Hrušky na drevenom stole

Hruška

Hruška je veľmi chutné ovocie, ktoré sa zbiera na jeseň. Okrem toho obsahuje veľa vitamínov a minerálov prospešných pre človeka. Hodí sa k mäsu aj do sladkých dezertov. Vedeli ste, že kedysi sa ich listy fajčili? A že Číňania hrušky považovali za symbol nesmrteľnosti?

Základná charakteristika
Hruška je plod ovocného stromu rovnakého názvu, ktorému sa najviac darí v miernych podnebných oblastiach. Je to malvica. Jej šťavnaté plody sa delia na letné, jesenné a zimné podľa požiadaviek na chlad, dozrievanie a čas spotreby. Letné hrušky sú najmenej trvanlivé, zimné vydržia najdlhšie.

Prínos pre organizmus
Okrem vynikajúcej chuti je toto ovocie skutočnou zásobárňou vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Zdravotné prínosy hrušiek siahajú od zvýšenia energetickej hladiny až po prevenciu rakoviny a osteoporózy.

Nezanedbateľný je výskyt vitamínu B-komplex, a to hlavne pod šupkou. Sú bohaté aj na vitamíny A a C. 

Hrušky obsahujú okrem vitamínov najmä vápnik, fosfor a ľahko stráviteľné cukry.

Posilňujú pokožku a vlasy. Zároveň regulujú nervový a tráviaci systém. Majú antibakteriálny a močopudný účinok.

Vláknina v hruškách je nerozpustná. Preto sa toto ovocie považuje za dobré preháňadlo.

Keďže hrušky obsahujú fytonutrienty, ukázalo sa, že pomáhajú predchádzať mŕtvici, srdcovým chorobám a niektorým formám rakoviny.

Odporúčajú sa konzumovať pri väčšine diét kvôli ich nízkemu kalorickému príjmu, ktorý predstavuje asi 53 kalórií na 100 g.

Pôvod
Biológovia sa domnievajú, že hrušky pochádzajú z Perzie a Arménska, odtiaľ sa rozšírili do starovekého Grécka a ďalších stredomorských krajín. Hruška sa prvýkrát dostala do Ruska v 15. storočí. Onedlho nato sa stala veľmi populárnou nielen tam, ale aj v Európe. 

Druhy a odrody
V obchodoch a na trhoch nájdete veľa odrôd hrušiek. My si teraz popíšeme len tie najpopulárnejšie.

Hruška obyčajná (Konferencia). Jedna z najpestovanejších odrôd. Má podlhovastý tvar a tvrdú zelenú šupku, dužina je šťavnatá a veľmi sladká, niektoré zrelé hrušky tejto odrody sa zdajú až príliš sladké.

Hruška planá (Packham Triumph). Hruška je zelenožltej farby, nie taká sladká a trpkejšia ako obyčajná, bohato rodiaca. Dobre sa uskladňuje.

Williams. Táto žltozelená hruška s červenkastými bokmi, jemnou a šťavnatou dužinou pochádza z Anglicka. Odroda sa často používa na výrobu detskej výživy, dobre sa z nej robí pyré a peny.

Ázijská hruška (hruška Nashi) má tvar jablka, jej plody sú krémové, chuť chrumkavá, málo sladká a jemne drsná. Dá sa skladovať veľmi dlho.

Využitie v kuchyni
Z hrušky sa, napodiv, nesladené jedlá pripravujú oveľa častejšie ako sladké jedlá. Toto ovocie sa často pripravuje samotné alebo v mäsovom jedle. Hrušky sa aj plnia (napríklad tvarohom, mäkkým syrom, údeným hovädzím mäsom so syrom a orechmi), robia sa z nich šaláty alebo sa zapekajú na toaste. Veľmi zaujímavú kombináciu tvoria s pečeňovou paštétou. Hruška sa perfektne pečie (taká sa hodí napríklad k bravčovému alebo kačaciemu mäsu, ale aj k pečeni). Dokonca sa aj vypráža.

Hruška je skvelá k mäsu ako príloha, je dobré ju použiť ako plnku do mletého mäsa, kombinácia hrušky (sladkej aj kyslej) a syra sa výborne hodí do šalátov. Sladké hrušky je dobré zavárať vo víne: ich pórovitá dužina rýchlo absorbuje farbu, vôňu a chuť.

Pokiaľ ide o sladkosti, pre tie dezerty, v ktorých si hruška zachováva svoj tvar, je lepšie brať šťavnaté, ale pevné hrušky. Na džemy, marmelády, plnky do koláčov a podobných jedál sa hodia mäkké plody.

Hrušky možno konzumovať konzervované, ako lekváre, marmelády alebo džemy, či sušiť ich. Ich vykvasenú šťavu dokonca môžeme použiť na výrobu muštu. Konzumujú sa aj samostatne.

Zaujímavosti
Je známe, že na celom svete sa pestuje približne 3000 odrôd hrušiek.

Ukázalo sa, že dozrievajú rýchlejšie, ak sa umiestnia vedľa banánov v miske s ovocím.

Pred výrobou tabaku sa v Európe fajčili listy hrušiek.

Pre mnohé dychové nástroje, rezbárstvo alebo údenie mäsa sa často uprednostňuje hruškové drevo.

Číňania považovali hrušku za symbol nesmrteľnosti, kým zničenie hrušky symbolizovalo smrť.

Fotka od David Fartek z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor