Liptovská kvasená kapusta zo zimnej odrody

Kvasená kapusta

Nie je žiadnym tajomstvom, že taký produkt, ako je kapusta, je jedným z najužitočnejších, najchutnejších a pre mňa najchrumkavejších. Je známa pre svoj nenahraditeľný zdroj vitamínov, minerálov a jej úloha je dôležitá najmä počas nadchádzajúcej zimy, kedy už nebudeme mať k dispozícii toľko zdrojov vitamínov, ako sme mali počas leta.

Budeme potrebovať:

 10 kilogramov  kapusta hlávková
 200 gramov  soľ
 5 kusov  cvikla
 4 kusy  jablko
 2 kusy  chren
 3 kusy  cibuľa
 10 gramov  rasca celá
 10 gramov  korenie nové
 10 gramov  korenie čierne celé
 5 kusov  bobkový list
 1 výhonok  hrozno

Zverejnené:

16. október 2022 (nedeľa) - 17:55 od:  Martina

Počet porcií: 20

Doba prípravy: 100 min.

Náročnosť: Mierne náročné

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

 1. Na nakladanie vyberáme tvrdé a vyzreté hlávky zo zimných odrôd. Z kapusty očistíme povrchové listy a 6 čistých listov si odložíme bokom. Hlávky prekrojíme na polovice, vyrežeme hlúby a kapustu nastrúhame na jemné rezance do veľkého hrnca alebo vaničky.
   
 2. Nastrúhanú kapustu osolíme a poriadne premiešame.
   
 3. Cvikle, jablká, chreny si umyjeme a očistíme. Cviklu s chrenom nastrúhame a jablká nakrájame na mesiačiky. Cibule očistíme a nakrájame na kolieska.
   
 4. Koreniny si zmiešame v jednej miske.
   
 5. Keď máme všetko pripravené, na dno 20 l súdka vložíme strapec hrozna, 4 kapustné listy, prvú várku strúhanej kapusty, cibule, chrenu, cvikle, jabĺk a korenín. Kapustu tlačíme dlaňou alebo päsťou tak, aby sme vytlačili všetok vzduch, a aby uvoľnená šťava postupne vystupovala na povrch.
   
 6. Keď je prvá vrstva utlačená, pridáme ďalšiu. Kapusta, cibuľa, chren, cvikla, jablká a korenie. Tento cyklus opakujeme, kým nám neostane posledných 10 cm voľného priestoru v súdku, ktorý bude vyhradený pre záťaž.
   
 7. Vrchnú vrstvu kapusty zakryjeme zvyšnými listami, na ktoré položíme drevenú dosku a tú zaťažíme starostlivo umytým veľkým kameňom.
   
 8. Súdok zavrieme, do drážky nalejeme vodu a preložíme ju do miestnosti, ktorej teplota sa pohybuje medzi 18-20 stupňami. Súdok ešte prikryjeme utierkou a kapustu necháme kysnúť po dobu 3-4 týždňov. 
   
 9. Počas kvasenia nezabúdame kontrolovať vodu v drážke.
   
 10. Vykysnutú kapustu preložíme na chladné miesto, napríklad do špajze. Počas roka nezabúdame pravidelne umývať dosku aj kameň.


 Tip: Nemusíte sa báť pridať aj nasekaný kôpor alebo kôrku z chleba, ktorú pridáte hneď na začiatok, s hroznom.  

Čo sa týka množstva surovín, cibule, chrenu, cvikly alebo korenín, to závisí len od vašej chuti. Pokojne môžete čohosi ubrať alebo naopak pridať, veď ako sa hovorí 100 ľudí, 100 chutí.  :)

Kvaseniu zdar.

Vyskúšajte túto skvelú prílohu pridať napríklad do Zemiakových pirohov s dubákmi.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#domáci recept #kyslá kapusta #kvasená kapusta #jeseň #zelenina #cvikla #chren #hlávková kapusta

---------------------------------------------------------