Pohánkové rizoto s cuketou, paradajkami a olivami posypané feta syrom a konopnými semienkami

Zeleninové pohánka rizoto

Ak sa aj vy ako ja snažíte variť hlavne večeru ľahkú a sýtu, recept na zeleninové pohánkové rizoto môže byť perfektnou inšpiráciou. Pohánka má mierne odlišnú chuť od ryže, a zároveň je sýtejšia. Cuketa aj paradajky nie sú chuťovo až také výrazné a tak sa oplatí pre pohánkové rizoto použiť napríklad slané olivy v kombinácii s balkánskym alebo Feta syrom. Takýto zdravý a rýchly recept zvládnete, aj ak ste ešte pohánku v živote nevarili. Možno aj práve preto je vhodný aj pre začiatočníkov.

Budeme potrebovať:

 250 gramov  pohánka lúpaná
 1 kus  cuketa
 600 gramov  paradajky
 100 gramov  olivy čierne
  podľa potreby  syr feta
  podľa chuti  konopné semienka
 1 polievková lyžica  soľ himalájska ružová

Zverejnené:

11. jún 2023 (nedeľa) - 15:58 od:  michal

Počet porcií: 4

Doba prípravy: 30 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Takéto pohánkové rizoto je vynikajúcou alternatívou k zeleninovému rizotu. Chutí mierne odlišne a zasýti rovnako a možno aj viac. Ak sme použili správne množstvo vody, vo výsledku nám ostane pohánkové rizoto. Ak varíme pohánkové rizoto tak, aby sa dalo jesť aj na druhý deň, určite pridajme 3 dcl vody naviac. Ako bude rizoto chladnúť, pohánka všetku zvyšnú tekutinu ešte napije. Skvele sa k takémuto zeleninovému rizotu z pohánky hodí práve Feta syr, alebo akýkoľvek syr balkánskeho typu. Osobne mám veľmi rád konopné semienka a používam ich nielen na ozdobenie porcie, ale aj preto, že sú veľmi výživné a zdravé. 

Začneme so zeleninou.
Umyjeme cuketu aj paradajky. Z cukety odkrojíme oba konce. Prerežeme ju pozdĺžne na 2 polovice a následne krájame na kocky. Paradajky nakrájame na ľubovoľný tvar - ja som v tomto pohánkovom rizote krájal na malé kúsky. Cukety aj paradajky krájame približne na rovnaké kocky 1x1 cm. 

Rizoto z pohánky.
Pohánka sa varí veľmi podobne ako ryža. Avšak má jednu veľkú výhodu - nedá sa len tak rozvariť. Do rýchlovarnej kanvice dáme zovrieť vodu.

Tip: Ak sme použili 1 hrnček pohánky, použijeme 1,5 hrnčeka vody. To nám na rizoto stačí, šťavu nám pustí aj zelenina. 

Medzitým pohánku poriadne premyjeme v studenej vode, odstránime tým prípadné nečistoty. Premytú pohánku dáme do hrnca, zalejeme vriacou vodou, osolíme a počkáme, kým nám nezačne vrieť. Pridáme nakrájanú cuketu. Keď znovu zovrie, pridáme paradajky a následne olivy. 

Necháme dusiť (zakryjeme pokrievkou) približne 15 minút. Ak je potrebné, pred koncom ešte pridáme kus horúcej vody. Keď pohánka zmäkne, je hotová. Potom odstavíme, premiešame, znovu zakryjeme a necháme pred podávaním postáť cca 5 minút. Pohánka tým do seba nasaje zvyšnú tekutinu.

Recept na pohánkové rizoto by mal vždy obsahovať aspoň jednu, ideálne až dve výrazné chute. V tomto našom sú to čierne olivy a balkánsky syr. 

Posypeme nastrúhaným alebo nakrájaným syrom a konopnými semienkami.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#pohánka #netradičné jedlo #rýchla večera #zdravý recept #recepty pre začiatočníkov #vegetariánske jedlá #sýte jedlo

---------------------------------------------------------