Čerstvý koreň chrenu

Chren

Chren je úžasnou ingredienciou, ktorá môže oživiť chuť akéhokoľvek jedla a poskytuje nám aj viacero zdravotných benefitov. Bol známy už v starovekom Egypte a starogrécky botanik Pedanios Dioskurides uvádzal chren pod menom Thlaspi. Ak máte radi pikantné chute, určite neváhajte siahnuť práve po chrene.

Čo je chren?
Chren dedinský, staršie aj Chren obyčajný a latinsky Armoracia rusticana je viacročná rastlina z čeľade kapustovitých (Brassicaceae). Preferuje vlhkú a živnú pôdu s dostatkom slnečného svetla. Je veľmi odolný voči chladu, množí sa semenami alebo delením koreňov. 

Rastlina je charakteristická svojimi veľkými a hrubými, po okrajoch ozubenými listami, ktoré sú umiestnené na dlhých stopkách.

Kvitne v lete a jeho kvety majú biele okvetné lístky a zelené kališné lístky, plodom je lusk s približne10 semienkami.

Koreň má valcovitý tvar a môže byť dlhý až 30 cm, s priemerom až 5 cm. Má hnedú vonkajšiu vrstvu, ktorá sa ľahko lúpe, a bielu vnútornú časť, ktorá je mäsitá a šťavnatá. Vďaka veľkému obsahu aromatických zlúčenín a výraznej chuti je to práve koreň, ktorý je z celej rastliny v gastronómii najviac využívaný. 

Pôvod a história
Chren pravdepodobne pochádza z východnej Európy a západnej Ázie a pestuje sa už od staroveku. 

V Egypte bol známy už v 15. storočí pred Kristom, zobrazujú ho aj nástenné maľby v starovekých Pompejách.

Starogrécky botanik Pedanios Dioskurides uvádzal chren pod menom Thlaspi a spomína sa aj v gréckom mýte o bohu liečenia a proroctva Apollónovi a jeho kráľovskej manželke Kyréné. Podľa mýtu, Kyréné sa snažila získať Apollónovu priazeň a tak mu darovala koreň chrenu, ktorý má odvtedy liečivé účinky na bolesti hlavy.

V strednej Európe sa začal chren pestovať približne v 12. storočí, hlavne v kláštorných záhradách.

Zdravotné benefity

 1. Chrenový ocot pomáha na bolesti hlavy, chrbtice aj kĺbov. Návod: nastrúhaný chren dáme do zaváraninového pohára, zalejeme octom a necháme týždeň lúhovať.
 2. Postrúhaný chren zmiešaný s cukrom pomáha proti zachrípnutiu.
 3. Chrenová šťava pomáha proti žalúdkovým kŕčom. Návod: chren nakrájame na kolieska, posypeme cukrom a necháme lúhovať, kým chren nepustí šťavu. Získanú šťavu užívame 3x denne.
 4. Nastrúhaný chren s medom zlepšuje trávenie a stimuluje chuť k jedlu.
 5. Chrenová šťava pozitívne vplýva aj na mastnú a nečistú pleť, má dezinfekčné, regeneračné a čistiace účinky.
 6. Inhalovanie chrenového vývaru pomáha pri nachladnutí a problémoch s prieduškami. Návod: postrúhaný chren dáme do vody, necháme zovrieť a následne inhalujeme 10 minút.

Využitie chrenu v gastronómii
Ak sa chystáte použiť chren v kuchyni, môžete ho použiť ako prílohu k rôznym druhom vareného, pečeného, duseného či grilovaného mäsa, pečenej klobáse, pečenému lososovi alebo aj do šunkových roliek.

Známe je aj použitie chrenu v domácej horčici alebo majonéze, často býva aj súčasťou rôznych omáčok a marinád.

Naše recepty na Syrovo-chrenovú nátierku alebo Vajíčkovú nátierku s chrenom môžu byť vynikajúcou voľbou pre tých ľudí, u ktorých sú nátierky častou súčasťou raňajok a desiat.

Chren nakrájaný na tenké plátky môžete pridať do rôznych zeleninových šalátov.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty
Chren obsahuje množstvo vitamínu C, vitamínu B6 a minerály, ako sú vápnik, draslík a fosfor. 

100 g doma strúhaného chrenu môže obsahovať cca:

 • Energetická hodnota - 75 kcal
 • Bielkoviny - 2,7 g
 • Sacharidy - 15,0 g
 • Tuky - 0,3 g
 • Vláknina - 3,0 g

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor