Zeleninový vývar s rezancami. Mrkva, petržlen, kaleráb, zeler, pór a petržlen vyvarený a doplnený o rezance.

Zeleninová polievka z koreňovej zeleniny

Klasická rodinná nedeľná polievka je na Slovensku väčšinou z vývaru z kuracích alebo iných mäsových zvyškov. Táto zeleninová polievka je tiež vývar, avšak iba zo zeleniny. Toto je recept na klasický zeleninový vývar z koreňovej zeleniny, ako sa robí u nás doma už od nepamäti. Jediný rozdiel, ktorý som časom modifikoval je, že namiesto cibule pridávam pór alebo cibuľku.

Budeme potrebovať:

 6 kusov  mrkva
 6 kusov  petržlen
 0.5 kus  zeler
 2 kusy  kaleráb
 1 zväzok  cibuľka
 6 strúčikov  cesnak
 4 výhonky  petržlenová vňať
 200 gramov  rezance
 3 polievkové lyžice  olej rastlinný
 2 polievkové lyžice  soľ himalájska ružová
 1 čajová lyžička  korenie čierne mleté

Zverejnené:

13. august 2022 (sobota) - 17:51 od:  michal

Počet porcií: 8

Doba prípravy: 45 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Nedeľný obed bol u nás vždy klasický - slovenský. Celá rodina sa stretla a jedlo sa podávalo vždy na pravé poludnie. Vždy sme mali ako základ poctivú slovenskú polievku. A najčastejšie to bol vývar zo zvyškov nejakého mäsa, ktoré sa podávalo ako druhý chod. Občas to bola polievka iba zeleninová a volali sme to zeleninový vývar. Na takomto recepte sa v podstate nedá čo pokaziť. Zeleninu uvaríme, ochutíme a podávame s rezancami. Ozajstná lahôdka medzi polievkami.

Cibuľa
Je úplne jedno, či použijeme cibuľu bielu, červenú, alebo zväzok mladej cibuľky, či pór. Vo výsledku bode chuť polievky rovnaká. My v recepte používame vždy takú surovinu, aká nás v obchode alebo na trhu zaujme. Ak sa rozhodnete pre cibuľu, je vhodné jej dať 2 väčšie kusy alebo tri menšie. Ak pre pór, stačí jeden kus.

Príprava zeleniny
Začíname ošúpaním a umytím všetkej zeleniny. Cibuľku nakrájame na malé kolieska hrubé asi 1 cm. Takto postupujeme aj s pórom. Ak použijeme cibuľu, nakrájame ju na malé kocky. Mrkvu a petržlen stačí nakrájať iba na kolieska. Kaleráb a zeler na pásiky 1 x 2 cm alebo jednoducho iba na kocky.

Ako uvariť zeleninový vývar
Do hrnca nalejeme olej a necháme ho rozohriať. Začíname vždy cibuľou (cibuľkou, či pórom). Cibuľu restujeme asi 5 minút. Pridáme petržlen a zeler. Ak máme mrkvu čerstvú a tvrdú, pridáme aj tú. Opekáme približne ďalších 5 minút. Potom prichádza na rad kaleráb, petržlenová vňať a zalejeme horúcou vodou. Posolíme (približne 1 PL soli), pokoreníme a dáme variť.

Ako variť rezance
Pokiaľ sa nám varí zelenina, pripravíme si klasické rezance. Do hrnca dáme zovrieť vodu a prisypeme 1 PL soli. Následne pridáme cestovinu rezance a poriadne premiešame. Prikryjeme pokrievkou a dáme variť. Rezance sa varia približne 10-15 minút a ja ich pravidelne premiešam, aby sa nelepili na spodok hrnca. Len čo sú rezance hotové, odcedíme ich cez sitko a ešte raz premiešame.

Keď je zelenina v polievke uvarená, jednoducho ju iba odstavíme a máme hotovo.

Tip č.1: Ak chceme, aby sa nám rezance nezlepili do jednej hrudy, po scedení ich premyjeme studenou vodou a riadne premiešame. Rezance skladujeme v chladničke maximálne 7 dní.

Tip č.2: Pozor na mrkvu!
Ak je mrkva stará a mäkká, bude určite riadne sladká. Taká sa do polievky nehodí. Ak varíme deťom tak to pravdepodobne ocenia, avšak nedeľná polievka by asi nemala byť sladká, ale skôr slaná

Receptov na nedeľný obed máme aj viac stačí si vybrať.

Prajeme príjemnú atmosféru s rodinou a klasicky: dobrú chuť =)

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#koreňová zelenina #nedeľný obed #zeleninová polievka #petržlenová vňať #recepty pre začiatočníkov

---------------------------------------------------------