Celé neošúpané batáty, vedľa vetvičky petržlenovej vňate

Batáty

Vlasťou sladkých zemiakov je územie moderného Peru a Kolumbie, kde sa pestovali pred 5000 rokmi. V 7.-10. storočí nášho letopočtu sladké zemiaky prišli na Veľkonočný ostrov, Havaj, Polynéziu a Nový Zéland neznámou cestou. Šírenie hľúz pomocou morských prúdov je nemožné, pretože po dlhom pobyte v slanej vode sa znehodnocujú a nemôžu klíčiť. Rozšírenie sladkých zemiakov je teda nepriamym dôkazom toho, že ľudia mohli preplávať oceán dávno pred Vekom objavov.

Základná charakteristika
Sladký zemiak (jams, batát) je trávnatá liana s jedlými hľuzami. Hľuzy sladkých zemiakov môžu mať bielu, ružovú, oranžovú alebo jasne červenú dužinu a vážiť až 10 kg. Batáty poznáme kŕmne, zeleninové a dezertné. Kŕmne odrody majú bielu dužinu a vodnatú chuť. Zeleninové majú žltú dužinu a sladkastú chuť. Dezertné batáty sa vyznačujú ružovou alebo červenou dužinou a bohatou sladkou chuťou. Chuť sladkých odrôd zemiakov pripomína banány, gaštany či melóny.

Batáty v dnešnom svete
Dnes sa sladké zemiaky pestujú v tropických a miernych oblastiach. Hlavným producentom sladkých zemiakov je Čína, kde sa jeho hľuzy používajú ako potrava pre ľudí a domáce zvieratá. V niektorých krajinách sú sladké zemiaky základom stravy ich obyvateľov: v Novej Guinei, Burundi, Rwande, Ugande a na Šalamúnových ostrovoch.

Sladké zemiaky sa môžu pestovať iba v južných oblastiach, pretože táto rastlina netoleruje mráz a pri nedostatočne horúcom počasí (pod 25 °C) produkuje veľmi malé hľuzy.

Zaujímavosťou je, že francúzski a španielski dobyvatelia Ameriky si zamilovali sladké zemiaky – jedlo miestnych indiánskych kmeňov a dnes si v niektorých štátoch USA nemožno predstaviť miestnu kuchyňu bez tejto rastliny. Louisiana dokonca každoročne robí festival batátov s názvom Yambilee.

Využitie v kuchyni
Sladké zemiaky sú široko používané v mnohých kuchyniach sveta. Konzumujú sa surové, pečené, varené, pripravuje sa kaša, hranolky, suflé, marshmallow. Z hľúz sladkých zemiakov sa vyrába múka s vysokým obsahom škrobu, melasy a alkoholu. Mladé výhonky sa používajú do šalátov, pričom sa odstraňuje horká šťava. Zo semien sa pripravuje nápoj podobný káve. Po zbere sa stonky a listy sladkých zemiakov používajú ako krmivo pre hospodárske zvieratá alebo hnojivo pre zeleninové záhrady.

Uganďania pijú svoj ranný čaj so sušenými sladkými zemiakmi. V Číne a Japonsku sú obľúbené celé pečené sladké zemiaky. Obľúbené čínske zimné jedlo je polievka na zahriatie zo sladkých zemiakov a zázvoru. V Kórei sa priehľadné rezance vyrábajú z múky zo sladkých zemiakov. Pre vysoký obsah škrobu je batát súčasťou mnohých japonských sladkostí.

Tip: Určite si prečítajte aj článok Sladké zemiaky - gastro tipy a triky, kde vám okrem iného poradíme aj to, ako batáty kúpiť, pripraviť a čo sa ku nim najviac hodí.

Priaznivé účinky
Napriek vysokému obsahu glukózy sú sladké zemiaky dobré pre diabetikov, pretože stabilizujú hladinu cukru v krvi.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty
Sladké zemiaky sú lepšie ako obyčajné zemiaky, pokiaľ ide o vlákninu, železo a vápnik. Zrelé hľuzy sladkých zemiakov obsahujú veľa škrobu (až 30 %), glukózu, minerálne soli, vitamíny a provitamíny. Zvlášť bohaté na karotén a vitamíny sú odrody so žltou, oranžovou a červenou dužinou.

100 g batátov obsahuje cca:

  • Energetická hodnota 83 kcal
  • Bielkoviny 2 g
  • Sacharidy 17 g
  • Tuky 0,14 g
  • Vláknina 3 g

7 zaujímavosti o batátoch

2. október sa v Írsku oslavuje ako národný deň sladkých zemiakov. V roku 2011 ho vytvoril Bord Bia alebo Conselho Irlandês de Nutrição s cieľom propagovať výhody zeleniny, ktorá má pre krajinu veľký kultúrny, historický a ekonomický význam. Pre predstavu, Íri zjedia v priemere 85 kg sladkých zemiakov ročne – takmer trikrát viac, ako je celosvetový priemer.

Sladký zemiak začali pestovať Inkovia asi pred 10 000 rokmi a do Európy ho priviezli Španieli, ktorí kolonizovali Južnú Ameriku. Trvalo viac ako storočie, kým sa sladké zemiaky stali obľúbenými medzi Európanmi.

Na svete existuje viac ako 5 tisíc odrôd sladkých zemiakov.

Batáty sa ľahko prispôsobia rôznorodejším podmienkam vlhkosti a teploty. Prvý pokus bol v roku 1995 v Kolumbii, a odvtedy sa pestovateľské techniky zlepšili.

Sladké zemiaky sú štvrtou najpestovanejšou potravinou na svete, hneď za kukuricou, pšenicou a ryžou. V roku 2018 bola svetová produkcia 368 tisíc ton. Najväčšími producentmi sú Čína, India, Rusko, Ukrajina a USA, no Európa má stále najvyššiu produkciu na obyvateľa na svete.

Okrem kŕmenia ľudí a zvierat môžu mať sladké zemiaky aj iné využitie. V niektorých krajinách sa používajú pri výrobe destilátov, ako je vodka v Rusku a poitin v Írsku. V priemysle sa sladký zemiakový škrob používa ako zahusťovadlo pri výrobe polievok, a ako lepidlo pri výrobe papiera. V Indii sa škrupiny používajú ako liek na popáleniny kože.

Ťažko sa to dokazuje, ale sladký zemiak má viac vitamínu C ako pomaranč. Batáty majú dobré množstvo vitamínu B6 a draslíka, ktoré sú nevyhnutné pre obehový systém a kontrolu krvného tlaku.

Fotka od Beverly Buckley z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor