Cibuľa dekoratívna nakrájaná na malom tanieriku. Cibuľa celá v pozadí.

Cibuľa

Cibuľa nesporne patrí medzi najkontroverznejšie typy zelenín. Predovšetkým vďaka jej výraznej charakteristickej ostrej chuti a aróme. Tá právom rozdelí ľudí na jej priaznivcov a odporcov. Niektorí si bez nej ani nevedia predstaviť poriadne jedlo, iní ju nedokážu ani cítiť. Kto je bližšie pravde, milovníci tejto zázračnej zeleniny, či tí, ktorí pri pomyslení na ňu nie sú práve nadšení? Niekoľkými faktami o cibuli sa pokúsime urobiť v tom jasno.

Cibule sa báť nemusíme
Cibuľovité plodiny predstavujú ucelenú skupinku zdravej zeleniny, ktoré sú charakteristické svojou ostrou vôňou a chuťou. Radia sa medzi najúčinnejšie potraviny ľudového liečiteľstva. Ich zdraviu prospešný účinok je známy už dávnejšie. Mali by sme si ich zaradiť do nášho jedálnička aj napriek tomu, že nepatria medzi najpreferovanejšie chute. V prevencii vírusových a bakteriálnych ochorení stoja na poprednom mieste.

Pôvod a dejiny cibule
Cibuľa pochádza z Ázie a patrí medzi najstaršie druhy zeleniny. Pestovali ju už v starovekom Blízkom Východe, Indii a Číne. Z tejto oblasti sa rozšírila do celého sveta. Dobrou správou je, že dnes sa pestuje vo všetkých krajinách sveta. Od prírody je daná jej schopnosť sebaobrany: počas svojho rastu vytvára toľko obranných látok proti škodlivému hmyzu a baktériám, že ju netreba chrániť chemicky. S obľubou ju používajú niektoré národné kuchyne, napríklad talianska, francúzska, ale aj arabská, maďarská či španielska.

Liečivé účinky cibule
Tradičná orientálna medicína používala cibuľu na čistenie krvi a  ako účinný prostriedok proti kašľu. Už starí Egypťania, Gréci a Rimania vedeli, že cibuľa je najlepším prostriedkom na zníženie krvného tlaku. Ak zjeme cibuľu a päť minút sa fyzicky namáhame, až kým sa nespotíme (beh, tanec, strečing), vysoké hodnoty tlaku rýchlo klesnú. To všetko vďaka flavonoidom, bielkovinám a éterickým olejom, ktoré sa v cibuli nachádzajú. 

Málokto by povedal, že cibuľa zvyšuje chuť do jedla.

Je veľmi bohatá - na železo. Stimuluje krvotvorbu a zabezpečuje životne dôležitý transport kyslíka do buniek - rýchlejšie a efektívnejšie ako ostatné potraviny obsahujúce železo. Obsahuje aj mnoho zinku. Preventívne pôsobí aj pri ochoreniach ciev, lieči aj hemoroidy. Vďaka svojmu obsahu alicínu a iných sírnatých zlúčenín má silný antibakteriálny účinok na sliznice, pomáha predchádzať infekciám. 

Ako ju konzumovať?
Cibuľa je najzdravšia, keď sa konzumuje surová. Avšak aj pri vhodnej tepelnej úprave si zachová množstvo účinných látok, hoci pečením ich dosť stráca. Surová sa výborne hodí na tradičný slovenský chlieb s masťou a cibuľou, resp. jeho odľahčenejšiu verziu - pečivo so syrokrémom a cibuľou. Nesmieme zabudnúť ani nato, že je surová spolu s cesnakom vhodná ku hriankam.

Využitie v kuchyni
Cibuľa sa používa ako základ do väčšiny polievok, omáčok či gulášov. Môžete si ale pripraviť aj lacnú polievku, ktorej hlavným aktérom je práve cibuľa. Chutná je aj karamelizovaná cibuľka ako príloha k mäsitým jedlám alebo do hamburgerov, hot-dogov či sendvičov. Ďalej sa dá grilovať, piecť s ďalšou zeleninou, môžeme si pripraviť aj chutné cibuľové kolieska, ktoré buď vypražíme alebo hodíme do fritézy. Alebo čo tak si pripraviť typický slovenský zemiakovo-cibuľový šalát bez majonézy? Okrem toho sa hodí aj na prípravu sviatočného zemiakového majonézového šalátu alebo na dochutenie rôznych ďalších šalátov (grécky, paradajkovo-cibuľový, uhorkový,...) či do nátierok, pomazánok alebo domáceho kečupu...

Pár zaujímavostí
Guinessova kniha svetových rekordov uvádza najväčšiu cibuľu, ktorá sa kedy vypestovala. Vážila neuveriteľných takmer 5 kilogramov.

Predstavte si, že na varenie použijeme iba polovicu cibule. Druhú dáme do chladničky na inokedy. Avšak niekto vám povedal, že ak ju necháte príliš dlho, môže sa zmeniť na jed. Veľa ľudí tvrdí, že cibuľa má tendenciu rozmnožovať toxické baktérie, ktoré môžu spôsobiť žalúdočné a iné problémy. To je s najväčšou pravdepodobnosťou nesprávne! Podľa vedcov je to mýtus. Cibuľa nie je náchylná na bakteriálnu kontamináciu, takže sa nebojte.

Rovnako ako mnoho iných cenných produktov, aj cibuľa bola v stredoveku formou meny. Ľudia ňou platili nájomné, rôzne druhy tovarov či dokonca služieb. Čo je ešte úžasnejšie, mohli dať cibuľu ako darček! To už si dnes asi vieme len ťažko predstaviť...

Aké ďalšie články o cibuli si na našej stránke môžete prečítať? Skúste napríklad naše tipy a triky:
Ako krájať cibuľu - videotip
Krájanie cibule bez plaču - ako na to?
Ako schudnúť s cibuľou?

Fotka od tove erbs z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor