Miska plná polievky s červenou a žltou paprikou, zemiakmi a šošovicou

Šošovicová polievka na kyslo s paprikou

Od malička som mala rada šošovicovú polievku, hoci som nevedela, že je "na kyslo". Tento recept nie je vôbec zložitý. Inováciu - pridanie papriky do receptu - mi poradila kamarátka a musím povedať, že ju to vylepšilo. Hlavne, ak už vám tá klasika neberie, vyskúšajte túto obmenu, zamilujete sa do nej.

Budeme potrebovať:

 250 gramov  šošovica strakatá
 4 kusy  zemiaky
 3 kusy  paprika
 1 kus  cibuľa
 1 strúčik  cesnak
 2 kusy  bobkový list
 3 kusy  korenie čierne celé
  podľa chuti  soľ
  podľa chuti  korenie čierne mleté
 1 čajová lyžička  vegeta
 200 mililitrov  smotana na varenie
  podľa chuti  ocot
  podľa chuti  cukor kryštálový

Zverejnené:

15. máj 2021 (sobota) - 19:21 od:  marTinka

Počet porcií: 8

Doba prípravy: 60 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Šošovicu na hodinu namočíme do vody v hrnci, v ktorom ju budeme aj pripravovať. Potom vodu zlejeme, vymeníme ju za čistú, zakryjeme a dáme variť. Do rýchlovarnej kanvice si dáme zovrieť vodu, ktorú následne tiež vlejeme do šošovice. Pridáme bobkové listy a korenia.

Ošúpeme si menšiu cibuľu a cesnak. Nakrájame ich na drobno a pridáme do hrnca. Nakrájame si papriku  (najlepšie mäsitú) na kocky a tiež ju hodíme do polievky.

Ošúpeme si aj zemiaky, tiež ich nakrájame na kocky a pridáme k ostatným ingredienciám. Suroviny môžeme pridávať kľudne v poradí, v akom si ich pripravíme - keď sú nakrájané, rovno ich hádžeme dnu.

Posolíme, pridáme vegetu. Keď je mäkká šošovica, zemiaky aj paprika, za stáleho miešania vlejeme smotanu. Ideálne, ak sme si ju dopredu aspoň vybrali z chladničky, ak sme na to pozabudli, môžeme ju trochu ohriať na sporáku alebo v mikrovlnke, aby sa nám pri vlievaní do polievky nezdrcla. Necháme prevrieť.

Naposledy dochutíme, kto má rád, pridá si ocot a cukor podľa chuti. Tento krok môžeme aj vynechať - v tom prípade, ale už nie je polievka na kyslo :-) Môžeme to urobiť aj tak (ak máme v rodine každý iné chute), že polievku v spoločnom hrnci nedochutíme octom a cukrom, ale každý si ju ochutí sám vo svojom vlastnom tanieri. Ja napríklad mám rada tento recept len s cukrom, priateľ si zase dáva len ocot.

Podávame s chlebom.

----------------------------------------------------------

#na kyslo #šošovica #tradičné jedlo #strukoviny #smotanová polievka

----------------------------------------------------------