Hrozienka

Hrozienka

Sušené hrozienka máva doma pravidelne asi každý, nakoľko patria k takej povinnej výbave kuchyne, podobne ako soľ a cukor. Milujeme ich v bábovkách aj tvarožníkoch, pridávame ich do ovsenej kaše a niekto dokonca aj do kávy. Poniektorí ich radi chrúmeme aj samotné, alebo si ich vychutnáme namočené v rume.

Hrozienka sú sušené hroznové bobule a sladkú chuť majú vďaka veľkej koncentrácii cukrov.

Rôzny výsledný odtieň zafarbenia hrozienok možno dosiahnuť ich rôznymi spôsobmi spracovania. Keď sa totiž pôvodne žltozelené bobule sušia na priamom slnku, karamelizáciou zhnednú. 

Oproti tomu, Ujgurovia v Turfane sušia svoje hrozienka počas 40 dní v tmavých a relatívne chladných, veterných sušiarňach, vďaka čomu ostávajú hrozienka svetlé.

Hrozienka rozlišujeme podľa pôvodu a odrody hrozna

 1. Svetlé a veľké smyrenské hrozienka pochádzajú z Turecka, Kalifornie, Juhoafrickej republiky alebo Austrálie. Môžeme ich ďalej rozdeľovať na sultánky, perzské sultánky a damascénky.
   
 2. Malé a tmavé korintky, ako už naznačuje ich názov, sa vyrábajú z odrody Korinthiaki, pôvodom z Grécka.
   
 3. Hrozienka cibéba sa získavajú z hroznových bobúľ, ktoré sami vyschli či už prirodzenou cestou, alebo po napadnutí ušľachtilou plesňou Botrytis cinerea.
   
 4. Na záver spomenieme aj talianske hrozienka s arómou muškátu.

Využitie v kuchyni
U nás sú hrozienka veľmi obľúbené najmä v kombinácii s tvarohovou plnkou do palaciniek či iných sladkých jedál. Pečú sa s nimi aj muffiny, vianočky či bábovky. 

Vyskúšajte si pripraviť napríklad Tvarohové palacinky s hrozienkami od Angeliky alebo tradičnú chutnú hrozienkovú Bábovku od domiNicka.

Tip do kuchyne
Pokiaľ sa hrozienka skladujú dlhšiu dobu, môže v nich tento cukor skryštalizovať. Tieto kryštáliky sa však dajú ľahko rozpustiť krátkym ponorením hrozienok do alkoholu, mlieka či ovocnej šťavy, ale postačí aj horúca voda. 

Zaujímavosti
Hrozienka sú toxické pre psov - spôsobujú akútne renálne zlyhanie - a podobné účinky sa predpokladajú aj u mačiek.

100 g sušených hrozienok obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 326 kcal
 • Bielkoviny 3,00 g
 • Sacharidy 75,00 g
 • Tuky 0,50 g
 • Vláknina 5,00 g

Fotka od Syed F Hashemi z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor