Upečené zemiaky a červená cibuľa v rúre, jemné a chuťovo vyvážené jednoduché jedlo

Zemiaky s cibuľou pečené v rúre

Recept na pečené zemiaky s cibuľou používame doma už roky. Nikdy ho nemeníme, pretože v jednoduchosti je čaro. Takto upečené zemiaky chutia aj deťom. Ja ho ponúkam aj pre úplných začiatočníkov. Recept je taký jednoduchý a zároveň chuťovo príťažlivý, že ho zvládne aj kuchár, ktorý ešte zemiaky v rúre nikdy nepiekol.

Budeme potrebovať:

 2.5 kilogramy  zemiaky
 4 kusy  cibuľa červená
  podľa potreby  maslo 82 %
  podľa chuti  soľ

Zverejnené:

05. november 2023 (nedeľa) - 18:40 od:  michal

Počet porcií: 8

Doba prípravy: 60 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Poďme si povedať ako pripraviť zemiaky.
Jednoducho ich ošúpeme, umyjeme a nakrájame na plátky. Mali by byť asi 6 mm hrubé, avšak vôbec nevadí, ak budú niektoré hrubšie a iné zase tenšie.

Cibuľa
Na prípravu tohto receptu je vhodná aj obyčajná cibuľa, ja som mal práve doma červenú. Môžeme použiť aj naozaj veľké cibule, treba si však dať pozor ako ich pokrájame. Ideálne veľká cibuľa pre pečenie so zemiakmi je v priemere 7 cm. Ak použijeme väčšiu, je vhodné ju pred krájaním prepoliť na polovicu. Prekrajujeme vždy pozdĺžne od vrchu cibule k jej spodku. Cibuľu po očistení krájame na tenké kolieska - plátky. Mali by byť hrubé približne 4-6 mm. To, že budú nakrájané na takto tenké kolieska nám zaručí, že sa cibuľa so zemiakmi upečú rovnomerne.

Vrstvenie
Sklenenú zapekaciu nádobu najprv z vnútra potrieme maslom. Zo spodu, ale aj po bokoch. Ako prvú vrstvu ukladáme zemiaky. Vrstva je dokonalá vtedy, keď cez uložené zemiaky už nevidno dno nádoby. Mali by sa jednoducho prekrývať. Na vrstvu zemiakov ukladáme vrstvu cibule. Ideálna vrstva cibule je, keď sa jednotlivé plátky veľmi neprekrývajú, avšak nebojme sa plátky tak trochu rozbiť.

Zemiaky s cibuľou vrstvíme tak, aby aj prvá, aj posledná vrstva boli zemiaky. Pri každej vrstve cibule jemne posolíme. Poslednú vrstvu zemiakov tiež posolíme.

Pečenie
Zapekaciu misu zakryjeme pokrievkou.
Do rúry predhriatej na 200 stupňov dáme piecť na 40 minút.

Takéto pečené zemiaky s cibuľou sa vynikajúco hodia ako príloha k hlavnému chodu, k mäsu, k zelenine. My sme však takto pečené zemiaky často konzumovali ako hlavné jedlo. Sú sýte a chuťovo veľmi jednoduché.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#recepty pre začiatočníkov #zapekacia misa #pečené zemiaky #zemiaky v rúre #cibuľa #zemiaky #zemiaková príloha #lacné jedlo #slovenská kuchyňa

---------------------------------------------------------