V sklenenom pohári naukladané ošúpané kusy avokáda. V pozadí prekrojené a celé avokáda.

Avokádo

Avokádo pochádza zo strednej Ameriky a Mexika. Často sa vedú konfrontácie o definícii avokáda: podľa vonkajšieho vzhľadu plod pripomína orech, podľa chemického zloženia a chuti je to zelenina, ale avokádo sa v skutočnosti považuje za ovocie.

Základná charakteristika

Avokádo je plod stromu vedecky nazývaného Persea americana. Je cenený pre svoju vysokú nutričnú hodnotu a bohatú textúru. Avokádo je medzi zdravými jedákmi veľmi obľúbené a vďaka svojim zdravotným benefitom je často označované ako superpotravina. Je známych niekoľko odrôd avokáda, ktoré sa líšia tvarom, farbou, chuťou a hmotnosťou (200 g - 1,4 kg).

Avokádo má obrovské množstvo výhod, čo z neho robí takmer nepostrádateľný produkt:

  1. obsahuje veľa draslíka;
  2. slúži ako zdroj zdravých tukov;
  3. bohaté na vlákninu a užitočné pre diétnu výživu;
  4. znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov;
  5. urýchľuje vstrebávanie živín;
  6. bohaté na antioxidanty;
  7. zvyšuje sexuálnu túžbu.

1. Avokádo je nasýtené draslíkom
Jediné avokádo má viac draslíka ako banán, hoci banán je často uvádzaný ako jeden z hlavných zdrojov tejto látky. Štúdie ukázali, že nedostatok draslíka zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a zlyhania obličiek. 100-gramová porcia avokáda obsahuje 14 % odporúčanej dennej dávky draslíka, kým rovnaké množstvo banánu 10 %.

2. Avokádo je bohaté na zdravé tuky
Avokádo má vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín. Ide o zdravé tuky vrátane kyseliny olejovej, ktorá je bohatá aj na olivový olej. Vedci sa domnievajú, že má dobrý vplyv na metabolické procesy a pomáha v boji proti rakovinovým bunkám. Avokádové tuky sú odolné voči oxidácii za tepla, takže plod a olej z neho môžu byť tepelné upravované.

3. Avokádo je vhodné pre diétne jedlá
Avokádo je bohaté na vlákninu, nestráviteľnú rastlinnú látku, ktorá podporuje chudnutie. Odborníci na výživu rozlišujú rozpustnú a nerozpustnú vlákninu. Prvý z nich vyživuje črevné baktérie, ktoré sú dôležité pre optimálne fungovanie organizmu a tiež znižuje vstrebávanie tukov a pomáha regulovať hmotnosť. 100 g avokáda obsahuje 7 g vlákniny (25 % rozpustnej), čo je 27 % odporúčanej dennej dávky. V porovnaní s väčšinou produktov ide o pomerne vysoké čísla. Preto konzumácia avokáda poskytuje hmatateľné výhody pre normalizáciu hmotnosti.

4. Avokádo znižuje cholesterol
Vysoký cholesterol je jednou z príčin srdcových chorôb. Hovoríme však o „zlom“ cholesterole, pretože v krvi sa nachádza aj „dobrý“ poddruh, ktorý prispieva k správnemu fungovaniu vnútorných orgánov. Jedna štúdia ukázala, že pridanie ovocia do stravy pomohlo vyrovnať krvný obraz. Avokádo znižuje „zlý“ cholesterol až o 20 % a zvyšuje „dobrý“ o 1 %.

5. Avokádo pomáha normalizovať hmotnosť
Štatistické štúdie ukázali, že tí, ktorí konzumovali avokádo, mali o polovicu nižšiu pravdepodobnosť vzniku metabolického syndrómu. Účastníci prieskumu, ktorí pravidelne pridávali tento produkt do svojho jedálnička, vážili menej, ich index telesnej hmotnosti a skóre telesného tuku boli výrazne nižšie.

6. Avokádo je nabité antioxidantmi.
Ovocie má vysoký obsah luteínu, zeaxantínu a karotenoidov, ktoré sú dôležité pre zdravie. Štúdie ukazujú, že tieto antioxidanty pomáhajú znižovať riziko vzniku šedého zákalu a makulárnej degenerácie, očných ochorení, ktoré sa často objavujú s vekom.

7. Avokádo vzrušuje
Aztékovia toto exotické ovocie nazývali semenník a cenili si ho najmä ako afrodiziakum – potravinu zvyšujúcu sexuálnu túžbu. Avokádo obsahuje takmer dve desiatky vitamínov a minerálov vrátane horčíka. Ovocie poskytuje plnohodnotnú výživu, dôležitú pre zdravie, vrátane sexuálnych funkcií. Okrem toho má avokádo vysoký obsah kyseliny listovej, ktorú lekári odporúčajú tehotným ženám, keďže sa spája s plodnosťou.

Obrázok od Art Rachen na Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor