V krabičkách ukladané čerstvé zemiaky. Mnohé sú stále od hliny

Zemiaky

Zemiaky sú bežnou potravinou na celom svete. Pripravujeme ich varené, gratinované, pečené, ale ich aj pučíme či vyprážame. Sú súčasťou slovenskej kuchyne takmer odjakživa. Technicky je to zelenina, ale obsahujú veľa škrobových sacharidov, vďaka ktorým sú z hľadiska výživy skôr ako chlieb, ryža či cestoviny. Zemiaky sú po ryži, pšenici a kukurici štvrtou najpestovanejšou potravinárskou plodinou na svete. Je to takmer dokonalá surovina. Samotné sú z 99,9 % bez tuku, napriek tomu ide o potravinu s vysokým obsahom živín. Pestujú sa vo viac ako 130 krajinách sveta.

Čo je to zemiak?
Zatiaľ čo sladký zemiak (batát) patrí do rovnakej čeľade ako pupenec, biely zemiak patrí do rovnakej ako paradajky, tabak, čili, či baklažán. Na rozdiel od mnohých druhov zeleniny, zemiak stále žije. Aj keď ho napríklad obrežeme alebo rozkrojíme. Teplo a vlhkosť môžu spôsobiť, že začne klíčiť, a preto by sa mali udržiavať v chlade a suchu. Zdá sa byť šialené, že sú také ťažké. To je preto, že zemiaky obsahujú až približne 80 % vody a iba asi 20 % pevných látok. Tie sú však doslova napumpované prospešnými látkami. Sú to hlavne vitamíny B, C, E, minerály (draslík, horčík, mangán, zinok, železo), sacharidy, bielkoviny, vláknina a škroby. Zemiaky podporujú správne fungovanie svalov a zdravý rast kostí. Sú prospešné pri trávení a regulujú hladinu cukru či tukov v krvi.

Pôvod zemiakov
Malá vodnatá hľuza - zemiak má veľmi bohatú a komplikovanú históriu. Inkovia v Peru ako prví pestovali zemiaky už okolo roku 8000 pred Kristom. Zaujímavé je, že Čile toto tvrdenie popiera.

Využitie zemiakov
Zemiaky sú klasifikované podľa tvaru, farby šupky a použitia. Dlhé hnedasté sú dobré na rôzne použitia, ale najlepšie na pečenie. Na varenie a pečenie sú uprednostňované okrúhle alebo dlhé biele. Červené tzv. „nové“ zemiaky, sú tie malé, ktoré sa vykopávajú skôr, než šupka stuhne. Najlepšie je ich uvariť alebo napariť.

Zemiaky v kuchyni
Na Slovensku a v okolitých štátoch veľmi často používaná surovina. Dajú sa variť, piecť, gratinovať, zapekať v rúre s ďalšou zeleninou alebo mäsom, vyrábajú sa z nich hranolky. Ideálna príloha k väčšine našich jedál. Veď kto by nepoznal typickú slovenskú zemiakovú kašu alebo varené zemiaky s petržlenovou vňaťou či opekané zemiaky? Perfektná ingrediencia do najtradičnejších slovenských jedál ako sú halušky, zemiaková baba, majonézový, cibuľový či vlašský šalát. Hodia sa do polievok aj gulášov. 

Tip: Prečítajte si aj článok Zemiaky - gastro tipy a triky, v ktorom sa okrem iného dozviete aj to, ako ich uvariť čo najrýchlejšie.

Ako skladovať zemiaky
Zemiaky neskladujeme v chladničke. Pri teplote nižšej ako 5 °C sa zemiakový škrob mení na cukor. Tým sa zemiaky stanú príliš sladkými. Príliš chladné skladovanie tiež stmaví zemiaky počas varenia. Zemiaky pred uskladnením neumývame. Môžu byť bezpečne skladované na suchom a tmavom mieste po dobu troch mesiacov. Ideálna teplota je 6-8 °C. Skladovanie pri vyšších teplotách ako 10 °C spôsobuje klíčenie a scvrknutie.

Zaujímavosti o zemiakoch
Hranolky boli Amerike predstavené, keď ich Thomas Jefferson podával na večeri priamo v Bielom dome.
Podľa Guinessovej knihy svetových rekordov mal najväčší vypestovaný zemiak viac ako 3 kilogramy.
Každý rok sa na celom svete vypestuje dostatok zemiakov na pokrytie štvorprúdovej diaľnice, ktorá šesťkrát obíde svet.

Zemiak - zabijak
Počas 40-tych rokov 19. storočia choroba zemiakov vyhubila väčšinu úrody v Írsku. Keďže írska robotnícka trieda žila prevažne na zemiakoch, choroba znamenala hladomor. V priebehu hladomoru takmer milión ľudí zomrelo od hladu alebo chorôb. Ďalší milión ľudí opustil Írsko, väčšinou odišli do Kanady a Spojených štátov.

Zemiakové lupienky (chipsy)
V roku 1853 pasívne agresívny šéfkuchár náhodou vymyslel zemiakové chipsy. Šéfkuchár bol vedúcim kuchyne, kde rád obedoval železničný magnát Cornelius Vanderbilt. Ten nebol fanúšikom nahrubo nakrájaných zemiakov, a tak ich jedného dňa poslal späť do kuchyne. Na odplatu mu kuchár Crum nakrájal krúžky zemiakov na tak tenké plátky, ako len mohol. Opražil ich na oleji s trochou soli a zemiaky ostali chrumkavé. Bol v domnení, že tým zákazníka nahnevá. Namiesto toho si ich Vanderbilt zamiloval a zo šéfkuchárovej pomsty vznikol jeden z najobľúbenejších amerických snackov. Najväčší zemiakový chips na svete (vystavený v múzeu zemiakov) bol vyrobený v roku 1990. Má rozmery 368 x 58 cm.

Mimozemské zemiaky
V októbri 1995 sa zemiak stal prvou zeleninou pestovanou vo vesmíre. NASA a University of Wisconsin vytvorili technológiu s cieľom kŕmiť astronautov na dlhých vesmírnych cestách, prípadne budúce vesmírne kolónie. Zemiaky boli prvou zeleninou pestovanou vo vesmíre. Sadbové zemiaky boli prvýkrát testované na palube raketoplánu Columbia. Neskôr, v roku 2004 NASA začala používať čínsku techniku na výrobu dokonalého nálevu pestovaného na tmavých miestach.

Fotka od Ryan Bruce

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor