Guličky čierneho korenia

Čierne korenie

Čierne korenie je v dnešnej dobe najbežnejším korením a je používané vo všetkých svetových kuchyniach. Zároveň je to však viac, než len pomôcka na ochutenie jedál - je totiž považované za „kráľa korenín“. V starodávnej ajurvédskej medicíne sa používa už tisíce rokov a v minulosti sa využívalo aj ako platidlo či posvätná obeť na uctievanie bohov.

Základná charakteristika 
Čierne korenie je plodom subtropickej rastliny s odborným slovenským názvom Piepor čierny (latinsky Piper nigrum), ktorá vzhľadom pripomína chmeľ. Ide o popínavú rastlinu, dosahujúcu výšky až 15 metrov, môže sa dožiť 60 rokov a plodí po troch rokoch.

Plody tmavo-zelenej až červenkastej farby sa trhajú ešte v nedozretom stave a následne sa sušia na slnku, čím vznikajú nám známe guličky korenia. Keď je čierne korenie čerstvé a úplne zrelé, má priemer asi 5 mm, mierne ostrú, korenistú chuť.

Pôvod a história 
Čierne korenie pochádza z dnešnej Kéraly v juhozápadnej Indii, kde sa užívalo už v staroveku. Do Európy ho priviezol Alexander Veľký a až do neskorého stredoveku sa do európskych krajín dovážalo karavánovými cestami. Preto bolo po dlhé storočia veľmi drahé, pre bežný ľud nedostupné a pomerne neznáme. So zámorskými objavmi moreplavca menom Vasco da Gama začal prekvitať námorný obchod s čiernym korením, ktorý najprv ovládli Portugalci, neskôr Holanďania a Angličania.

Dnes sa čierne korenie na Slovensko dováža z rôznych tropických krajín a určite by sme ho našli nielen v reštauráciách, ale aj vo väčšine bežných slovenských domácností.

Zaujímavosti 
Od roku 2013 je najväčším producentom a vývozcom čierneho korenia na svete Vietnam, ktorý produkuje približne 34 % jeho svetovej produkcie.

V minulosti sa čierne korenie využívalo aj ako platidlo či posvätná obeť na uctievanie bohov.

Využitie v kuchyni 
Čierne korenie patrí k najpoužívanejším koreniam na celom svete. Navyše, okrem čierneho korenia, či už celého alebo mletého, poznáme aj iné druhy.

Plody piepra sa totiž zbierajú v rôznych stupňoch zrelosti a prechádzajú iným procesom spracovania, vďaka čomu vieme získať nielen čierne, ale aj biele korenie (oddelenie červenej šupky úplne zrelých bobúľ) a zelené korenie (rýchlo usušené nedozreté bobule). 

Chuť čierneho korenia sa hodí k nespočetnému množstvu najrôznejších jedál, či už sú to polievky, prívarky, rôzne omáčky od výmyslu sveta, alebo pečené a grilované mäso. Viete si bez korenia predstaviť napríklad guláš, kapustnicu či držkovú? 

Mimochodom, aké korenie je podľa vás lepšie - celé alebo mleté? Oba druhy majú svoje výhody, no mleté korenie vydrží kratšie a rýchlejšie z neho vyprchá vôňa aj chuť. Preto by sme mali naše zásoby mletého korenia meniť aspoň raz za 6 mesiacov.

Pozitívne vplyvy na náš organizmus 
Vďaka svojmu obsahu má čierne korenie na ľudský organizmus priaznivé účinky v mnohých smeroch. Spomeňme si aspoň niektoré.

 1. Čierne korenie podporuje trávenie a výskum ukázal, že má pozitívny vplyv aj na pankreatické enzýmy, čo prospieva celému tráviacemu procesu. Má tiež protinadúvacie vlastnosti a pomáha uvoľňovať žalúdočný plyn, preto môže zmierniť plynatosť a kolickú bolesť. 
   
 2. Pomáha v prevencii vzniku rakoviny. Piperín v čiernom korení totiž vykazuje ochrannú aktivitu proti početným formám rakoviny. Napríklad znižuje tlak na konečník a pomáha predchádzať rakovine hrubého čreva. Podobné vlastnosti preukázal aj v prípade rakoviny prostaty. Piperín tiež zvyšuje vstrebávanie ďalších výživných látok, ako sú selén, kurkumín, betakarotén či vitamíny B v našich črevách - živiny, ktoré sú životne dôležité pre zdravie čriev a prevenciu rakoviny. 
   
 3. Reguluje hladinu cholesterolu v krvi. Čierne korenie je výborným antioxidantom a podľa výskumov je piperín schopný pomáhať normalizovať hladinu cholesterolu v krvi. 
   
 4. Čierne korenie zmierňuje prechladnutie a kašeľ a na tento účel sa používalo už v starovekej čínskej medicíne. Je známe, že korenie stimuluje krvný obeh a sliznicu. A keď ho skombinujeme s medom, efekt sa ešte zvýši. 
   
 5. Pomáha udržiavať zdravý mozog a oddialiť jeho starnutie. Piperín v korení inhibuje enzým, ktorý štiepi serotonín (upokojujúci neurotransmiter) a tiež degraduje fungovanie iného hormónu nazývaného melatonín, ktorý reguluje cyklus spánku a bdenia. Piperín má tiež význam pri Parkinsonovej chorobe - inhibuje totiž enzým, ktorý narúša produkciu dopamínu, hormónu dobrého pocitu. Dopamínu majú zvyčajne nedostatok pacienti s Parkinsonovou chorobou a požitie čierneho korenia môže zmierniť príznaky tejto choroby. Podobné účinky je možné pozorovať aj v prípade depresie. Čierne korenie môže tiež pomôcť predchádzať Alzheimerovej chorobe a preukázalo aj priaznivé účinky u pacientov s mozgovou príhodou. 
   
 6. Močopudné účinky. Čierne korenie má dokonalé močopudné účinky a schopnosť podporovať potenie sa, vďaka čomu pomáha oslobodiť organizmus od nahromadených toxických látok. Čierne korenie podporuje aj činnosť pečene, preto môže byť naším účinným pomocníkom aj počas detoxikácie. 
   
 7. Pomoc pri nevoľnosti z prejedania. Skúste do pohára čistej vody primiešať jednu čajovú lyžičku čierneho korenia a jednu polievkovú lyžicu citrónovej šťavy. Potom tento nápoj pomaly popíjajte. Pocit ťažoby by mal ustúpiť rýchlejšie.

Neželané účinky a alergény 
Čierne korenie mierne zvyšuje tlak. Ak trpíte vyšším tlakom, konzumujte ho s mierou. 

Neodporúča sa tehotným a dojčiacim ženám.

Pri konzumácii čierneho korenia určite platí staré múdre porekadlo, že "všetkého veľa škodí", pretože vo väčších množstvách môže vážnejšie podráždiť nielen žalúdok, ale aj pečeň.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty 
Čierne korenie obsahuje množstvo éterických olejov, ako je amínalkaloid piperín, ktorý dodáva koreniu silnú pikantnú ostrú chuť. 

Tiež obsahuje rad monoterpénov, ako sú sabinén, pinén, limonén, terpenén, myrcén, ďalej bielkoviny, sacharidy, tuk, vlákninu, vodu, luteín, betakarotén, vitamíny A, B, C, E a K. 

Z minerálnych látok sú to draslík, vápnik, horčík, sodík, železo, fosfor, zinok, meď, selén, mangán, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

100 g čierneho korenia obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 377 kcal
 • Bielkoviny 12 g
 • Sacharidy 43 g
 • Tuky 9 g
 • Vláknina 20 g

Fotka od Richard Chalmers z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor