie
Fľaše pred plnením dôkladne umyjeme a vypláchneme horúcou vodou. V dobe plnenia by fľaše mali byť horúce. Zvýši sa tak trvanlivosť. Určite nemôžeme použiť sklenené fľaše studené. Popraskali by nám. Mätový sirup plníme do fliaš skoro úplne po vrch. Nalievame ho ešte počas varu. Po naplnení fľašu ihneď zavrieme. Naplnené fľaše ukladáme do deky a necháme ich tam 24 hodín, aby úplne vychladli.

Ako používať mätový sirup?
Mätový sirup môžeme pridať v podstate do čohokoľvek, čo chceme ochutiť mätou. Môžeme ho použiť na prípravu miešaných nápojov, napríklad mojita, ochutenie ľadového čaju alebo osviežujúcej limonády. Môžeme ho skúsiť pridať do cesta na koláče, alebo dokonca aj do polevy. Lahodne chutí aj v jogurte či zmrzline a hodí sa aj k ovseným vločkám.

Ako dlho vydrží mätový sirup?
Po príprave mätového sirupu ho môžeme uchovávať na chladnom mieste až 1 rok. Skladujeme ho v sklených nádobách s tesným uzáverom. Sirup na záver môžeme ešte aj sterilizovať. Tak nám vydrží aj niekoľko rokov. Po otvorení ho skladujeme v chladničke. Mätový sirup po otvorení vydrží v chladničke ešte približne mesiac.

Tip č.1: Ako správne sterilizovať?

Tip č.2: Ako macerovať ovocie a na čo macerovanie slúži?

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#sirup #bylinky #záhrada #sterilizácia #uskladnenie #mäta

---------------------------------------------------------