Jahody záhradné, jahody lesné

Jahody

V jednej známej slovenskej ľudovej piesni sa spieva: „Moje milé premilené jahody, všetky ste mi popadali do vody. Kto vás dostane, nech vás dostane...“ Tak to teda nie! Jahody síce patria v našich zemepisných šírkach k najrozšírenejším plodom, ale takto s nimi mrhať? Bola by to určite obrovská škoda, pretože jahody sú nielen mimoriadne chutné, ale vďaka svojim krásnym tvarom a farbám sú ideálne aj ako ozdoba na rôzne zákusky, torty či nápoje. A ako jahôdku na torte si spomenieme aj ich prínos pre náš organizmus.

Základná charakteristika
Lesná jahoda (Fragaria vesca) aj Záhradná jahoda (Fragaria x ananassa) sú trváce rastliny z čeľade ružovité. 

Ako naznačujú už ich názvy, lesné môžeme nájsť v lesoch, na lúkach či rúbaniskách a záhradné si môžeme dopestovať sami.
Nakoľko sú v dnešnej gastronómii oveľa viac využívané tie záhradné, budeme sa venovať hlavne im.

Jahoda záhradná je trváca rastlina s krátkym podzemkom a prízemnou ružicou listov, ktorá vytvára dlhé, zakoreňujúce sa poplazy. Listy rastú na dlhých stopkách, sú trojpočetné, vajcovité a majú pílkovitý okraj. Päťlupeňové kvety rastú v riedkom strapci na vyšších stonkách a mávajú bielu až slaboružovú farbu. Plody sú nažky, vytvorené zo zdužinateného, zhrubnutého, kvetného lôžka. 

Pôvod a história
Lesné jahody poznali v staroveku mnohé národy a používali ich na liečebné účely už 2 000 rokov pred naším letopočtom. Ich liečivé účinky vo svojich prácach opisovali veľkí lekári a vedci ako Hippokrates, Galen, Plínius starší, či Ibn Sina.

S cieleným pestovaním lesných jahôd - ako obzvlášť cennej liečivej rastliny - začali v 14. storočí Francúzi, ktorý ju považovali za vynikajúce afrodiziakum.

Európania však chuť jahôd naozaj ocenili až v 18. storočí, kedy vo Francúzsku vznikla Záhradná jahoda a to úplne náhodným skrížením veľkoplodej Jahody čílskej (Fragaria chiloensis) s drobnou Jahodou virgínskou (Fragaria virginiana), ktorá sa dostala do Európy už v roku 1 623.

Toto skríženie bolo síce úplne náhodné, ale mimoriadne úspešné a vyvolalo obrovský ohlas, nakoľko jeho výsledok v podobe dnešných Záhradných jahôd v sebe spája vynikajúce vlastnosti oboch pôvodných druhov.

Jahody v našej kuchyni
Ráno sú jahody výborné nielen s jogurtom, ale aj s inými mliečnymi výrobkami, ako napríklad rozmixované v zakysanke.

Počas dňa sa jahody hodia k hydine alebo k morským plodom. 

Asi tu netreba zdôrazňovať využitie jahôd na rôzne ovocné nápoje, džemy, marmelády či sirupy a rovnako je v našich končinách bežné ich využitie pri pečení zákuskov, dezertov a tort - ale vyskúšali ste už napríklad jahody s čiernym korením, rýchlo osmažené na masle? Kto vyskúšal, ten nezabudne.

Ďalšia skvelá kombinácia: zmiešame jahody s hlávkovým šalátom, uhorkou a parmezánom a spestríme olivovým olejom s kvapkou octu, citrónovou šťavou a píniovými orieškami.

Prínos pre ľudský organizmus

 1. Jahody obsahujú 85-90 % percent tekutín, majú minimum kalórií a zároveň dobre zasycujú, takže sú vhodné pri chudnutí.
 2. Vďaka vysokému obsahu vody je konzumácia mimoriadne vhodná počas horúcich letných dní.
 3. Pre vysoký obsah draslíka sa jahody odporúčajú ľuďom s vysokým krvným tlakom.
 4. Antioxidanty v jahodách pôsobia proti voľným radikálom, vďaka čomu môžu pomáhať pri prevencii rakoviny.
 5. Vysoký ob­sah kyseliny citrónovej a kyseliny jablčnej má dezinfekčné účinky na tráviaci systém.
 6. Vďaka drobným zrniečkam ich môžeme použiť ako jemný píling na našu pleť.
 7. Zlepšujú kvalitu zubnej skloviny, obmedzujú tvorbu zubných kazov a majú bieliaci účinok.
 8. Spomedzi všetkých druhov ovocia majú jahody najvyšší obsah mangánu, ktorý je potrebný pre zdravie kostí.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty
Jahody sú veľmi bohatým zdrojom vitamínu C, jeho obsah je tu porovnateľný s citrusovými plodmi. V závislosti od odrody môže dosahovať od 40 do 90 mg/100 g plodu. 

Okrem vysokého podielu vitamínu C sú tiež bohatým zdrojom vitamínu A, B, E a organických kyselín (ako napríklad kyseliny jablčnej, citrónovej, chinínovej, šťaveľovej, salicylovej či ellagovej, ktorá pôsobí ako prevencia nádorových ochorení. Organické kyseliny sú dôležitým faktorom udávajúcim typickú a charakteristickú vôňu a chuť.

Jahoda obsahuje aj ľahko stráviteľnú vlákninu, čo umožňuje ďalšie jednoduché tepelné úpravy a výrobu marmelád, či džemov. Z minerálnych látok je v jahode zastúpený prevažne draslík, zinok, horčík, síra, vápnik a potom niektoré netypické prvky ako je bór, fluór, kobalt či molybdén. 

100 g čerstvých jahôd obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 34 kcal
 • Bielkoviny 0,8 g
 • Sacharidy 5 g
 • Tuky 0,37 g
 • Vláknina 2 g

Fotka od Lucinda Hershberger z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor