Porcia trojfarebnej ryže, na ktorej je porcia tofu zeleniny. Naaranžované na porcelánovom tanieri. Príloha v pozadí

Tofu na paprike s trojfarebnou ryžou

Tento recept som sa snažil napísať tak, aby ho pochopil aj niekto, kto nevie variť ryžu. Nebojte sa trojfarebnej. Ak ju nemáte k dispozícii, môžete kľudne použiť hnedú. Varí sa tiež dlho a len veľmi ťažko sa dá rozvariť. Keďže u nás je na večeru obľúbená ľahká strava, použil som tofu a papriku. Vzniklo z toho tak chutné jedlo, že sa s týmto receptom chcem podeliť.

Budeme potrebovať:

 3 kusy  paprika
 2 kusy  feferónky
 4 strúčiky  cesnak
 3 decilitre  ryža trojfarebná
 2 polievkové lyžice  olej olivový
 2 polievkové lyžice  olej rastlinný
 1 štipka  kurkuma
 1 štipka  soľ

Zverejnené:

01. október 2021 (piatok) - 08:58 od:  michal

Počet porcií: 4

Doba prípravy: 50 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Ryža (5 min.)
Trojfarebná ryža je kombinácia ryže čiernej, červenej a hnedej. Všetky tri druhy majú skoro rovnaký čas prípravy. Rýchlo to teda nebude. Trojfarebná ako aj hnedá sa varí 35-40 minút. A ja preto recept začínam práve ryžou.
Do hrnca nalejeme rastlinný olej a necháme ho trochu zohriať. Následne pridáme ryžu a riadne niekoľkokrát premiešame varechou. Každé zrnko by malo byť obalené tenkým filmom oleja. Keď ryža začne praskať - pražiť sa, začneme miešať. Stačí občas, avšak často, aby sme ju opražili rovnomerne. Pražíme približne tri minúty a zalejeme 1 L teplej vody. Premiešame, zakryjeme a necháme dusiť.

Zelenina (8-10 min.)
Papriku, feferónky, cesnak očistíme a umyjeme. Do varenia používam najmä zeleninu staršiu, a preto prípadné hnedé kúsky papriky vykrojíme. Často sa skrývajú vo vnútri. Papriku nakrájame na asi 2 x 2 cm. Feferónky približne na polovicu a cesnak na menej ako 1 cm. Ak máte radi varený - dusený celý cesnak, kľudne iba strúčiky prekrojte na polovicu tak, ako som to v tomto recepte urobil ja.

Tofu (1 min.)
Ja ho skoro vždy do varenia krájam rovnako. Položím ho na drevenú dosku a najprv pozdĺžne prekrojím na polovicu. Následne krájame po každom centimetri pozdĺž dlhšej strany a následne tej kratšej. Výsledkom by mali byť kocky 1 x 1 cm.

Pražíme (6-8 min.)
Najprv dáme do panvice (najlepšie je použiť wok) olej a rozohrejeme ho. Potom dáme pražiť zeleninu v nasledovnom poradí. Začíname paprikou. Po asi 3 minútach (keď na nej vidíme prvé známky opraženia), vložíme feferónky. Sú menšie. Tofu pridáme po ďalších dvoch minútach. Ak sme si cesnak nakrájali na hrubšie časti, pridáme ho práve spolu s tofu. Ak na tenké plátky, mali by sme ho vložiť ako úplne posledný, keď je už zohriate aj tofu.

Dusíme
Zmes za občasného miešania pražíme ešte asi ďalších 10 minút. Následne ju podlejeme 1 dl vody, trochu osolíme a prikryjeme. Dusíme ešte asi 10 minút.

Nakoniec pridáme kurkumu, poriadne premiešame a zmes odstavíme.
Približne v tomto čase by už mala byť mäkká ryža. Ak je hotová, odstavíme ju a necháme ešte v hrnci dôjsť.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#čo chladnička dá #zelenina #pečená zelenina #kari zelenina #večera #vegetariánske jedlá #recepty pre začiatočníkov #dusená ryža

---------------------------------------------------------