Zemiakové guľôčky s olivovo-syrovou plnkou posypané cibuľkou
Ingrediencie
150 g
múka hladká
300 g
zemiaky
1 ks
vajce
podľa chuti
soľ
podľa potreby
olivový olej
1 ks
cibuľka jarná
15 ks
olivy čierne vykôstkované
200 g
syr balkánsky
Počet porcií
3
Náročnosť
Doba prípravy
100 min.
Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Ingrediencie sú uvedené približne na 30 guličiek.

Zemiaky si ošúpeme a nakrájame na väčšie kusy. Uvaríme ich spolu s troškou soli. Urobíme z nich kašu a necháme trochu vychladnúť (v zime napríklad na balkóne), aby sa nám s nimi lepšie pracovalo.

Pridáme múku a jedno celé vajíčko. Vymiešame tuhé cesto, ktoré si rozvaľkáme na pomúčenej doske. Ak sa veľmi lepí, pridáme ešte trochu múky. No a ak dobre nedrží pokope, môžeme ešte pridať aj vajíčko.

Cesto vyvaľkáme na čo najtenšiu hrúbku (cca 2 mm). Kolieskom alebo nožíkom si ho pokrájame na tenké pásiky veľkosti asi 2 cm od seba a tie ešte poprekrajujeme aj po dĺžke tak, aby nám vznikli obdĺžniky 2x5 cm. Z tých potom mi (alebo naše ratolesti) vytvarujeme guličky.

Medzitým si dáme zovrieť plný hrniec vody, ktorú tiež trochu osolíme. Nakrájame si syr na maličké kocky. Olivy prekrojíme na polovičku, inak by guličky boli veľmi veľké.

Do každej guličky vložíme kúsok olivy a syra. S tým nám znovu môžu pomôcť deti. Uzatvoríme ich a znovu vyguľkáme. Ruky aj guličky si môžeme namočiť do múky, budú sa nám lepšie tvarovať a menej lepiť. Hotové guličky nahádžeme do vriacej vody. Keď vyplávajú na povrch, ešte ich chvíľku povaríme, ale už vtedy sú viac-menej hotové.

No a na záver receptu si už len pripravíme takú posýpku. V rajničke si na olivovom oleji opražíme nakrájanú cibuľku, ktorou potom na tanieri polejeme každú porciu a premiešame. Alebo môžeme zmiešať rovno v miske so všetkými guličkami a samozrejme, nezabudnite premiešať, aby boli všetky guličky rovnako chutné.

Gastro tips