recept na ražnú kocku s údeným lososom
Ingrediencie
120 g
losos údený
50 g
syr čedar
30 ml
sójová omáčka
50 g
celozrnná žemľa
štipka
soľ
štipka
paprika sladká mletá
Kategória
Počet porcií
1
Náročnosť
Doba prípravy
20 min.
Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Údeného lososa nakrájame na malé kúsky.

Syr čedar nastrúhame na strúhadle, pridáme do neho sójovú omáčku, lososa, soľ aj papriku a všetko premiešame.

Navrstvíme na rozkrojenú žemľu a pečieme cca 15 minút v rúre rozohriatej na 180 stupňov.


Nutričné hodnoty:

Bielkoviny: 44 g

Sacharidy: 39 g

Tuky: 28 g

Energia: 583 kcal (2441 kJ)


Chcete formovať postavu?
Nechajte si vypracovať jedálniček na chudnutie: Laco.lead1.eu


Čedar je tvrdý syr pochádzajúci z juhozápadného Anglicka (pôvodom z obce Cheddar), kde po výrobe dozrieva v jaskyniach. Tento syr má tradične tvar valcovitých bochníkov vážiacich 27,5 kg. Jednotlivé bochníky sa obväzujú, aby získali tvrdú sivohnedú kôru. Syry dozrievajú 6 až 18 mesiacov.

V súčasnosti okrem pravého čedaru vyrábajú mnohé veľké syrárne syr s celou škálou rozmanitých prísad: rascou, celým korením, pivom, cesnakom, petržlenovou vňaťou, orieškami, hrozienkami alebo sladkou nakladanou zeleninou.

Čedar má hladkú a dosť tvrdú štruktúru, nie je ohybný ani drobivý. Chuť mladého syra je dosť nevýrazná a orechovo-sladkastá, často v nej cítiť jemnú slanú príchuť. Ako syr dozrieva, chuť sa stáva silnou a plnou, nadobúda vynikajúcu orieškovú príchuť. Po roku a viac sa na syre vytvárajú malé chrumkavé kryštáliky kazeínu.

Technológia výroby:

Čedar sa vyrába ako z nepasterizovaného, tak aj z pasterizovaného plnotučného mlieka. Na vytvorenie tvarohu sa používa iniciačná kultúra a neskôr syridlo. Hotový tvaroh sa melie na kúsočky veľkosti hrášku a potom sa pomaly zohrieva. Po odtečení srvátky vytvorí tvaroh jednoliatu masu, ktorá sa nakrája na hrubé bloky. Bloky sa ukladajú na seba a naklonia sa tak, aby odtiekol zvyšok srvátky. Nakoniec sa tvaroh znova rozomelie, osolí a vloží do špeciálnych foriem, v ktorých sa potom lisuje.

Gastro tips