Husacie mäso, husacina, hus domáca

Husacie mäso

Fráza "ja som s tebou husi nepásol" sa zvykne používať, keď chce niekto niekomu vysvetliť, že kde je jeho miesto. A husacie mäso má v slovenskej kuchyni svoje pevné miesto už stáročia. Mne osobne sa pri tomto slovnom spojení ako prvé vybavia husacie hody - pomaly pečená hus s dusenou červenou kapustou, husacia pečienka s jabĺčkami, lokše s paštétou z husacej pečienky, čerstvý chlebík s husacou masťou a cibuľkou... Niekedy mi je až ľúto, že som tie husi nepásaval, ale na druhej strane je to aj dobre, lebo by z nich asi veľa neprežilo.

Hus domáca (lat. Anser anser domesticus) je domestikovaná forma Husi divej (lat. Anser anser).

Na rozdiel od divých husí, ktoré dorastajú najviac do hmotnosti 5 kg, môže domáca hus vážiť až 13 kg a poskytuje mnohostranný úžitok - okrem mäsa aj masť a perie, prípadne trus, ktorý sa zvykne používať ako hnojivo. Menej sa využívajú husie vajcia. 

Niektoré plemená sa chovajú ako okrasné a môžu tiež slúžiť na údržbu krajiny vypásaním.

V minulosti sa husi často používali aj na stráženie. Sú totiž veľmi podozrievavé a hlásia výskyt neznámych osôb či zvierat v ich teritóriu pomocou hlasného kriku. Navyše, husi sú v prípade ohrozenia schopné značnej agresie. A práve vďaka týmto vlastnostiam boli často využívané ako strážcovia na vidieckych dvoroch a farmách.

Výskyt a chov husí na Slovensku 
Existujú rozličné názory na to, kedy boli husi dovezené na územie Slovenska a kedy boli prvýkrát domestikované. Podľa niektorých zdrojov boli husi na Slovensko dovezené už v 11. storočí nášho letopočtu, keď sem prišli prvé uhorské kmene. Avšak konkrétne dôkazy o existencii domácej hydiny, teda aj husí, sú dostupné až z obdobia stredoveku. V tomto období sa husi chovávali najmä v kláštoroch a na panských dvoroch.

Dnes sa môže Slovensko pochváliť plemenom Slovenská biela hus a susedné Čechy plemenom Suchovská hus.

Slovenská biela hus je plemeno s hmotnosťou samcov okolo 5 kg a samíc okolo 4 kg. Charakteristickým znakom je biela farba peria na celej ploche tela a veľká hlava s dlhým krkom, ktorý je zdobený hrdzavými pruhmi. Oči sú tmavé a nohy sú oranžovo-žlté.

Slovenská biela hus patrí medzi mäsové plemená husí a jej mäso sa vyznačuje vysokou kvalitou, chutnosťou a výdatnosťou. Okrem toho sa využíva aj na produkciu veľkých vajec.

Toto plemeno husí sa v minulosti vyskytovalo po celom Slovensku, no v súčasnosti je na pokraji vyhynutia. Je zahrnuté do Národného programu ochrany genofondu hospodárskych zvierat a jeho chov sa snažia zachovať niektorí chovatelia a organizácie.

Suchovská hus získala svoje pomenovanie od mena českého chovateľa Josefa Suchovského, ktorý ju vyšľachtil v 50. rokoch 20. storočia krížením niekoľkých starších plemien.

Suchovská hus má stredne veľké telo s dlhým a mohutným krkom. Hlava je pomerne malá, s vysokým čelom a hnedými očami. Charakteristickým znakom plemena je hlavne vysoké postavenie krídel, ktoré sa ťahajú cez chrbát a tvoria tzv. "paket". Farba peria Suchovskej husi sa môže líšiť, no najčastejšie sa vyskytuje strieborno-šedá farba s belším bruchom. Samce a samice sú si veľmi podobné, avšak samice bývajú o niečo menšie a menej mohutné ako samci.

Suchovská hus je považovaná za vynikajúce plemeno hlavne na chov pre mäso a pečeň.

Husacie mäso 
Husacina je o niečo tvrdšia ako kuracina, vyznačuje sa príjemnou vôňou a špecifickou neporovnateľnou chuťou. Jej chuť však často závisí nielen od toho, čím bola hus kŕmená, ale aj od spôsobu jej porážky. 

Mnohí chovatelia odporúčajú podať husiam slanú vodu a potom ich štyri dni pred porážkou nerušiť, aby sa v ich telách obmedzilo uvoľňovanie adrenalínu, ktorý zhoršuje chuť mäsa.

Na rozdiel od kuracieho alebo slepačieho mäsa obsahuje husacie mäso vyššie množstvo tuku a teda aj viac kalórií.

100 g pečenej husaciny s kožou obsahuje cca:

  • Energetická hodnota - 290 kcal
  • Bielkoviny - 27 g
  • Tuky - 21 g

Husacina v kuchyni 
Ak ste po prečítaní článku dostali chuť na husacinku, môžete skúsiť náš recept na Pečenú hus.

Ak máte nejaký obľúbený recept s husacím mäsom, budeme radi, ak nás budete inšpirovať a dáte nám vedieť cez komentár ;)

Fotka od Карина Панченко z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor