Karfiol celý aj s listami na drevenom lopári

Karfiol

Karfiol nie je nič iné ako okvetná stonka s mnohými, malými tesne vedľa seba naukladanými hlavičkami. Farba karfiolu je biela, jemne žltkastá a fialová. Farba závisí od množstva slnka alebo tieňa a neovplyvňuje chuť. Mimochodom, jeho kvety (toto je zriedkavý prípad, keď nejeme ovocie, ale kvet) boli pôvodne malé - nie väčšie ako tenisová loptička, ale vďaka úsiliu chovateľov počas niekoľkých storočí sa stali veľkými ako tie dnešné hlávky.

Pôvod:
Rastlina je vo voľnej prírode neznáma. Predpokladá sa, že karfiol sa začal pestovať pri Stredozemnom mori, pravdepodobne z kelu. S pestovaním asi začali sýrski felahovia (oráči), a preto sa dlho nazýval sýrska kapusta. V tých časoch neskoro dozrieval, mal horkastú chuť a malú krémovo-zelenkastú hlávku.

Avicenna odporučil využívanie sýrskej kapusty ako jedlo v zime. Po prvýkrát podrobne opísal karfiol arabský botanik Ib el-Beitar. Po mnoho storočí sa karfiol pestoval iba v Sýrii a iných arabských krajinách. V XII. storočí ho Arabi priniesli do Španielska a zo Sýrie sa táto kapusta dostala na Cyprus. Veľa storočí bol Cyprus možno hlavným dodávateľom jeho semien do európskych krajín. V 14. storočí sa jednotlivé odrody karfiolu začali pestovať vo Francúzsku, Taliansku, Holandsku a Anglicku.

V súčasnosti je karfiol široko pestovaný v celej Európe, v Severnej a Južnej Amerike, v ázijských krajinách - Číne a Japonsku.

Zdravotný prínos:
Karfiol má vysoký obsah vlákniny, vitamínu C a antioxidantov.

Využitie v kuchyni:
Najbežnejším spôsobom tepelnej úpravy je varenie a dusenie. V ázijskej kuchyni sa však karfiol dusí vo woku s inou zeleninou. Je veľmi chutné piecť karfiol v rúre bez toho, aby ste ho predtým uvarili - získa tak výraznú orieškovú chuť. Slováci z neho radi varia rôzne chutné polievky alebo ho vyprážajú v trojobale podobne, ako aj iné druhy zeleniny.

Tip: Karfiol - gastro tipy a triky.

Odrody:
Odrody karfiolu sa líšia tvarom listov, veľkosťou, hustotou, farbou hlávky a dĺžkou vegetačného obdobia. Podľa dĺžky vegetačného obdobia sú odrody a hybridy karfiolu rozdelené do troch skupín: skoré (obdobie od klíčenia po dozrievanie hlavičiek je 90-110 dní); stredné (110-135 dní); neskoré (150 dní).

Rady pri nakupovaní:
Karfiol sa predáva po celý rok. Čerstvý karfiol je možné zakúpiť od konca augusta do októbra. Pri výbere karfiolu sa vyhnite súkvetiam s tmavými škvrnami. To znamená, že karfiol sa začal kaziť. Ak sa počas skladovania objavia malé tmavé škvrny, pred použitím ich určite odstráňte. Karfiol môžete skladovať 7-10 dní pri teplote nepresahujúcej 4 °C.

Pestovanie:
Karfiol potrebuje optimálne svetelné podmienky. Je fotofilný, najmä v počiatočnom období rastu. Preto obľubuje otvorené slnečné plochy, chránené pred prevládajúcimi vetrami, kde sa pôda rýchlejšie prehrieva. S dlhým denným svetlom rastliny rýchlo vytvárajú hlavičky, ktoré sa čoskoro rozpadnú na kvitnúce výhonky. Na skrátenom dne sa tvoria väčšie a hustejšie hlávky. Pri zatienení sa rastliny natiahnu a stanú sa zraniteľnými voči rôznym chorobám.

Fotka od Louis Hansel z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor