Bravčové mäso narezané na pláty. Aranžované s cibuľou.

Bravčové mäso

Bravčové mäso je najrozšírenejšie mäso na svete. Ošípané sa jedli už od doby kamennej. Na svete chováme približne jednu ošípanú na desať ľudí. Hneď po jahňacine je najľahšie stráviteľné. Okrem toho sa v tomto článku dočítate aj o pár zaujímavostiach, ktoré ste možno o bravčovom mäse zatiaľ nevedeli.

Po stáročia bolo bravčové mäso prakticky jediným mäsovým jedlom pre európskych roľníkov. Toto zviera, nenáročné na výživu a starostlivosť, je pre ľudí dodnes veľmi dôležité. Podľa posledných odhadov je počet ošípaných vo svete 400-500 miliónov, t.j. asi jedna na 10 ľudí celkovej populácie.

Bravčové mäso
Je jedným z najchutnejších a najľahších druhov mäsa. Bravčové mäso sa rýchlo vypráža bez pridania oleja, jeho tuk sa dobre topí a časti jatočného tela zbavené tuku sa považujú za najchudšie mäso. Po jahňacine je to najľahšie stráviteľné mäso. Bravčový tuk je pre srdce a cievy oveľa menej škodlivý ako hovädzí tuk. 100 g bravčového mäsa obsahuje 2,98 g tuku a rovnaké množstvo kuracieho mäsa obsahuje 3,03 g. Navyše bravčové obsahuje v porovnaní s inými druhmi mäsa veľmi veľké množstvo vitamínov skupiny B - B1, B2, B3, B6 a B12. Bravčové mäso je bohaté aj na bielkoviny, a preto sa dojčiacim matkám odporúča jesť bravčové stehná, keďže toto mäso prispieva k tvorbe materského mlieka.

Bravčové mäso sa delí na dva tipy. Prvý zahŕňa ramennú časť, chrbtovú časť (chrbát), hruď, driekovú časť a šunku. Hodí sa na dusenie, vyprážanie, ale aj pečenie v rúre. Z krku a drieku uvaríte bohatú a výdatnú polievku: boršč či kapustnicu.

Konzumácia
Bravčové mäso sa často používa pri grilovaní. Existuje mnoho spôsobov, ako marinovať mäso na bravčový kebab: je namočené v octe s korením a cibuľou, v červenom víne, v kefíre a minerálnej vode. Kebab je šťavnatý, jemný a mastný. Bravčové mäso sa vďaka svojej sladkastej chuti hodí k ovociu a bobuľovým plodom. Ideálna je kombinácia pečeného bravčového mäsa so sušenými marhuľami a sušenými slivkami. Z ovocia sa k tomuto mäsu hodia najmä jablká so sladkokyslou chuťou.

Jediným zdravotným rizikom pre tých, ktorí konzumujú čerstvé a solené bravčové mäso, je trichinelóza, ochorenie spôsobené parazitmi, ktoré je ťažké odhaliť u zabitých zvierat a môže sa vyskytnúť aj u ľudí.

V judaizme a islame je konzumácia bravčového mäsa zakázaná zákonom. Pre kresťanov je bravčové mäso povoleným produktom, no v Novom zákone neexistuje priame povolenie na jeho konzumáciu.
Pre hinduistov je bravčové mäso jedným z hlavných druhov mäsa, pretože za posvätné zviera je považovaná krava.

17 zaujímavosti o bravčovom mäse:

Bravčové mäso vďaka jednoduchej príprave konzumuje 37 % ľudí.

Je zdrojom esenciálnych mastných kyselín, ktoré nám pomáhajú udržiavať primeranú hladinu cholesterolu.

Bravčová panenka obsahuje iba 3,4 % celkového tuku. Každých 100 gramov obsahuje 186 kalórií (rovnako ako morčacie stehno).

Celosvetovo sa spotrebuje 5 miliónov ton. Hlavnými dovozcami bravčového mäsa sú Mexiko, Čína a Rusko.

100 gramov bravčových rebier obsahuje 226 kalórií; Je to ako jesť avokádo.

Bravčové mäso je v našej gastronómii roky démonizované pre svoj obsah tuku.
Na rozdiel od toho, čo si mnohí ľudia myslia, existujú rôzne veľmi chudé kusy bravčového mäsa. To znamená, že obsahujú malé množstvo tuku. Medzi nimi je sviečková alebo bravčové karé, ktoré obsahujú menej tuku ako niektoré kuracie rezne. Toto je bezpochyby jeden z najzaujímavejších faktov o tomto mäse, o ktorom vie len málo ľudí.

Bielkoviny v bravčovom mäse sú nevyhnutné pre správny vývoj najmenších. Okrem toho pomáha udržiavať svalovú hmotu dospelých. Navyše má tú výhodu, že tieto bielkoviny naše telo ľahko asimiluje.

Bravčové mäso je bohaté na vitamíny skupiny B. Tieto vitamíny pomáhajú plniť dôležité funkcie, akými sú hormonálna regulácia, zníženie pocitu únavy, posilnenie imunitného systému a správne vstrebávanie sacharidov.

Nesmieme zabúdať, že bravčové mäso poskytuje našej strave také dôležité minerály ako železo, ktoré sú nevyhnutné v boji proti anémii. Ďalej obsahuje zinok, fosfor, vápnik, horčík a draslík.

Obsahuje zdravé tuky
Bravčové stehno, pliecko a karé sú kusy bravčového mäsa, ktoré nášmu telu dodávajú prospešné mononenasýtené tuky. Obsahuje tiež kyselinu olejovú, ktorá je ideálna na vyrovnávanie hladín cholesterolu.

Veľmi všestranné mäso
Premýšľali ste o množstve spôsobov varenia bravčového mäsa? Dá sa grilovať, smažiť, variť, piecť, či zapekať... Existujú tisíce spôsobov, ako ho pripraviť. Len si treba dávať pozor, aby sa dobre uvarilo. Kvôli bezpečnosti potravín nesmie byť bravčové mäso nikdy surové alebo nedostatočne tepelne spracované.
 
Nie je také mastné, ako ste si mysleli
Patrí medzi mäso, ktoré má medzi svalmi menej tuku. Od roku 1980 bolo možné vďaka zmenám v kŕmení tohto zvieraťa znížiť jeho počet až o 31 % (teraz sa im namiesto zvyškov potravy dávajú olejniny).
 
Nemá veľa cholesterolu
Áno, je vhodné pre deti. Môžu ho konzumovať deti, ak ho už majú začlenené do jedálnička. Je vhodné, aby príprava bola jednoduchá (pražená, pečená alebo varená) a doplnená porciou obilnín (ryža, cestoviny alebo zemiaková kaša) a zeleniny.
 
Nespôsobuje črevné ochorenia
Črevné problémy môže spôsobiť len vtedy, ak bolo pri spracovaní, manipulácii alebo varení kontaminované mikroorganizmami. Nekonzumujte ho v pouličných stánkoch, pred varením si umyte ruky a kúpte ho v supermarketoch alebo mäsiarstvach s čistým prostredím a personálom, ktorý s ním hygienicky narába.
 
Nepovažuje sa za biele mäso
Aj keď sú kusy, ktoré sú sivoružové, bravčové mäso sa považuje za červené, a preto je dôležité, aby ste dodržiavali odporúčania týkajúce sa konzumácie preň.

Na jeho prípravu nie je vždy potrebné veľké množstvo tuku
Keďže ide o mäkké mäso, nevyžaduje veľa času na varenie a s trochou olivového oleja na grile stačí, aby z oboch strán zhnedlo, v strednej časti získalo ružový nádych a udržalo si tak svoje výhody.
 
Môžete ho konzumovať, keď ste chorý
Napriek tomu, že podľa lekárov by ste ho nemali konzumovať, v súčasnosti sa táto rada prestala zovšeobecňovať a je určená len pacientom, ktorí musia obmedziť príjem bielkovín a kyselín (napríklad pacienti so zlyhaním obličiek), vďaka nízkemu obsahu cholesterolu, tuku a sodíka v bravčovom mäse.

Fotka od ludiarin z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor