Vylúpané arašidy v bielej hranatej miske. Rozsypané pod miskou a v pozadí sú v prútenom košíku.

Arašidy

Mnohí považujú arašidy za orechy, ale oni sa radia do rodu bôbovitých. Veľmi ľahko sa pestujú, zvládnu to aj začiatočníci. Dozrievajú približne 100 dní. Jeden struk má vo vnútri bežne 2 arašidy, no nie vždy. Rodiskom arašidov je Južná Amerika a do Európy ich priniesli španielski dobyvatelia. Majú vysoký obsah bielkovín a nám chutia najmä pečené.

Zloženie
Arašidy majú vysoký obsah tuku (74 %) a takmer 20 % bielkovín. Vďaka tomu sú veľmi výživným jedlom. Pozitívom je zároveň to, že je v nich veľmi málo sacharidov (asi 6 %) a cholesterol v nich úplne chýba. Okrem toho sú veľmi bohaté na minerály a vitamíny.

Vplyv na organizmus
Vďaka vysokému obsahu živín vo svojom zložení, majú arašidy priaznivý vplyv na ľudský organizmus.

Flavonoidy nachádzajúce sa v arašidoch zlepšujú prietok krvi v mozgu o 30 %, čo výrazne znižuje riziko mŕtvice.

Arašidy sú tiež bohaté na fytosteroly, ktoré blokujú vstrebávanie cholesterolu zo stravy. Takže konzumácia tohto produktu znižuje riziko vzniku žlčových kameňov. Okrem toho fytosteroly znižujú riziko vzniku a rastu rôznych druhov rakoviny, ako je rakovina pľúc, žalúdka, vaječníkov, prostaty, hrubého čreva či prsníka.

Tiež vďaka svojmu chemickému zloženiu majú priaznivý vplyv na činnosť srdca a ciev. Ľudia, ktorí jedia tento produkt 5-krát týždenne, sú menej náchylní na cukrovku, srdcové choroby a rakovinu.

Kyselina listová obsiahnutá v arašidoch podporuje obnovu buniek. A veľké množstvo antioxidantov, ktoré tvoria túto kultúru, chránia bunky tela pred účinkami škodlivých voľných radikálov.

Zloženie arašidov zahŕňa ďalšiu veľmi dôležitú a pre telo užitočnú aminokyselinu - arginín. Podieľa sa na tvorbe oxidu dusnatého, ktorý rozširuje cievy, a teda znižuje tlak. Arašidy sú teda jedným z najlepších produktov pri liečbe hypertenzie.

Arašidy je možné konzumovať aj surové, no po tepelnej úprave sa ich chuť výrazne zlepší. Navyše, v surovej forme nie sú pre telo zdrojom živín. Praženie tohto produktu aktivuje antioxidanty a eliminuje aflatoxín. Je dôležité si uvedomiť, že arašidy je potrebné lúpať, pretože šupka obsahujú najviac antinutrientov, ktoré bránia nášmu telu absorbovať živiny.

Na arašidy pozor!
Jadrá tejto rastliny môžu konzumáciou priniesť nielen výhody, ale aj nevýhody. Arašidy patria medzi osem najbežnejších potravinových alergénov. Približne 1 percento celej populácie našej planéty trpí intoleranciou tohto produktu. Vyvolané alergické reakcie spôsobujú závažné komplikácie až smrť.

Vedeli ste?

  1. Arašidy nie sú orechy, patria do čeľade strukovín. Orech je plodina, ktorá rastie na strome alebo kríku, má tvrdú škrupinu a po dozretí padá na zem. Arašidy svojím vzhľadom pripomínajú orech, no keď dozrievajú, vykopávajú sa zo zeme.
  2. Slovo „arašid“ v gréčtine znamená „pavúk“. Tento názov bol daný produktu kvôli jeho škrupine, ktorej vzor pripomína pavučinu.
  3. Vo svete sa ročne zozbiera asi 30 miliónov ton arašidov. Najväčšími producentmi arašidov sú USA, Čína a India. V Amerike je arašidové maslo jednou z najobľúbenejších pochúťok.
  4. Pestovanie arašidov je bezodpadová výroba. Jedia sa chutné a zdravé plody čeľade strukovinových, ich škrupiny sa využívajú ako poľnohospodárske hnojivá alebo stavebné materiály. Okrem toho sa zvyšok zostávajúci po vylisovaní arašidového masla, pridáva do krmiva pre hospodárske zvieratá.
  5. Tepelná úprava arašidov má svoje výhody, a vôbec nie nevýhody. Mnohé potraviny po vyprážaní strácajú svoje prospešné vlastnosti. Arašidy sú úplne iné. Po prvé, na tepelné spracovanie arašidov potrebujete iba čistú a suchú panvicu alebo plech na pečenie, pretože samotné zloženie obsahuje olej. Po druhé, arašidy po vyprážaní získajú mnoho užitočných vlastností, ktoré sa nedajú získať zo surového produktu.

Spracovanie arašidov
Iste najlepšie sú pečené. Vylúpané arašidy stačí dať na plech a do rúry. Pečieme ich pri 180 ˚C približne 25-30 minút.

Taktiež si môžete vyrobiť aj vlastné domáce arašidové maslo.

A už ste si niekedy vyskúšali recept na domácu nugetu z arašidov? Ak nie a máte radi sladké, vyskúšajte.

Fotka od forwimuwi73 z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor