Dubáky, boletus reticulatus, hríb dubový

Dubáky

Na Slovensku sú dubáky dosť hojné hlavne v teplejších oblastiach. Patria u nás medzi najobľúbenejšie a najchutnejšie druhy húb a sú využívané na prípravu rôznych jedál, od polievok cez omáčky a rôzne plnky až po dusené a pečené mäso.

Hríb dubový, ľudovo aj dubák (lat. Boletus reticulatus) rastie od mája do júnu a potom od konca augusta do októbra, hlavne v listnatých a zmiešaných lesoch. Len zriedkavo ho nájdeme v čistých ihličnatých lesoch.

Dubáky môžu dosiahnuť priemer klobúka až 30 cm a výšku až 25 cm.

Klobúk býva guľovitý alebo pologuľovitý, za mlada pokrytý sieťkou, ktorá sa skladá z červenohnedých až hnedých bodiek na belavom pozadí. Táto sieťka sa môže v dospelosti úplne stratiť a klobúk potom ostáva červenohnedý.

Hlúbik je robustný, plný a mäsitý, s priemerom 3 až 6 cm. Najprv býva bruchatý až súdkovitý, v dospelosti valcovitý. Celý alebo minimálne do polovice býva ozdobený výraznou sieťkou, ktorá býva zo začiatku krémová a postupom času hnedne. Táto sieťka nie je nikdy tmavšia ako základná farba hlúbika.

Dužina hríbu dubového je belavá a pevná, ale mäkšia ako napríklad dužina hríba smrekového. Má lahodnú chuť a veľmi príjemnú hubovú vôňu, no pri zrelých plodniciach už môže byť vôňa trochu nepríjemná. 

Najčastejšie tvoria dubáky mykorízu s dubom a bukom a aj preto ich najskôr nájdeme v listnatých lesoch. Mikoríza je symbiotický vzťah, ktorý vzniká, keď huby vytvoria myceliálnu sieť, ktorá sa pripojí ku koreňom inej rastliny, čo umožní vzájomnú výmenu živín medzi týmito dvoma organizmami. Mykózy sú bežné v prírode a tvoria kľúčovú súčasť ekosystémov.

Vitamíny a minerály
Z výživového hľadiska nemôžeme hubami, a teda ani dubákmi, nič pokaziť. Neobsahujú tuky, majú nízky obsah kalórií a sú bez cholesterolu. 

Výživové výhody sa líšia v závislosti od typu húb. Celkovo však platí, že sú však dobrým zdrojom antioxidantov, beta-glukánu, vitamínov skupiny B a D, draslíka, fosforu, horčíka a železa.

Sú aj významným zdrojom medi - jedna šálka hríbov môže aj po uvarení poskytnúť cca jednu tretinu denného odporúčaného množstva medi.

Dubáky v gastronómii
Dubáky sú vynikajúcou prísadou do omáčok a polievok, pretože im dodávajú silnú chuť a vôňu. 

Sú tiež skvelou surovinou na výrobu plniek do cestovín, ako sú ravioli, tortellini, lasagne či cannelloni.

Môžete sa inšpirovať aj skvelým receptom na Zemiakové pirohy s dubákmi.

Ako príloha k mäsu sú dubáky tiež vynikajúcou voľbou. Môžete ich pridať do výpeku alebo použiť na prípravu omáčky - veľmi známou kombináciou je napríklad hovädzí steak s hubovou omáčkou. Dubáky sa však hodia aj ako plnka do kuracích pŕs či hovädzích závitkov.

A čo tak krémové dubákové rizoto, alebo Dubáková pochúťka s Nivou?

Fotka od Külli Kittus z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor